PB: Rząd ma plan dla polskiego węgla. Petya: Zmutowany wirus odpowiedzialny za globalny cyberatak

:Rząd nadal ma apetyt na przegrupowania w spółkach, chce lepiej monitorować ceny importowanego węgla i zamierza sobie poradzić  z europejską polityką klimatyczną – pisze Magdalena Graniszewska na łamach Pulsu Biznesu.

:Financial Times informuje, że cyberatak przy użyciu wirusa Petya zaatakował komputery w Azji po tym, jak pojawił się w Europie i Stanach Zjednoczonych. Nikt nie przyznał się dotąd do ataku. Dotknął on największe koncerny jak Rosnieft czy AP Moller-Maersk.

 

PB: Rząd ma plan dla polskiego węgla

Puls Biznesu

Rząd nadal ma apetyt na przegrupowania w spółkach, chce lepiej monitorować ceny importowanego węgla i zamierza sobie poradzić  z europejską polityką klimatyczną – pisze Magdalena Graniszewska na łamach Pulsu Biznesu.

Dziennikarka dotarła do dokumentu pod nazwą „Program dla sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Obejmuje on lata 2016-30. Zakłada przekształcenia w spółkach węglowych. Z kopalń Polskiej Grupy Górniczej i Kopalni Bobrek-Piekary należącej obecnie do Węglokoksu miałaby powstać grupa górnośląska. Grupa małopolska ma objąć aktywa Tauron Wydobycie, a wschodnia – Kopalnię Bogdanka. Jastrzębska Spółka Węglowa miałaby się zamienić w Grupę Węglowo-Koksową.

Kolejny pomysł to parytet cenowy węgla z uwzględnieniem kosztów transportu, która mogłaby podnieść ceny surowca sprzedawanego w Polsce z korzyścią dla producentów.

W dokumencie znajduje się także obietnica twardej linii w negocjacjach z Komisją Europejską na temat polityki klimatycznej i pakietu zimowego, czyli szeregu nowych regulacji, które mogą ograniczyć polski węgiel.

 

Petya: Zmutowany wirus odpowiedzialny za globalny cyberatak

Financial Times/Spider’s Web/Wojciech Jakóbik

Financial Times informuje, że cyberatak przy użyciu wirusa Petya zaatakował komputery w Azji po tym, jak pojawił się w Europie i Stanach Zjednoczonych. Nikt nie przyznał się dotąd do ataku. Dotknął on największe koncerny jak Rosnieft czy AP Moller-Maersk.

Gazeta podaje, że przy ataku wykorzystano kod Eternal Blue, który był użyty przy majowym ataku ransomware nazwanym WannaCry. Eksperci wskazują jednak, że Petya zmutował. Wykorzystał bardziej wyszukane rozwiązania i jest bardziej groźny, bo może się rozprzestrzeniać szybko. Ponadto, blokuje twardy dysk na zainfekowanym komputerze, żądając zapłaty w wysokości 300 dolarów za jego odblokowanie.

Portal Spider’s Web ostrzega, że wirus atakuje także polskie komputery. Celem są urządzenia z oprogramowaniem Windows 10. Łatwiej mu dostać się na komputery firmowe, które są podpięte do domeny poprzez Active Directory. Większość programów antywirusowych rozpoznaje już wirusa Petya i go usuwa. Jeśli jednak komputer został już zainfekowany, to nie pomoże nawet opłata okupu, bo stała się niemożliwa przez zablokowanie adresu mailowego hakerów, który został podany w celu umożliwienia przelewów.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s