Maduro wygrywa w Wenezueli. Kryzys trwa | Ostrzeżenie przed „brudnymi pieniędzmi” z Rosji

Nicolas Maduro, fot. Flickr
Nicolas Maduro, fot. Flickr

:Nicolas Maduro został wybrany na prezydenta. Będzie rządził Wenezuelą przez drugą kadencję.

:Komisja Spraw Zagranicznych parlamentu Wielkiej Brytanii ostrzegła przed „brudnymi pieniędzmi” z Rosji, które są zagrożeniem dla bezpieczeństwa Wysp. Wezwała do zablokowania kupna rosyjskich obligacji państwowych.

Maduro wygrywa w Wenezueli. Kryzys trwa

Nicolas Maduro został wybrany na prezydenta. Będzie rządził Wenezuelą przez drugą kadencję.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Wstępne dane pokazują, że zagłosowało na niego 67,7 procent wyborców. Jego główny przeciwnik Henry Falcon otrzymał 21,1 procent głosów. Na wyniki wpłynął bojkot wyborów przez część opozycji.

Chociaż prezydent Maduro ogłosił „triumf” i kolejne zwycięstwo rewolucji boliwariańskiej, dane gospodarcze pokazują co innego. Kraj znajduje się w kryzysie wywołanym spadkiem cen ropy naftowej, od której eksportu jest uzależniony. Sytuacja jest na tyle poważna, że rząd w Caracas wprowadził reglamentację dóbr podstawowych i zarząd wojskowy, na przykład do spółki naftowej PDVSA. Kraj znalazł się w kryzysie humanitarnym, za który obwinia międzynarodowy spisek pod wodzą Stanów Zjednoczonych.

USA uznały wynik wyborów za „fikcję”. Przez politykę sankcji wprowadzoną w odpowiedzi na łamanie standardów demokratycznych w Wenezueli są obarczane winą za złą kondycję gospodarczą kraju. Wynika ona jednak z faktu, że wydobycie ropy w tym kraju jest mało efektywne i potrzebuje cen baryłki powyżej 100 dolarów, aby zachować rentowność.

Ostateczne dane pokażą, czy wybory zgromadziły 50 procent wyborców niezbędne do uznania ich za ważne. Po zebraniu 92,5 procent głosów frekwencja wynosiła 46,1 procent. Kontrkandydat Maduro przekonywał, że wybory nie są zgodne z prawem i nie można uznać ich wyników.

 

Ostrzeżenie przed „brudnymi pieniędzmi” z Rosji

Komisja Spraw Zagranicznych parlamentu Wielkiej Brytanii ostrzegła przed „brudnymi pieniędzmi” z Rosji, które są zagrożeniem dla bezpieczeństwa Wysp. Wezwała do zablokowania kupna rosyjskich obligacji państwowych.

RBK/Wojciech Jakóbik

Z raportu Komisji wynika, że Londyn jest ograniczony w polityce zagranicznej wobec Rosji przez zależność od przepływu kapitału z tego kraju. W dokumencie można znaleźć stwierdzenie, że politycy brytyjscy „przymykają oko na kleptokrację ekipy Władimira Putina, która pierze pieniądze w Londynie by przekupywać naszych przyjaciół, osłabić nasze więzi i podkopać wiarę w nasze instytucje”.

Według ekspertów Komisji należy wykluczyć możliwość wykupu obligacji państwowych Rosji w Wielkiej Brytanii i innych krajach sojuszniczych. Ma to wpłynąć na postępowanie Moskwy, na przykład na Ukrainie czy w Syrii.

Po próbie zabójstwa odwróconego agenta GRU Siergieja Skripala na terytorium Wielkiej Brytanii przez służby rosyjskie, Londyn zapowiedział podjęcie stanowczych działań w celu obrony obywateli przed działaniami reżimu Putina.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s