Ukraina bierze pożyczkę na poszukiwanie węglowodorów z Amerykanami | Turcja grozi blokadą prac wokół EastMed

:Rząd ukraiński zatwierdził propozycję pożyczki wartej 51,85 mln euro na konto Ukrgazwydobuwania na potrzeby rozwoju wydobycia gazu na Ukrainie.

:Kolejny wstrząs sejsmiczny przerywa poszukiwanie gazu łupkowego w Wielkiej Brytanii. Tym razem jego skala była porównywalna do „upadku dużej torby z zakupami na ziemię”. Mimo to ekolodzy sprzeciwiają się dalszym pracom.

:Turcja zamierza kontynuować odwierty na wodach Cypru. Ostrzega, że żaden projekt wydobywczy w regionie nie dojdzie do skutku bez udziału jej lub marionetkowego państwa Cypru Północnego uznawanego tylko przez Ankarę.

Ukraina bierze pożyczkę na poszukiwanie węglowodorów z Amerykanami

Rząd ukraiński zatwierdził propozycję pożyczki wartej 51,85 mln euro na konto Ukrgazwydobuwania na potrzeby rozwoju wydobycia gazu na Ukrainie.

Neftegaz.ru/Wojciech Jakóbik

 

Spółka-córka Naftogazu odpowiedzialna za wydobycie otrzyma te środki z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) z gwarancjami państwowymi zapewnionymi przez ministerstwo finansów.

Dzięki niej kupi sprzęt i zmodernizuje posiadaną infrastrukturę w celu skuteczniejszej współpracy z amerykańskimi firmami DeGolyer i MacNaughton Corp., które w lutym tego roku zwyciężyły w przetargu na ocenę potencjału nowych złóż węglowodorów na Ukrainie. W czerwcu Ukrgazwydobuwania zwyciężyła we wszystkich siedmiu aukcjach koncesji wydobywczych.

 

Wstrząs przy odwiercie za gazem łupkowym „jak upadek torby z zakupami”

Kolejny wstrząs sejsmiczny przerywa poszukiwanie gazu łupkowego w Wielkiej Brytanii. Tym razem jego skala była porównywalna do „upadku dużej torby z zakupami na ziemię”. Mimo to ekolodzy sprzeciwiają się dalszym pracom.

The Guardian/Wojciech Jakóbik

 

Cuadrilla, zgodnie z regulacjami, była zmuszona po raz kolejny zatrzymać szczelinowanie hydrauliczne, czyli tzw. fracking, na koncesji Lancashire, ze względu na pojawienie się wstrząsu sejsmicznego.

Drugi odwiert pod Blackpool musiał zostać zatrzymany niecały tydzień po rozpoczęciu prac przez wstrząs o magnitudzie 1,55 ML w Skali Richtera. Cuadrilla porównuje jego skalę z upadkiem „dużej torby z zakupami na podłogę”. Jednak wyśrubowane regulacje środowiskowe na Wyspach zmusiły firmę do przerwania prac.

Ekolodzy z Friends of the Earth przekonują, że nawet tak małe wstrząsy mogą zaszkodzić środowisku. Cuadrilla domaga się zaś poluzowania regulacji blokujących prace nawet w razie drobnych wstrząsów. Rząd brytyjski zasugerował, że może się przychylić do sugestii firmy, bo liczy na wykorzystanie gazu łupkowego do transformacji energetycznej.

 

Turcja grozi blokadą prac wokół EastMed

Turcja zamierza kontynuować odwierty na wodach Cypru. Ostrzega, że żaden projekt wydobywczy w regionie nie dojdzie do skutku bez udziału jej lub marionetkowego państwa Cypru Północnego uznawanego tylko przez Ankarę.

Cyprus Mail/Wojciech Jakóbik

 

Turcja skierowała w tym roku dwa statki wiertniczne – Fatih i Yavuz – na wody Cypru. Cypr i Unia Europejska uznają ich prace za nielegalne. Tymczasem turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan odmawia statkom cypryjskim i wszelkim innym prawa do odwiertów w tamtym regionie. Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował, że UE nie będzie tolerować nielegalnego działania Turcji w wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru.

Spór może mieć wpływ na przyszłość projektu EastMed zwanego Gazociągiem Śródziemnomorskim. Zakłada on doprowadzenie gazu ze złóż wschodniego Morza Śródziemnego do Europy za pomocą gazociągu do Grecji.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s