Rentowność Siły Syberii pod znakiem zapytania przez koronawirusa | Kadyrow oskarża Gazprom po ataku na dziennikarzy

Dwa szlaki doprowadzenia gazu ziemnego z Rosji do Chin – zachodni i wschodni (w 2020 roku w jego ramach ma ruszyć gazociąg Siła Syberii)

:Kommiersant szacuje, że cena dostaw gazu z Rosji do Chin gazociągiem Siła Syberii jest wyższa od rynkowej, ale wciąż nie wiadomo, czy gwarantuje rentowność tej inwestycji. Koronawirus uderza w nią podobnie jak inne obszary gospodarki rosyjskiej.

:Białoruś zakupiła w kwietniu 2 mln ton od dużych firm rosyjskich i kilku innych – poinformował rzecznik Biełnaftachimu Aleksander Tiszczenko cytowany przez agencję BielTA.

:Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow oskarża Gazprom i Federalną Służbę Bezpieczeństwa o finansowanie dziennikarzy, którzy pisali o nadużyciach jego sił bezpieczeństwa.

Rentowność Siły Syberii pod znakiem zapytania przez koronawirusa

Kommiersant szacuje, że cena dostaw gazu z Rosji do Chin gazociągiem Siła Syberii jest wyższa od rynkowej, ale wciąż nie wiadomo, czy gwarantuje rentowność tej inwestycji. Koronawirus uderza w nią podobnie jak inne obszary gospodarki rosyjskiej.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Średnia cena dostaw gazu z Rosji do Chin gazociągiem Siła Syberii w okresie styczeń-luty 2020 roku to 203,4 dolary za 1000 m sześc. i wynika z ceny ropy w poprzednich trzech kwartałach (64,6 dolary za baryłkę Brent). W maju 2014 roku przy cenie baryłki sięgającej 110 dolarów ta cena mogła sięgać około 350 dolarów, a i wtedy była oceniana jako nierentowna. Ceny spotowe gazu w Azji spadły do 85 dolarów za 1000 m sześc. wskutek kryzysu cen ropy i popytu na surowce wywołanego pandemią koronawirusa.

Kommiersant przyznaje, że nie da się ocenić rentowności Siły Syberii bez kosztów wydobycia ze złoża Czajandinskoje w Syberii Wschodniej, skąd pochodzi gaz dla tego gazociągu. Gazprom nie publikuje danych na ten temat. Jednakże była ona określana jako nierentowna przy wyższych cenach gazu w 2014 roku, kiedy media rosyjskie ogłaszały sukces ekonomiczny Siły Syberii. Pandemia koronawirusa powoduje spadek zapotrzebowania na gaz. Gazprom chce wysłać przez Siłę Syberii do pięciu miliardów m sześc. w 2020 roku. Docelowa przepustowość to 38 mld m sześc. rocznie. Oznacza to, że gazociąg transportuje obecnie jedynie ułamek wolumenu zaplanowanego przez Gazprom.

 

Białoruś kupiła 2 mln ton ropy z Rosji

Białoruś zakupiła w kwietniu 2 mln ton od dużych firm rosyjskich i kilku innych – poinformował rzecznik Biełnaftachimu Aleksander Tiszczenko cytowany przez agencję BielTA.

BiełTA/Wojciech Jakóbik

 

– Stopniowo dochodzimy do wolumenu dwóch mln ton, który zaplanowaliśmy. Pracujemy nad podpisaniem umów z Wielką Piątką (Rosnieft, Tatnieft, Surgutnieftegaz, Łukoil i Gazprom Nieft) oraz małymi firmami, z którymi pracowaliśmy dotąd, z Grupą Safmar włącznie – przekazała agencji. Dodał, że Białoruś kontynuuje prace na rzecz budowy zapasów, zaopatrzenia rynku krajowego i eksportu, a także „alternatywnych dostaw”.

Białoruś wznawia dostawy z od największych producentów rosyjskich po przerwie od Nowego Roku spowodowanej brakiem porozumienia o przedłużeniu umów z 2019 roku. Mińsk liczy na 2 mln ton ropy z Rosji w kwietniu bez premii eksportowej, na którą liczyła część firm rosyjskich, w tym Rosnieft.

 

 

Kadyrow oskarża Gazprom po ataku na dziennikarzy

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow oskarża Gazprom i Federalną Służbę Bezpieczeństwa o finansowanie dziennikarzy, którzy pisali o nadużyciach jego sił bezpieczeństwa.

Nowaja Gazieta/Wojciech Jakóbik

 

Nowaja Gazieta cytuje nagranie wideo Kadyrowa, z którego wynika, że zdaniem tego przywódcy czeczeńskiego Gazprom i FSB finansują „skorumpowanych dziennikarzy, którzy dostają nagrody na Zachodzie i w USA”. To odpowiedź na artykuł Eleny Miłaszynej oraz Mariny Dubrowiny w Nowej Gaziecie, w którym zostały opisane masowe aresztowania oraz zabójstwa w Czeczenii prowadzone przez służby bezpieczeństwa Kadyrowa, po którym doszło do ataku na te dziennikarki w stolicy czeczeńskiej Groznem, w którym zostały one pobite.

– Ja, Ramzan Kadyrow, sługa najwyższego i obywatel szanujący prawo Federacji Rosyjskiej oraz wierny sługa ludu czeczeńskiego – zaczął Kadyrow. – Mamy prawo do prawdy. Nie ważne, co będą o nas mówić zdrajcy, nie ważne co napiszą prowokatorzy, nie zejdziemy z kursu  i znajdziemy siłę oraz odwagę do ochrony prawdziwych interesów naszej republiki, a także, jeśli będzie to niezbędne, całej Rosji – dodał.

W październiku 2006 roku dziennikarka Nowej Gaziety Anna Politkowska została zabita na progu swego domu w Rosji. Informowała m.in. o łamaniu praw człowieka w Czeczenii.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s