Nie należy się bać przerwy dostaw gazu ani ataków na granicę Polski, ale realizować konsekwentnie politykę wewnątrz Unii Europejskiej oraz NATO, która nas impregnuje na takie zagrożenie. Proponuję zasadę 3S – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny biznesalert.pl.

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka zagroził, że może zatrzymać dostawy gazu przez Gazociąg Jamalski do Polski w odpowiedzi na nowe sankcje unijne. Prezydent Rosji Władimir Putin, który kupił od Łukaszenki gazociągi w 2011 roku w zamian za kolejne umorzenie długów i rabat cenowy od Gazpromu szybko zgasił dyktatora z Mińska ostrzeżeniem, że taki ruch byłby problemem w relacjach z Rosjanami.

Ta gra liczbami i obietnice większych dostaw gazu nie przyniosły oczekiwanego skutku. Rosjanie suflowali w sprzyjających mediach oraz ośrodkach analitycznych na Zachodzie ideę prowizorycznej certyfikacji Nord Stream 2 po to, aby dostawy ruszyły jak najszybciej i dały dodatkowy gaz Europie. Oczywiście nie chodzi o żaden dodatkowy surowiec, ale dostawy przekierowane z Ukrainy wystawionej wówczas na wszelkie działania Kremla z agresją wojskową lub przewrotem politycznym włącznie bez ryzyka przerwy dostaw gazu do Unii Europejskiej. Warto obserwować emocjonalną reakcję części inwestorów oraz rosyjskich ośrodków wojny informacyjnej na wieści z Niemiec. Komunikat tamtejszego regulatora głosi, że certyfikacja niezbędna do rozpoczęcia dostaw nie będzie możliwa przed wyłonieniem nowej spółki zarejestrowanej w Niemczech, która przejęłaby rolę operatora Nord Stream 2 na odcinku niemieckim. Gazociąg miał być pierwotnie gotowy z końcem 2019 roku, ale przez problemy z certyfikacją, protesty ekologów i stałą groźbę sankcji USA, może się przeciągnąć do drugiej połowy 2022 roku.

Gry prawników są mniej spektakularne niż defilady czołgów rosyjskich na granicy rosyjsko-ukraińskiej, ale to różne instrumenty tego samego starcia Zachodu z imperializmem reżimu na Kremlu. Certyfikacja Nord Stream 2 przebiega pod czujnym okiem polskiego PGNiG oraz ukraińskich Naftogazu oraz GTSOUA. Ograniczenie podaży gazu przez Rosjan w Europie to argument przeciwko nowej rurze Putina, a za drugim śledztwem antymonopolowym przeciwko Gazpromowi. Oni mają operacje hybrydowe i kamienie na granicach, a my przepisy i przecinki w aktach prawnych. To one pozwolą uniknąć eskalacji.

Jedyne co można zrobić w celu zmniejszenia intensywności kryzysu granicznego oraz energetycznego to podnoszenie kosztów dla reżimu na Kremlu poprzez wdrożenie w Unii Europejskiej i NATO zasady 3S: spokój, solidarność i sankcje. Bez nich Władimir Putin zdestabilizuje sytuację do stopnia, który zmusi Zachód do negocjacji nowego porządku w Europie Środkowo-Wschodniej uznającego nienasycone ambicję mocarstwa z kompleksem niższości.

Źródło: Rzeczpospolita

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s