Rosja potrzebuje gazoportu w Kaliningradzie w razie kryzysu, jak odcięcie Litwy od energii. „Spojrzenie na Wschód”

FSRU na Litwie. Fot. Wikimedia Commons
FSRU na Litwie. Fot. Wikimedia Commons

W najnowszej odsłonie magazynu „Spojrzenie na Wschód” rozmowa o tym, jak Rosja uniezależniając się od tranzytu przez Unię Europejską, jednocześnie robi wszystko, by uzależnić od swojego gazu państwa członkowskie. Jak długo w tych działaniach będą pomagali jej Niemcy? – W niektórych kręgach niemieckiej polityki istnieje poczucie, że historyczną powinnością jest dogadywanie się z Rosją – powiedziała dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych.

Szef Gazpromu – Aleksiej Miller – poinformował Władimira Putina, że gaz do obwodu kaliningradzkiego przestanie płynąć rurociągiem tranzytowym przez Litwę i Białoruś. Dostawy surowca zaczął bowiem zapewniać pływający terminal LNG „Marszałek Wasilewski”. Jego przepustowość wynosi do 2,7 mld m³ rocznie. Rosyjski prezydent stwierdził, że całkowicie pokrywa to zapotrzebowanie regionu i jest gwarancją niezawodnego alternatywnego wariantu zaopatrzenia w gaz, a także obniża zależność od dostaw tranzytowych.

– Rosja oczywiście nie musi obawiać się żadnego szantażu ze strony Litwy lub Białorusi, ale chce mieć gwarancję bezpieczeństwa dostaw na wypadek, gdyby liberalizacja rynku, w którymś z tych krajów, zagroziła pozycji Gazpromu. Szefowie przedsiębiorstwa zwrócili uwagę prezydentowi Putinowi, że przecież nie potrzebują integracji z europejskim rynkiem gazu, bo mają swój surowiec oraz własną infrastrukturę. Poza tym nad Litwą wisi widmo przerwy w dostawach energii elektrycznej z Rosji, więc relacje z Unią Europejską mogą ulec pogorszeniu – wyjaśnił Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl.

Źródło: Polskie Radio 24

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s