Davos na pustyni i rozmowy o Saudi Aramco | Spór o ulgę na ekspansję Arktyki w Rosji

Tankowiec Sirius Star. Fot. Wikimedia Commons
Tankowiec Sirius Star. Fot. Wikimedia Commons

:28 października odbędzie się podpisanie listu intencyjnego o strategicznej współpracy między Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju i amerykańskim koncernem General Electric. List intencyjny ma otworzyć pole do szerszej współpracy przy realizacji inwestycji w sektorze OZE – informuje resort.

:Rijad będzie gospodarzem dorocznej konferencji inwestycyjnej zwanej „Davos na pustyni”. Będzie to okazja do rozmów na temat dalszej prywatyzacji saudyjskiego Saudi Aramco, która miała nastąpić w tym roku.

:Kommiersant relacjonuje ciąg dalszy sporu o to, jak wesprzeć rozwój wydobycia węglowodorów w rosyjskiej części Arktyki.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju chce współpracy w OZE z General Electric

28 października odbędzie się podpisanie listu intencyjnego o strategicznej współpracy między Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju i amerykańskim koncernem General Electric. List intencyjny ma otworzyć pole do szerszej współpracy przy realizacji inwestycji w sektorze OZE – informuje resort.

MIR

 

W wydarzeniu wezmą udział ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, minister finansów inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, Fabrice Kermorgant z GE Renewable Energy- Ofshore Wind GE oraz Sławomir Żygowski, prezes zarządu GE Power.

GE Power ma wesprzeć rozbudowę Elektrowni Ostrołęka o nowy blok węglowy. Jest także zaangażowane w projekty Odnawialnych Źródeł Energii na całym świecie.

 

Davos na pustyni i rozmowy o Saudi Aramco

Rijad będzie gospodarzem dorocznej konferencji inwestycyjnej zwanej „Davos na pustyni”. Będzie to okazja do rozmów na temat dalszej prywatyzacji saudyjskiego Saudi Aramco, która miała nastąpić w tym roku.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

 

Ogłoszenie oferty publicznej na nowe akcje tej firmy opóźnia się przez problemy ekonomiczne Arabii Saudyjskiej wywołane spadkiem cen ropy naftowej, bo obniża wycenę spółki. Do tego dołożyły się kontrowersje wokół polityki wewnętrznej obecnej administracji oraz atak dronów na infrastrukturę naftową, które uderzyły w wizerunek królestwa.

Chociaż Rijad wycenia całkowitą wartość Saudi Aramco na co najmniej dwa bln dolarów, to rozmówcy Financial Times mówią już o 1,2 bln. Sprzedaż do trzech procent akcji Saudi Aramco ma dać skarbowi państwa około 60 mld dolarów. Dzięki nim będzie możliwe przyspieszenie reform gospodarczych mających uniezależnić królestwo od sprzedaży ropy naftowej.

 

Spór o ulgę na ekspansję Arktyki w Rosji

Kommiersant relacjonuje ciąg dalszy sporu o to, jak wesprzeć rozwój wydobycia węglowodorów w rosyjskiej części Arktyki.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Ministerstwo finansów jest gotowe poprzeć propozycję przedstawioną w Kommiersant i opisaną w BiznesAlert.pl w zeszłym tygodniu, a zatem obniżyć podatek od wydobycia ze złoża Rosnieftu zwanego Wankor na dekadę, ale tylko pod warunkiem utrzymania się ceny ropy powyżej minimum zapisanego w budżecie, czyli 42 dolarów za baryłkę.

Oznaczałoby to, że przy obecnej cenie około 60 dolarów za baryłkę Rosnieft otrzymałby około 60 mld rubli rocznie oszczędności na obniżonym podatku. Dzięki tym środkom mógłby rozbudować infrastrukturę niezbędną projektowi Wankor. Kommiersant przyznaje jednak, że spółka liczyła na dwa razy więcej. Z tego względu rozmowy trwają nadal.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s