Poroszenko atakuje prezydenta Ukrainy. Chce sankcji za dostawy gazu z Rosji nad Dniepr | Bild: Rząd niemiecki blefował w USA w obronie Nord Stream 2

:Partia Europejska Solidarność byłego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki domaga się sankcji wobec firm ukraińskich, które podpisały umowy gazowe o dostawach gazu Gazpromu w 2020 roku. Poroszenko uznaje je za „piątą kolumnę” Rosji.

:Gazeta Bild dotarła do listu, w którym ministerstwo spraw zagranicznych Niemiec przekonuje Amerykanów, że Ukraina i Rosja doszły do porozumienia w sprawie dostaw gazu przez terytorium ukraińskie, chociaż jeszcze do niego nie doszło.

 

Poroszenko atakuje prezydenta Ukrainy. Chce sankcji za dostawy gazu z Rosji nad Dniepr

Partia Europejska Solidarność byłego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki domaga się sankcji wobec firm ukraińskich, które podpisały umowy gazowe o dostawach gazu Gazpromu w 2020 roku. Poroszenko uznaje je za „piątą kolumnę” Rosji.

Solidarność domaga się natychmiastowego zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy i wprowadzenia sankcji na podmioty sprowadzające gaz od Gazpromu na mocy „sekretnych porozumień z Paryża”. Prezydent Wołodymyr Zełeński rozmawiał tam przy okazji spotkania formatu normandzkiego ze swym rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem. Po ich spotkaniu doszło do przełomu w rozmowach trójstronnych na temat dostaw gazu przez Ukrainę po 2019 roku.

Mimo to rząd rosyjski informował, że porozumienie określające warunki dostaw gazu przez Ukrainę nie uwzględniło dotąd warunków importu surowca na jej terytorium przez Naftogaz. Wiadomo, że wskutek wyroku trybunału arbitrażowego w Sztokholmie ukraiński Naftogaz został zobowiązany do sprowadzania czterech mld m sześc. rocznie od rosyjskiego Gazpromu. – Powinniśmy rozstrzygnąć wszystkie palące kwestie związane z dostawami gazu do konsumentów, i co najważniejsze, rozstrzygnięcie wszystkich wzajemnych roszczeń i sporów sądowych – zadeklarował wicepremier Dmitrij Kozak.

Kommiersant/Interfax/Wojciech Jakóbik

 

Bild: Rząd niemiecki blefował w USA w obronie Nord Stream 2

Gazeta Bild dotarła do listu, w którym ministerstwo spraw zagranicznych Niemiec przekonuje Amerykanów, że Ukraina i Rosja doszły do porozumienia w sprawie dostaw gazu przez terytorium ukraińskie, chociaż jeszcze do niego nie doszło.

MSZ Niemiec sugerował Amerykanom, że ze względu na rzekome porozumienie nie trzeba wprowadzać sankcji wobec Nord Stream 2. Tymczasem w momencie powstawania listu negocjacje na temat warunków dostaw gazu przez Ukrainę nadal się toczyły. List dotarł do prezydenta Donalda Trumpa kilka godzin przed wprowadzeniem sankcji wobec wspomnianego projektu, które doprowadziły do wycofania się z terenu budowy statków firmy Allseas, która mogła potencjalnie liczyć się z objęciem nowymi obostrzeniami.

Porozumienie w sprawie dostaw gazu przez Ukrainę nie zostało jeszcze podpisane. Znane są jego podstawowe warunki i wiadomo, że ma zostać podpisane przed Nowym Rokiem. Bild rozmawiał z przedstawicielami dyplomacji niemieckiej, którzy potwierdzają, że Berlin używał argumentu rozmów gazowych przeciwko wprowadzeniu sankcji Nord Stream 2, które mogłyby jego zdaniem zaszkodzić rozmowom. Tymczasem Gazprom ustąpił Ukrainie: zgodził się podpisać kontrakt pięcioletni i zamierza spłacić dług wobec Naftogazu zasądzony przez arbitraż.

Doniesienia Bilda stawiają w nowym świetle ustalenia BiznesAlert.pl, który podawał, że finał negocjacji trójstronnych w Berlinie przeciągał się o kilka godzin, doszło do zmiany lokalu, w którym miała się odbyć konferencja prasowa poświęcona owocom rozmów i został nawet przygotowany stół do podpisania kontraktu, choć do tego ostatecznie nie doszło. Negocjacje na temat szczegółów toczą się nadal.

Bild/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s