Ujemna cena ropy w USA przez zapełnione magazyny i odbicie | LNG z USA wraca do Chin po przerwie. Szansa dla PGNiG

Tankowiec. Fot. Shutterstock

:Cena amerykańskiej mieszanki ropy WTI w kontraktach majowych spadła poniżej zera sięgając nawet -37 dolarów za baryłkę. Powodem jest istotny spadek zapotrzebowania na ropę wskutek pandemii koronawirusa. WTI zanotowała 21 kwietnia odbicie wartości.

:Tankowiec Maran Gas Vergina dostarczył pierwszą dostawę LNG z USA do Chin po trzynastomiesięcznej przerwie wywołanej m.in. przez wojnę celną między tymi państwami. Dostarczyli ją partnerzy polskiego PGNiG, które planuje w przyszłości zarabiać na dostawach do Azji.

 

Ujemna cena ropy w USA przez zapełnione magazyny i odbicie

Cena amerykańskiej mieszanki ropy WTI w kontraktach majowych spadła poniżej zera sięgając nawet -37 dolarów za baryłkę. Powodem jest istotny spadek zapotrzebowania na ropę wskutek pandemii koronawirusa. WTI zanotowała 21 kwietnia odbicie wartości.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Zapotrzebowanie spadło o około 30 procent, czyli 30 mln baryłek dziennie, a magazyn ropy w Cushing (Oklahoma) ma być pełny w ciągu kilku tygodni. 10 kwietnia był zapełniony w 72 procentach z 76 mln baryłek pojemności. Ropa majowa jest sprzedawana rafineriom posiadającym jeszcze moce magazynowe za dopłatą albo handlarzom gotowym ponieść te koszty w nadziei na odbicie w przyszłości.

Jednakże kontrakty czerwcowe są już droższe i kosztują około 22 dolary, notując jednak istotny spadek wartości o około 20 procent. Wartość baryłki WTI w dostawach majowych wzrosła rankiem 21 kwietnia do ceny dodatniej i sięgała prawie 2 dolarów o 6.00 czasu polskiego.

 

LNG z USA wraca do Chin po przerwie. Szansa dla PGNiG

Tankowiec Maran Gas Vergina dostarczył pierwszą dostawę LNG z USA do Chin po trzynastomiesięcznej przerwie wywołanej m.in. przez wojnę celną między tymi państwami. Dostarczyli ją partnerzy polskiego PGNiG, które planuje w przyszłości zarabiać na dostawach do Azji.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Wcześniejsza dostawa dotarła do Chin w marcu 2019 roku, jeszcze przed podniesieniem ceł na import LNG z USA w Państwie Środka do 25 procent. Tankowiec dostarczył ropę z gazoportu Freeport LNG w Teksasie.

LNG z USA ma dotrzeć do Chin jeszcze trzy razy, a w maju dwa razy. W kwietniu dwa tankowce dostarczą gaz z projektów Corpus Christi oraz Sabine Pass firmy Cheniere Energy. Kolejny dostarczy surowiec z Cameron LNG należący do Sempra LNG. W maju mają dotrzeć kolejne dostawy z dwóch wspomnianych obiektów Cheniere. Powodem powrotu dostaw może by fakt, że według źródeł Reutersa Pekin zaczął zwalniać eksporterów LNG z cła po tym, jak rozmowy z USA przyniosły przełom 14 lutego 2020 roku.

Warto zaznaczyć, że obie wspomniane firmy są dostawcami gazu skroplonego do Polski na mocy kontraktów z PGNiG. Polska firma planuje sprowadzać gaz nie tylko na terytorium polskie, ale także handlować nim na skalę globalną. Oznacza to, że otwarcie rynku chińskiego daje Polakom szansę na zarobek na pośrednictwie.

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s