
:Cypr i Grecja wezwały Unię Europejską do zajęcia bardziej zdecydowanego stanowiska w sprawie działań Turcji na Morzu Śródziemnym. Turcy szukają węglowodorów na wodach tych państw.
:Polska może sięgnąć po kolejne narzędzie pozwalające jej uderzyć w Nord Stream 2. Chodzi o mechanizm monitorowania inwestycji (EUFIS), który może zatrzymać budowę spornego gazociągu.
Zaostrza się spór o złoża na Morzu Śródziemnym
Cypr i Grecja wezwały Unię Europejską do zajęcia bardziej zdecydowanego stanowiska w sprawie działań Turcji na Morzu Śródziemnym. Turcy szukają węglowodorów na wodach tych państw.
AFP/Wojciech Jakóbik
Nikozja i Ateny uznały, że Ankara naruszyła ich suwerenność, destabilizując sytuację w regionie. Zdaniem greckiego ministra spraw zagranicznych Nikosa Dendiasa wysłanie statku badawczego Oruc Reis w pobliże wyspy greckiej Kastellorizo to dowód na brak szacunku Turków dla USA i Unii Europejskiej, które apelowały o przerwanie prac. Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu przekonuje, że jego kraj nie wycofa się z poszukiwań i nie zrezygnuje ze swych praw.
Rośnie militaryzacja Morza Śródziemnego. Grecy wysłali okręty wojskowe do monitorowania Oruc Reis. Francuzi wysłali flotę w okolicę obszaru odwiertów tureckich na wodach Cypru. Ankara wznowiła poszukiwania po tym, jak Grecja i Egipt podpisały porozumienie o podziale wyłącznych stref ekonomicznych na wschodzie Morza Śródziemnego. Wcześniej Turcja podpisała podobne porozumienie z Libią. Strony nie uznają ich wzajemnie.
Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej potępili działania Turcji, wyrażając „pełną solidarność” z Cyprem i Grecją, a także wzywając do „natychmiastowej deeskalacji”. Mimo to Turcy ogłosili rychłe rozpoczęcie prac statku Yavuz w pobliżu Cypru.
Polska może zbudować koalicję i znów zagrozić Nord Stream 2
Polska może sięgnąć po kolejne narzędzie pozwalające jej uderzyć w Nord Stream 2. Chodzi o mechanizm monitorowania inwestycji (EUFIS), który może zatrzymać budowę spornego gazociągu.
Wojciech Jakóbik
Budowa Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie nadal nie została ukończona. – Ponieważ Nord Stream 2 nie jest nadal ukończony, podlega jurysdykcji EUFIS – mówi dr Alan Riley z London City University. Przypomina, że okres obowiązywania EUFIS to czas przed ukończeniem inwestycji i piętnaście miesięcy po nim. – Potrzeba tylko dziewięciu państw członkowskich, by zmusić Komisję do rozpoczęcia postępowania EUFIS. Jakiekolwiek postępowanie tego typu umożliwiłoby zaniepokojonym krajom podjęcie tematu zagrożeń z zakresu bezpieczeństwa związanych z Nord Stream 2, które dotąd nie zostały właściwie uwzględnione – mówi Riley. – Ponadto, USA mogłyby wziąć udział w międzynarodowych procedurach współpracy w ramach EUFIS. Poza tym Parlament Europejski mógłby wzorem Kongresu USA rozpocząć własne wysłuchania na ten temat – radzi prawnik.
Alan Riley jest autorem tekstu o wykorzystaniu EUFIS przeciwko Nord Stream 2, w którym postawił tezę, że oddziaływanie tej regulacji na sporny projekt może być większe niż dyrektywy gazowej Unii Europejskiej, która ma go podporządkować prawu antymonopolowemu trzeciego pakietu energetycznego.