Zaostrza się spór o złoża na Morzu Śródziemnym | Polska może zbudować koalicję i znów zagrozić Nord Stream 2

East Med. Gazociąg Śródziemnomorski. Fot. Wikimedia Commons
East Med. Gazociąg Śródziemnomorski. Fot. Wikimedia Commons

:Cypr i Grecja wezwały Unię Europejską do zajęcia bardziej zdecydowanego stanowiska w sprawie działań Turcji na Morzu Śródziemnym. Turcy szukają węglowodorów na wodach tych państw.

:Polska może sięgnąć po kolejne narzędzie pozwalające jej uderzyć w Nord Stream 2. Chodzi o mechanizm monitorowania inwestycji (EUFIS), który może zatrzymać budowę spornego gazociągu.

 

Zaostrza się spór o złoża na Morzu Śródziemnym

Cypr i Grecja wezwały Unię Europejską do zajęcia bardziej zdecydowanego stanowiska w sprawie działań Turcji na Morzu Śródziemnym. Turcy szukają węglowodorów na wodach tych państw.

AFP/Wojciech Jakóbik

 

Nikozja i Ateny uznały, że Ankara naruszyła ich suwerenność, destabilizując sytuację w regionie. Zdaniem greckiego ministra spraw zagranicznych Nikosa Dendiasa wysłanie statku badawczego Oruc Reis w pobliże wyspy greckiej Kastellorizo to dowód na brak szacunku Turków dla USA i Unii Europejskiej, które apelowały o przerwanie prac. Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu przekonuje, że jego kraj nie wycofa się z poszukiwań i nie zrezygnuje ze swych praw.

Rośnie militaryzacja Morza Śródziemnego. Grecy wysłali okręty wojskowe do monitorowania Oruc Reis. Francuzi wysłali flotę w okolicę obszaru odwiertów tureckich na wodach Cypru. Ankara wznowiła poszukiwania po tym, jak Grecja i Egipt podpisały porozumienie o podziale wyłącznych stref ekonomicznych na wschodzie Morza Śródziemnego. Wcześniej Turcja podpisała podobne porozumienie z Libią. Strony nie uznają ich wzajemnie.

Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej potępili działania Turcji, wyrażając „pełną solidarność” z Cyprem i Grecją, a także wzywając do „natychmiastowej deeskalacji”. Mimo to Turcy ogłosili rychłe rozpoczęcie prac statku Yavuz w pobliżu Cypru.

 

Polska może zbudować koalicję i znów zagrozić Nord Stream 2

Polska może sięgnąć po kolejne narzędzie pozwalające jej uderzyć w Nord Stream 2. Chodzi o mechanizm monitorowania inwestycji (EUFIS), który może zatrzymać budowę spornego gazociągu.

Wojciech Jakóbik

 

Budowa Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie nadal nie została ukończona. – Ponieważ Nord Stream 2 nie jest nadal ukończony, podlega jurysdykcji EUFIS – mówi dr Alan Riley z London City University. Przypomina, że okres obowiązywania EUFIS to czas przed ukończeniem inwestycji i piętnaście miesięcy po nim. – Potrzeba tylko dziewięciu państw członkowskich, by zmusić Komisję do rozpoczęcia postępowania EUFIS. Jakiekolwiek postępowanie tego typu umożliwiłoby zaniepokojonym krajom podjęcie tematu zagrożeń z zakresu bezpieczeństwa związanych z Nord Stream 2, które dotąd nie zostały właściwie uwzględnione – mówi Riley. – Ponadto, USA mogłyby wziąć udział w międzynarodowych procedurach współpracy w ramach EUFIS. Poza tym Parlament Europejski mógłby wzorem Kongresu USA rozpocząć własne wysłuchania na ten temat – radzi prawnik.

Alan Riley jest autorem tekstu o wykorzystaniu EUFIS przeciwko Nord Stream 2, w którym postawił tezę, że oddziaływanie tej regulacji na sporny projekt może być większe niż dyrektywy gazowej Unii Europejskiej, która ma go podporządkować prawu antymonopolowemu trzeciego pakietu energetycznego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s