Rząd tnie wsparcie dla OZE. Shell nie chce rur z UA. Senator pogania eksport LNG na pohybel Putinowi

English: Ministry of Economics, built 1948 Pol...
Budynek Ministerstwa Gospodarki. To tutaj powstaje projekt dużego trójpaku będącego przedmiotem sporu z Ministerstwem Finansów i Ministerstwem Skarbu Państwa (Zdjęcie: Wikipedia)

Autorski przegląd informacji o energetyce

Rząd tnie wsparcie dla OZE

(WYSOKIE NAPIĘCIE)

Bartłomiej Derski i Rafał Zasuń z portalu wysokienapiecie.pl oceniają, ze projekt ustawy o OZE, który miał obniżyć koszty systemu wsparcia stał się przedmiotem sporu w rządzie. Nowym zasadom proponowanym przez Ministerstwo Gospodarki sprzeciwiło się Ministerstwo Skarbu Państwa w obawie przed spadkiem dochodów spółek znajdujących się pod jego kontrolą. Dołączyło do niego Ministerstwo Finansów broniące interesu inwestorów oraz swoich interesów, bo to ono miało najwięcej stracić na zmianach. Podstawowy problem nowego systemu to źródło jego finansowania. Zdaniem redaktorów cytowanego portalu ograniczenie finansowania NFOŚiGW sprawi, że Fundusz straci pieniądze, które mógłby przeznaczyć na wsparcie dla OZE.

Shell nie chce ukraińskich rur

(UNITED PRESS INTERNATIONAL)

Shell odrzucił propozycję ukraińskich firm produkujących rury, aby te zajęły się budową infrastruktury do wydobycia gazu łupkowego. Duńczycy argumentują swoją decyzję niską jakością produktów tych spółek. W styczniu tego roku Shell podpisał umowę na 15 odwiertów we współpracy z Nadra Jużiwska na polu gazowym o tej samej nazwie. Decyzja Shella uderza w interesy oligarchów jak Rinat Achmetow i Wiktor Pińczuk, którzy zarządzają firmami produkującymi rury.

SOCAR przyłączył się do TAP

(NEWS.AZ)

Azerski SOCAR podpisał umowę na zakup akcji w projekcie Gazociągu Transadriatyckiego (TAP). Ten akt potwierdza wybór konsorcjum Szach Deniz, które wyznaczyło ów projekt dla realizacji dostaw gazu ze złóż o tej samej nazwie na rynek europejski. Zwyciężył on z Nabucco-West promowanym przez kraje Europy Środkowej i Wschodniej. Obecnymi udziałowcami konsorcjum TAP są wspomniany SOCAR (20%), E.on (9%), AXPO (5%), BP (20%), Fluxys (16%), Total (10%) i Statoil (20%).

Republikański senator pogania eksport LNG do Europy

(RIA NOVOSTI)

Republikanin z Wyoming John Barraso w artykule dla Washington Times naciska na administrację Baracka Obamy, aby ta przyspieszyła eksport gazu ziemnego do Europy, by przeciwstawić się „dominacji Rosji na europejskim rynku energetyki”. Uważa on, że wzrost cen gazu w kraju spowodowany natężonym eksportem będzie mniej kosztowny, niż zyski strategiczne jakie przyniesie eksport surowca do Europy. Uważa on, że wysokie ceny gazu na Starym Kontynencie wzmacniają pozycję „reżimu Władimira Putina” na co USA nie mogą się zgodzić.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert

Enhanced by Zemanta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s