Propagandowa satyra na premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka, który rzekomo podkrada rosyjski gaz.
Propagandowa satyra na premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka, który rzekomo podkrada rosyjski gaz.

Gazprom znów grozi przerwaniem dostaw gazu do Europy. Jak te groźby wpłyną na los Unii Energetycznej?

Bloomberg informuje, że po groźbie Gazpromu o możliwości przerwania dostaw gazu na Ukrainę, a przez to zagrożeniu dla tranzytu tego surowca przez jej gazociągi do klientów europejskich, giełda ICE w Londynie zareagowała podwyżką cen gazu o 2,6 procent.

Gazprom rozpoczął w oparciu o nieskonsultowaną decyzję dostawy gazu bezpośrednio do terrorystów w Donbasie. Kijów nie godzi się na opłacenie słanego tam wolumenu bez jego pośrednictwa. W odpowiedzi Gazprom grozi przerwaniem dostaw za dwa dni, czyli po zakończeniu okresu od ostatniego zamówienia Naftogazu przed zerwaniem współpracy do dwudniowego okresu jego realizacji.

To wszystko dzieje się w przeddzień zaplanowanej na 25 lutego prezentacji założeń Unii Energetycznej, wśród której najważniejsze z punktu widzenia państw zależnych od dostaw gazu z Rosji są propozycje zmierzające do włączenia Komisji Europejskiej w negocjacje gazowe oraz – prawdopodobnie – tworzenia grup zakupowych, które będą działać jak gazowy groupon – zbiorowe zamówienie na gaz z Rosji da lepszą cenę.

Oczywiście te rozwiązania nie leżą w interesie Gazpromu, dlatego ponownie podgrzewa atmosferę. W historii relacji gazowych z Rosją wszelkie kryzysy gazowe kończyły się jednak usztywnieniem stanowiska Europy wobec rosyjskiej firmy. Komisja Europejska zapowiedziała ostatnio, że przyspieszy śledztwo antymonopolowe przeciwko Gazpromowi. Czy wytrwa w postanowieniu wskutek gróźb słanych z Moskwy?

O ile Ukraina może zostać przez Europę spisana na straty, a relacje energetyczne z Rosją nie zostaną zerwane, to być może groźby Rosjan podziałają zbawiennie na losy Unii Energetycznej, a Bruksela wymusi ucywilizowanie działalności Gazpromu na unijnym terytorium. Z polskiego punktu widzenia byłoby to korzystne.

Źródło: Onet

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s