Spór o Nord Stream 2 w parlamencie Danii. Arabia Saudyjska przygotowuje się do prywatyzacji Saudi Aramco

Tankowiec Sirius Star na Oceanie Indyjskim

:Jak donoszą duńskie media, temat kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 znalazł się na agendzie obrad parlamentu. Zdania parlamentarzystów na jego temat są podzielone.

:W ramach przygotowań do ogłoszenia oferty publicznej na część akcji Saudi Aramco, władze Arabii Saudyjskiej zdecydowały o obniżce obciążeń podatkowych dla tej firmy naftowej.

Spór o Nord Stream 2 w parlamencie Danii

CPH Post/Wojciech Jakóbik

Jak donoszą duńskie media, temat kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 znalazł się na agendzie obrad parlamentu. Zdania parlamentarzystów na jego temat są podzielone.

Dania ma w tym roku rozpatrzyć wniosek konsorcjum Nord Stream 2 o budowę odcinka gazociągu o tej samej nazwie przez jej wody terytorialne.

Danks Folkeparti (Partia Ludowa) popiera przyznanie zgody. Przeciwko niej opowiada się partia Radikale (Radykałowie). Dla pierwszej grupy Nord Stream 2 jest kolejnym przedsięwzięciem biznesowym, które może przynieść korzyści ekonomiczne Duńczykom. Dla drugiej jest to niebezpieczne narzędzie polityki zagranicznej Rosji.

Duńskie media piszą, że Dania znalazła się między młotem a kowadłem, bo każda decyzja w tej sprawie przyniesie jej krytykę. Za zgodę na Nord Stream 2 czeka ją krytyka w Polsce i na Ukrainie, a za niezgodę – w Rosji i Niemczech.

Z tego względu Kopenhaga zrzuca odpowiedzialność na Komisję Europejską. Oczekuje, że ta zajmie jasne stanowisko w sprawie oceny prawnej i politycznej przedsięwzięcia. Posługując się wytycznymi z Brukseli Duńczycy będą mogli podjąć odpowiednią decyzję. Ostrzegają, że bez nich jedynym kryterium będą względy środowiskowe, co może oznaczać zgodę na Nord Stream 2 analogicznie do przyznanej w przeszłości zgody na Nord Stream 1. Szlaki gazociągów na odcinku duńskim będą się pokrywać.

Nord Stream 2 to projekt zakładający budowę gazociągu o przepustowości 55 mld m3 rocznie z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Razem z istniejącym Nord Stream 1 ma dać łączną przepustowość 110 mld m3 rocznie, która pozwoli na przekierowanie dostaw z Rosji do Europy ze szlaku ukraińskiego do niemieckiego.

Będzie to miało negatywne konsekwencje dla stabilności Ukrainy, bezpieczeństwa dostaw gazu w Europie Środkowo-Wschodniej i rozwoju rynku w regionie, bo Nord Stream 2 zagrozi ewentualnym alternatywom z nowych, nierosyjskich źródeł. Komisja Europejska przyznaje, że Europa nie potrzebuje kolejnego gazociągu z Rosji i nie będzie on mógł liczyć na wsparcie. Jednocześnie jednak powstrzymuje się od sformułowania jasnej oceny prawnej projektu.

Arabia Saudyjska przygotowuje się do prywatyzacji Saudi Aramco

Bloomberg/Financial Times/Wojciech Jakóbik

W ramach przygotowań do ogłoszenia oferty publicznej na część akcji Saudi Aramco, władze Arabii Saudyjskiej zdecydowały o obniżce obciążeń podatkowych dla tej firmy naftowej.

Prezes spółki Amin Nassir w rozmowie z Bloombergiem poinformował, że podatek dochodowy został obniżony z 85 do 50 procent. W 2018 roku ma się odbyć IPO na ponad 5 procent akcji. Zmiana podatkowa wchodzi w życie retroaktywnie od 1 stycznia 2017 roku.

Nassir poinformował, że obniżenie obciążeń podatkowych pomoże Saudi Aramco na spełnienie międzynarodowych standardów. Zostawi więcej pieniędzy w kasie spółki, które można będzie przekazać na poczet wyższych dywidend. To ważny element prywatyzacji, a także sposób na zwiększenie kapitalizacji.

Financial Times doniósł, że Rijad planuje sprzedać akcje Saudi Aramco za około 2 mld dolarów.

W 2016 roku Arabia Saudyjska ogłosiła Narodowy Plan Transformacji, który zakłada zmniejszenie zależności gospodarki kraju od sektora naftowego. Chodzi o to, aby Arabia przestała być petro-state, czyli państwem uzależnionym od przychodów ze sprzedaży ropy. Rijad zdecydował się na zmiany po kryzysie cen ropy naftowej, który zagroził stabilności budżetowej Arabii i zmusił ją po raz pierwszy w historii do finansowania go długiem.

Wiceksiąże Mohammed bin Salman zapowiedział reformy o nazwie „Wizja 2030”. Mają one wesprzeć rozwój przedsiębiorczości w kraju. Arabia chce także rozwijać sektor energetyki odnawialnej. W celu realizacji zmian potrzebne będą środki finansowe, których jednym ze źródeł będzie prywatyzacja części akcji Saudi Aramco.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s