GW: Resorty środowiska i rozwoju walczą o drewno Lasów Państwowych. Rozmowy KE-Gazprom o śledztwie antymonopolowym. Ugoda czy dalsze negocjacje?

:Według Ewy Furtak i Aleksandra Gurgula z Gazety Wyborczej ministrowie rozwoju i środowiska spierają się o los drewna Lasów Państwowych. Resort środowiska chce go sprzedawać do elektrowni (do spalenia) a rozwoju pozostawić przemysłowi przetwórczemu, np. meblarskiemu.

:29 maja odbędzie się spotkanie wiceprzewodniczącego Gazpromu Aleksandra Miedwiediewa z komisarz Unii Europejskiej ds. konkurencji Margrethe Vestager poświęcone proponowanej ugodzie w toku śledztwa antymonopolowego.

GW: Resorty środowiska i rozwoju walczą o drewno Lasów Państwowych

Gazeta Wyborcza

Według Ewy Furtak i Aleksandra Gurgula z Gazety Wyborczej ministrowie rozwoju i środowiska spierają się o los drewna Lasów Państwowych. Resort środowiska chce go sprzedawać do elektrowni (do spalenia) a rozwoju pozostawić przemysłowi przetwórczemu, np. meblarskiemu.

W ustawie o odnawialnych źródłach energii jest zapis o drewnie energetycznym. Minister środowiska Jan Szyszko chce sprzedawać drewno do elektrowni i elektrociepłowni, które przyjmą każdą jego ilość. To jednak może podnieść ceny dla małych odbiorców, którzy mają mniejsze możliwości od wielkich klientów, a zatem uderzy w przedsiębiorców, na których zależy resortowi Mateusza Morawieckiego.

Pozorny kompromis proponowany przez ministra Szyszkę zakłada sprzedaż drewna do elektrowni dopiero po trzech aukcjach. Według Wyborczej to pułapka, bo aukcjami drewna można sterować i wywindować cenę do poziomu gwarantującego jej porażkę. Ministerstwo rozwoju chce, aby ceny dyktował rynek.

 

Rozmowy KE-Gazprom o śledztwie antymonopolowym. Ugoda czy dalsze negocjacje?

Wojciech Jakóbik

29 maja odbędzie się spotkanie wiceprzewodniczącego Gazpromu Aleksandra Miedwiediewa z komisarz Unii Europejskiej ds. konkurencji Margrethe Vestager poświęcone proponowanej ugodzie w toku śledztwa antymonopolowego.

– Udaję się na spotkanie z Panią Vestager w poniedziałek (29 maja – przyp. red.) – oznajmił Miedwiediew. Komisja do 4 maja zebrała uwagi do propozycji ugody od uczestników rynku w ramach tzw. testu rynkowego. Wśród podmiotów znalazło się polskie PGNiG, które stanowczo krytykuje propozycję.

Według informacji BiznesAlert.pl urzędnicy Komisji Europejskiej mogą teoretycznie organizować kolejne testy rynkowe do skutku, to znaczy do momentu, w którym wszyscy uczestnicy rynku zostaną usatysfakcjonowani zmodyfikowanymi propozycjami Gazpromu. Wiele zależy jednak od woli Komisji Europejskiej, która wstępnie wyraziła zadowolenie z rosyjskiej oferty.

PGNiG chce kar i konkretnych zmian

Wśród krytyków układu KE-Gazprom w toku śledztwa antymonopolowego znaleźli się Polacy.

PGNiG zaskarży decyzję Komisji Europejskiej jeżeli ta zgodzi się na złożone przez Gazprom propozycje uregulowania śledztwa antymonopolowego – poinformował prezes spółki Piotr Woźniak. – Bez wątpienia będziemy skarżyć taką decyzję (jeżeli KE zgodzi się z propozycjami Gazpromu – przyp. red.). Nie są one dla nas satysfakcjonujące i mamy nadzieję, że podejmując decyzję Komisja weźmie nasze zdanie pod uwag. Będziemy bardzo aktywnie uczestniczyć w tym projekcie – dodał.

19 maja 2017 roku PGNiG przekazało do Komisji Europejskiej swoje stanowisko w sprawie zobowiązań zaproponowanych przez Gazprom w ramach postępowania antymonopolowego prowadzonego przez KE. Firma publikuje obszerne stanowisko w tej sprawie na swej stronie internetowej.

Można je zobaczyć tutaj. Niejawne dane handlowe zostały z dokumentu usunięte.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s