Polska wygrywa z Gazpromem. Czy sprawa OPAL pomoże Ukrainie?

Ministerstwo energii i PGNiG ogłaszają zwycięstwo z Gazpromem w sporze o to, czy Rosjanie mogą zalewać Europę Środkowo-Wschodnią gazem z Rosji wzmacniając dominującą pozycję na rynku. Czas na gorący komentarz – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Ministerstwo energii podaje, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sporze o większe wykorzystanie gazociągu OPAL przez Gazprom. Jest on korzystny dla Polski, bo Trybunał uchylił decyzję Komisji Europejskiej dającą Rosjanom stuprocentowy dostęp do tej odnogi Nord Stream.

Gazprom być może będzie musiał zmniejszyć wykorzystanie Nord Stream do poziomu z 2015 roku przez co zostanie zmuszony do większego wykorzystania gazociągów na Ukrainie. Z tego względu wyrok po myśli Polaków może poprawić pozycję negocjacyjną Ukrainy w rozmowach o przyszłości dostaw gazu z Rosji przez jej terytorium po 2019 roku, kiedy przestanie obowiązywać obecny kontrakt przesyłowy. Kolejna runda rozmów w tej sprawie KE-Ukraina-Rosja ma się odbyć niebawem, 20 września. Należy jednak zastrzec, że nawet przy opóźnieniu Nord Stream 2 i Turkish Stream oraz odnogi tego pierwszego będącej bliźniaczką OPAL, czyli gazociągu EUGAL, Rosjanie będą mieli ostatecznie do dyspozycji szlak alternatywny względem ukraińskiego w Niemczech. Działania w sprawie OPAL i negocjacje procesu trójstronnego kupują czas Ukraińcom.

Wyrok w sprawie OPAL można uznać wstępnie za sukces Polaków, bo nawet polscy prawnicy zaangażowani w sprawę mówili mi nieoficjalnie, że ich zastrzeżenia mogą nie przetrwać próby sądowej ze względu na to, że mają charakter proceduralny. Warto przy tym zaznaczyć, że Gazprom może się jeszcze odwołać.

Kommiersant pisze o „niespodziewanym” wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na korzyść Polski w sporze o decyzję Komisji Europejskiej o dopuszczeniu Gazpromu do całej przepustowości odnogi Nord Stream o nazwie OPAL.

– Konsekwencje będę poważniejsze niż utrata możliwości słania przez Niemcy 12,7 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie – czytamy w gazecie. – Sąd zgodził się z Polską, że Komisja naruszyła w tej sprawię zasadę solidarności energetycznej Unii Europejskiej. Ta interpretacja pozostawia Gazpromowi małe szanse na porozumienie z Komisją w sprawie pełnego wykorzystania Nord Stream 2, które byłoby niezbędne w celu porzucenia dostaw przez Ukrainę. Przez to Gazprom będzie zmuszony podpisać długoterminowy kontrakt z Ukraińcami. Komisja Europejska przyznała, że interpretacja ze sporu o OPAL powinna być wykorzystana przy kolejnych decyzjach.

Zdaniem autorów tekstu w cytowanej gazecie rosyjskiej Gazprom będzie miał problem z uzyskaniem wyłączenia spod przepisów trzeciego pakietu energetycznego dla Nord Stream 2, które pozwoliłoby mu wykorzystać część przepustowości na wyłączność pomimo regulacji antymonopolowych gwarantujących wolny dostęp do niej.

Kommiersant przewiduje, że jeśli Nord Stream 2 nie będzie gotów do 2020 roku, gaz z Nord Stream będzie mógł trafiać do bliźniaczki OPAL – odnogi EUGAL, która miała posłużyć drugiemu gazociągowi przez Bałtyk. Możliwa jest także apelacja Komisji Europejskiej, na którą ma dwa miesiące. Niemcy mogą także sporządzić ocenę oddziaływania decyzji w sprawie OPAL na rynek w celu podważenia argumentów Polaków uznanych przez Trybunał. Mimo to proces może potrwać kilka lat w czasie, gdy wyrok TSUE będzie wykonywany, a przepustowość do dyspozycji Gazpromu – ograniczona.

– To miła niespodzianka – komentuje Jurij Witrenko, dyrektor wykonawczy Naftogazu do spraw sprzedaży cytowany przez RIA Novosti. Ukraińska firma także zaskarżyła decyzję w sprawie OPAL. Rosyjski Gazprom poinformował agencję Reuters, że analizuje konsekwencje prawne i komercyjne wyroku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s