UOKiK pyta Gazprom o dokumenty Nord Stream 2 | Wywiad USA przekonuje, że Huawei może kraść wrażliwe dane

:Gazprom informuje, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta zwrócił się do niego o informację w sprawie postępowania dotyczącego spornego projektu Nord Stream 2.

:Według wywiadu amerykańskiego Huawei może stosować „tylne wejścia” w oprogramowaniu telefonów komórkowych w celu pozyskiwania informacji. USA przekonują sojuszników do wykluczenia tej chińskiej firmy z projektów budowy sieci 5G.

UOKiK pyta Gazprom o dokumenty Nord Stream 2

Gazprom informuje, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta zwrócił się do niego o informację w sprawie postępowania dotyczącego spornego projektu Nord Stream 2.

Interfax/UOKiK/Wojciech Jakóbik

 

Firma informuje w memorandum na temat emisji euroobligacji, że UOKiK zwrócił się do niej 15 stycznia z prośbą o przekazanie informacji oraz dokumentów potrzebnych do prowadzenia śledztwa. UOKiK rozpoczął w 2016 sprawę w sprawie podejrzenia naruszenia zasad antymonopolowych przez próbę stworzenia konsorcjum Nord Stream 2 z udziałem Gazpromu i jego partnerów zachodnich. UOKiK zablokował tę formę koncentracji.

Urząd bada obecnie czy zastąpienie konsorcjum spółką Nord Stream 2 AG ze stuprocentowymi udziałami Gazpromu wspieranej finansowo przez partnerów, którzy wcześniej mieli wejść do akcjonariatu są próbą obejścia przepisów. Jeden z partnerów finansowych Nord Stream 2, francuskie Engie, nie przekazało dokumentów w tej sprawie i otrzymało karę w wysokości 172 mln złotych (około 40 mln euro) w listopadzie 2019 roku. Jeżeli Gazprom nie przekazałby potrzebnych dokumentów, jemu także groziłaby podobna kara sięgająca maksymalnie 50 mln euro.

 

 

Wywiad USA przekonuje, że Huawei może kraść wrażliwe dane

Według wywiadu amerykańskiego Huawei może stosować „tylne wejścia” w oprogramowaniu telefonów komórkowych w celu pozyskiwania informacji. USA przekonują sojuszników do wykluczenia tej chińskiej firmy z projektów budowy sieci 5G.

Wall Street Journal/Wojciech Jakóbik

 

Wall Street Journal dotarł do ustaleń społeczności wywiadowczej USA, z których wynika, że Huawei posiada możliwość pozyskiwania danych z telefonów komórkowych od ponad dekady. – Mamy dowód na to, że Huawei ma możliwość potajemnego dostępu do wrażliwych i prywatnych informacji w systemach pod jego kontrolą, które sprzedaje na całym świecie – zapewnił doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego Robert O’Brien. Huawei odrzuca te oskarżenia w komentarzu dla WSJ.

Dyskusja o bezpieczeństwie technologii Huawei ma znaczenie dla decyzji krajów europejskich o wyborze dostawcy 5G, nowej infrastruktury pozwalającej przyspieszyć wymianę informacji i cyfryzować nowe obszary działalności człowieka. Polska zdecydowała, że stworzy specjalne wymogi bezpieczeństwa dostępu do 5G. Nie wykluczyła Huawei, ale nie wiadomo, czy ta firma zdoła zapewnić standardy wymagane przez Polaków.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s