:Minister finansów wyszedł z śmiałą propozycją ograniczenia wydatków w celu łatania rekordowej dziury budżetowej Rosji powstałej po utracie połowy przychodów ze sprzedaży węglowodorów. Resorty mają poszukać oszczędności same.

:Chiny wprowadziły ograniczenia eksportu dwóch metali niezbędnych do tworzenia półprzewodników, sprzętu telekomunikacyjnego i samochodów elektrycznych. Bez nich Zachodowi będzie trudniej prowadzić wojnę technologiczną z Państwem Środka.

Dziura po węglowodorach zmusza Rosję do zaciskania pasa

Minister finansów wyszedł z śmiałą propozycją ograniczenia wydatków w celu łatania rekordowej dziury budżetowej Rosji powstałej po utracie połowy przychodów ze sprzedaży węglowodorów. Resorty mają poszukać oszczędności same.

Ministerstwo finansów kierowane przez Antona Siluanowa zaproponowało ograniczenie wydatków budżetowych o 10 procent w celu ograniczenia dziury budżetowej, o czym dowiedziały się Wiedomosti. Uczestnicy spotkania rządowej komisji budżetowej odrzucili jednak ten pomysł, proponując w zamian najpierw określenie wydatków priorytetowych przez poszczególne resorty.

Wydatki mają być cięte w obszarach nieobjętych ochroną, a zatem nie w obszarze polityki społecznej oraz innych obowiązków państwa. Bank Centralny opowiedział się przeciwko większym pożyczkom mającym zmniejszyć różnicę między wydatkami a przychodami.

Deficyt budżetowy w Rosji sięgnął w czerwcu 42 mld dolarów. Jednakże Rosjanie uzupełniają go z Funduszu Bogactwa Narodowego finansowanego ze sprzedaży węglowodorów. Te przynoszą coraz mniejszy przychód i spadły o 36 procent w maju 2023 roku rok do roku do 7 mld dolarów.

Wiedomosti / Wojciech Jakóbik

Gal i german, czyli jak Chiny nakładają surowcowy kaganiec Zachodowi

Chiny wprowadziły ograniczenia eksportu dwóch metali niezbędnych do tworzenia półprzewodników, sprzętu telekomunikacyjnego i samochodów elektrycznych. Bez nich Zachodowi będzie trudniej prowadzić wojnę technologiczną z Państwem Środka.

Od pierwszego sierpnia eksport galu, germanu i kilku innych metali ma zostać objęty kontrolą rządu w Chinach ze względu na bezpieczeństwo narodowe. Pekin będzie przyznawał licencje chętnym według limitów ustalonych odgórnie. Dłuższe ograniczenia mogą dodatkowo podnieść ceny surowców jak te wymienione po tym, jak drożały przez naprężenie łańcuchów dostaw. Tymczasem Chiny odpowiadają za 94 procent produkcji galu na świecie.

Zachód z ograniczonym dostępem do galu i germanu będzie miał większe trudności z rozwojem technologii, w których chce przodować względem Chin. Jednak gal i german da się pozyskiwać przy produkcji aluminium, więc państwa zachodnie mogą po nie sięgnąć w ramach polityki uniezależniania łańcuchów dostaw od dominujących dostawców jak Państwo Środka. Unia Europejska przygotowuje dyrektywę o surowcach krytycznych wyznaczającą normy importu oraz recyklingu ważnych metali.

Bloomberg / Wojciech Jakóbik

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading