:Unia Europejska zmniejsza zależność od gazu z Rosji między innymi dzięki dostawom azerskim. Jednak atak sił Azerbejdżanu na Górski Karabach sporny z Armenią spowodował apel Parlamentu Europejskiego o sankcje.

:Sankcje zachodnie spowodowały, że budżet rosyjski stracił połowę przychodów ze sprzedaży węglowodorów. Polityka klimatyczna Unii Europejskiej, a konkretnie CBAM, może spowodować kolejne, miliardowe straty.

Europa chce sankcji wobec Azerbejdżanu za Górski Karabach, ale polega na jego gazie

Unia Europejska zmniejsza zależność od gazu z Rosji między innymi dzięki dostawom azerskim. Jednak atak sił Azerbejdżanu na Górski Karabach sporny z Armenią spowodował apel Parlamentu Europejskiego o sankcje.

19 września Azerbejdżan rozpoczął nową agresję militarną na region Górskiego Karabachu z separatystycznym rządem w Stepanakert. Wcześniejsze starcia sprowokowały Armenię do apelu o wsparcie sił zbrojnych Rosji, które stacjonują w spornym regionie, ale nie doszło do reakcji. Po incydencie z 19 września Armenia kontaktowała się z USA, Francją i innymi krajami, ale nie z Federacją Rosyjską. Walki trwają, a uczestnicy Zgromadzenia Ogólnego ONZ apelują o ich zakończenie.

Tymczasem Parlament Europejski wezwał Unię do wprowadzenia sankcji wobec Azerbejdżanu za działania zbrojne w Górskim Karabachu, jeżeli ataki nie zostaną zatrzymane a negocjacje z Armenią nie zostaną wznowione. Parlament nie precyzuje jakie sankcje mogłyby zostać wprowadzone, jednakże dostawy gazu z Azerbejdżanu do Unii Europejskiej pragnącej porzucić zależność od Rosji sięgnęły 11,4 mld m sześc. w 2022 roku. Docierają przez szlak gazociągów z regionu kaspijskiego: Gazociąg Południowokaukaski, Gazociąg Transanatolijski i Gazociąg Transadriatycki od 2020 roku.

Wojciech Jakóbik

Czego w Rosji nie zabiły sankcje, dobije unijna polityka klimatyczna

Sankcje zachodnie spowodowały, że budżet rosyjski stracił połowę przychodów ze sprzedaży węglowodorów. Polityka klimatyczna Unii Europejskiej, a konkretnie CBAM, może spowodować kolejne, miliardowe straty.

Przychody Rosji ze sprzedaży gazu i ropy spadły w okresie styczeń-lipiec 2023 roku o 41,4 procent do 4,2 bln rubli. Kolejne uderzenie może wynikać z polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która chce wymusić na partnerach zagranicznych walkę z emisjami CO2. Ci z nich, którzy nie wprowadzą własnej polityki klimatycznej, będą płacić za ślad węglowych przez mechanizm dostosowania CBAM, który ma wejść w życie w 2026 roku.

Analiza ośrodka Kept cytowana przez Kommiersant pokazuje, że dostawy produktów rosyjskich objętych w przyszłości CBAM do Unii Europejskiej spadły o 41 procent w 2022 roku przez inwazję Rosji na Ukrainie. Jeżeli eksport utrzyma się na podobnym poziomie, Rosjanie zapłacą w latach 2026-2035 średnio 4,86 mld euro w zależności od emisji CO2 z poszczególnych sektorów. Chodzi głównie o nawozy i produkty metalurgiczne, a do pewnego stopnia także aluminium. Autorzy analizy Kept zastrzegają, że uwzględnia ona scenariusz utrzymania eksportu z Rosji na obecnym poziomie. Może spaść, jeśli dotychczasowy trend będzie kontynuowany, albo wzrosnąć w razie ocieplenia relacji z Rosjanami.

Inwazja Rosji na Ukrainie spowodowała odwrót Europy od surowców energetycznych z Rosji. Plan REPowerEU zakłada porzucenie tego kierunku najpóźniej w 2027 roku. Spada także wymiana surowcami przemysłowymi jak wspomniane produkty metalurgiczne, nawozy i aluminium. CBAM może pogłębić ten trend. Warto także przypomnieć, że CBAM będzie naliczał ślad węglowy dostaw węglowodorów.

Kommiersant / Wojciech Jakóbik

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading