GreenpeaceAutorski przegląd informacji o energetyce

Winnych gazowego blamażu trzeb ukarać

(RZECZPOSPOLITA/CIRE)

Do sprawy w części odtajnionego raportu Najwyższej Izby Kontroli na temat negocjacji gazowych wraca „Rzeczpospolita”. W opinii dziennika tego typu raporty powinien być szybko upubliczniane w całości, a winni podpisania niekorzystnych porozumień ponosić odpowiednie konsekwencje. Jak zwraca uwagę dziennik, była premier Ukrainy trafiła za kratki między innymi ze względu na to, że zawarła niekorzystną umowę gazową z Rosją, podczas gdy u nas odpowiedzialni za podpisanie złych dla Polski porozumień gazowych urzędnicy różnych opcji politycznych nie ponoszą żadnych konsekwencji. – Urzędnicy, którzy zawalili tak istotny dla gospodarki kraju kontrakt, muszą za to odpowiedzieć, nawet gdy urzędnikami już przestali być – czytamy w „Rz”. Jednocześnie w ocenie gazety, jedynym sposobem nauczenia urzędników podejmowania odpowiedzialnych decyzji są materialne sankcje za blamaż. Z drugiej strony „Rz” podkreśla, że utajnienie raportu NIK przez byłego wicepremiera, który też odpowiadał za negocjacje gazowe, jednoznacznie świadczy o całej sytuacji.

Demonstracje za obniżeniem emisji w Warszawie

(UNITED PRESS INTERNATIONAL/WOJCIECH JAKÓBIK)

W weekend odbyły się demonstracje za obniżeniem emisji w czasie szczytu klimatycznego COP 19 w Warszawie – donosi United Press International. Wywołały korki na Alejach Jerozolimskich i w okolicach Stadionu Narodowego. Jednym z powodów manifestacji była decyzja Warszawy o zorganizowaniu panelu z udziałem przedstawicieli biznesu węglowego w trakcie Szczytu.

Ukraina i Rosja doszły do porozumienia w sprawie tranzytu gazu

(INTERFAX/WOJCIECH JAKÓBIK)

W rozmowie telefonicznej w piątek premierzy Ukrainy i Rosji zadeklarowali, że zrobią wszystko aby zapewnić sprawny przesył rosyjskiego gazu ziemnego do klientów europejskich. Oświadczenie o tej treści zamieścił ukraiński rząd na swojej stronie internetowej. Jednocześnie dyrektor Gazpromu Aleksiej Miller poinformował, że Kijów znów kupuje surowiec zgodnie z warunkami umowy gazowej po krótkiej przerwie w zeszłym tygodniu.

Litwa liczy na LNG dla sojuszników USA z NATO

(THE LITHUANIA TRIBUNE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Podczas wizyty w Waszyngtonie minister energetyki Litwy Jarosław Niewierowicz wyraził nadzieję, że firmy LNG z USA zdecydują się na eksport gazu skroplonego do krajów sojuszniczych USA z NATO. Wyraził wdzięczność za inicjatywy republikańskich kongresmenów którzy przedstawili projekt liberalizacji eksportu LNG dla sojuszników Stanów Zjednoczonych pod nazwą LNG for NATO Act. Tymczasem Departament Energii USA rozszerzył pozwolenie na eksport LNG wydane firmie Freeport LNG. Będzie ona mogła słać gaz do krajów nie posiadających umowy o wolnym handlu z USA w ilości większej, niż pierwotnie ustalono.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading