Tak powstaje gazociągowa obręcz dla Europy Środkowo-Wschodniej
Tak powstaje gazociągowa obręcz dla Europy Środkowo-Wschodniej

GAZ-SYSTEM S.A., pełniący funkcję Operatora Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał – Europa Zachodnia (występując na platformie PRISMA jako „GAZ-SYSTEM ISO”) oraz niemiecki operator systemu przesyłowego GASCADE, udostępniają przepustowość ciągłą powiązaną w Międzysystemowym Punkcie Mallnow – poinformowała polska spółka.

Stacja pomiarowa Mallnow to krańcowy punkt Gazociągu Jamalskiego w Polsce. To nasza brama na Zachód w sektorze energetycznym. To m.in. tym korytarzem na rewersie fizycznym będziemy mogli sprowadzać gaz z rynku spotowego. Tamtejszy surowiec może być tańszy (cenę ustala giełda) a kontrakty na dostawy bardziej elastyczne. Dzięki uzupełnieniu portfela o umowy spotowe, Polska zyska lepszą pozycję negocjacyjną w rozmowach o nowej umowie gazowej z Rosją. Modernizacja Mallnow, razem z rozbudową interkonektora polsko-niemieckiego w Lasowie, to elementy planu sieciowania polskiej infrastruktury gazowej i dalszego łączenia jej z europejską. Proces będzie postępował szybciej, dzięki przyjętym przez rząd poprawkom do tzw. specustawy terminalowej, które pozwolą na sprawniejszą budowę nowych rur. Zsieciowana infrastruktura pozwoli skuteczniej rozprowadzać gaz po Polsce – surowiec z Zachodu, ten wydobyty przez PGNiG, a także gaz z terminalu LNG w Świnoujściu.

Problemem dla realizacji tego scenariusza będzie możliwe w nieodległej przyszłości stworzenie obręczy gazowej na polskiej granicy. Chodzi o wyłączenie gazociągu OPAL, dostarczającego gaz z Nord Streamu na terytorium Niemiec (biegnie mniej więcej równolegle do Odry i Nysy Łużyckiej), spod reżimu trzeciego pakietu energetycznego. Dzięki wyłączeniu spod reguły third party access Rosjanie pragnący słać więcej surowca Gazociągiem Północnym, będą mogli zarezerwować całą przepustowość OPAL-u i słać na południe tylko swój gaz. Dlatego Moskwa lobbuje za tym rozwiązaniem w Brukseli, która może wyrazić czasową zgodę na zwolnienie Gazpromu z obowiązku pozostawienia 50 procent przesyłu dla aukcji. Berlin już się zgodził – Bundesnetzagentur (regulator jak Urząd Regulacji Energetyki w Polsce) wydał stosowne postanowienie jeszcze w 2009 roku. Po zmianach w rządzie, do którego weszła prorosyjska SPD, Niemcy mogą wręcz poprzeć wyłączenie.

Jeżeli Rosjanie zarezerwują całą przepustowość OPAL-u, nie pozostawią miejsca na transakcje gazowe poza ich kontrolą, a na takie liczą kraje naszego regionu będące klientami Gazpromu, tak jak Polska. Przez to rewersy fizyczne w Mallnow i Lasowie stracą znaczenie strategiczne, a właśnie ze względu na nie są modernizowane. Gaz-System, w odpowiedzi na moje pytanie o możliwość wpływu EuRoPol Gazu na dysponowanie przepustowościami w Mallnow pisze – „uprzejmie informujemy, że GAZ-SYSTEM S.A. pełni funkcję niezależnego operatora polskiego odcinka gazociągu jamalskiego na warunkach określonych  w decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki”. Były operator Gazociągu Jamalskiego jest polem sporu PGNiG i Gazpromu, co jest pokłosiem Jamałgate. Dobrze, że w takim razie nie będzie miał wpływu na przepustowość w jednym z połączeń gazowych z Zachodem ale co z tego, jeśli łączy się właśnie z OPAL-em?

Rosjanie mają racjonalne pobudki, by rezerwować OPAL: chcą przenieść do Nord Stream (55 mld m3/rok) cały przesył z terytorium nieprzewidywalnej Ukrainy. Dopiero udostępnienie pełnej mocy OPAL-u (35 mld m3/rok) im na to pozwoli. Poza tym obecnie w gazowym krwioobiegu Niemiec krąży jedynie rosyjski gaz. Przepustowości zarezerwowane dla trzeciej strony pozostają niewykorzystane. W dłuższej perspektywie zmieni to rozwijająca się już giełda przepustowości, ale póki co argumenty są po stronie Rosjan.

Jednakże z polskiego punktu widzenia nawet czasowa rezygnacja z parasola ochronnego zasad antymonopolowych Unii Europejskiej jest niekorzystna. Polska nie może pozwolić na wyjątki szyte na miarę Gazpromu.

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading