Merkel nie uzyskała w USA ochrony firm przed sankcjami wobec Rosji | Transfer technologii łupkowej do Rosji pozostaje zablokowany

Rury Nord Stream 2. Fot.: Konsorcjum Nord Stream 2
Rury Nord Stream 2. Fot.: Konsorcjum Nord Stream 2

:Kanclerz Niemiec Angela Merkel udała się do USA, by porozmawiać z prezydentem Donaldem Trumpem. Strony omówiły oziębienie w relacjach dwustronnych i amerykańską politykę sankcji. Niemiecka polityk nie uzyskała gwarancji, że nowe sankcje nie uderzą w projekty niemiecko-rosyjskie, jak Nord Stream 2.

:Pomimo sankcji amerykańskich Rosja nadal liczy na wejście Schlumbergera z USA do akcjonariatu Eurasia Drilling Company, największej rosyjskiej spółki wiercącej za ropą.

Merkel nie uzyskała w USA ochrony firm przed sankcjami wobec Rosji

Kanclerz Niemiec Angela Merkel udała się do USA, by porozmawiać z prezydentem Donaldem Trumpem. Strony omówiły oziębienie w relacjach dwustronnych i amerykańską politykę sankcji. Niemiecka polityk nie uzyskała gwarancji, że nowe sankcje nie uderzą w projekty niemiecko-rosyjskie, jak Nord Stream 2.

Kommiersant/Reuters/Wojciech Jakóbik

Zdaniem Trumpa w relacjach handlowych USA z Unią Europejską panuje „niesprawiedliwość” ze względu na amerykański deficyt handlowy sięgający 151 mld dolarów. Waszyngton wprowadził cła na aluminium w celu zniesienia tej nierównowagi. Tę politykę krytykują między innymi Niemcy. Merkel przyznała, że w sprawie ceł nie ma postępu, a ich zniesienie zależy tylko od woli Trumpa.

Uczestnicy spotkania rozmawiali także o porozumieniu nuklearnym z Iranem. Według Niemiec jest to niezbędny „element układanki”, który co prawda jest pierwszym krokiem i powinny za nim pójść kolejne, jak wycofanie wsparcia Iranu dla organizacji zbrojnych na Bliskim Wschodzie. Amerykanie rozważają wycofanie z układu, argumentując to utrzymaniem agresywnej polityki przez Teheran.

Ochrona przed sankcjami

Merkel rozmawiała także z Trumpem o polityce sankcji USA wobec Federacji Rosyjskiej za działania na Ukrainie i w Syrii. – Nikt nie jest zainteresowany posiadaniem złych relacji z Rosją, ale jeśli dzieją się rzeczy takie, jak na Ukrainie, to trzeba je nazwać po imieniu – powiedziała kanclerz. Dodała, że Berlin analizuje także skutki uboczne ewentualnych nowych sankcji USA wobec Rosji.

Według Wall Street Journal firmy niemieckie działające w kraju prezydenta Władimira Putina zwróciły się do Merkel o interwencję w ich sprawie u Trumpa. Jeden z biznesmenów cytowanych przez WSJ przekonuje, że USA powinny obiecać Niemcom, że sankcjami nie zostaną objęte niemiecko-rosyjskie projekty ustalone przed wdrożeniem nowych obostrzeń. Gazeta ocenia jednak, że byłoby to ustępstwo wykraczające poza to, co USA robiły dla Niemiec w przeszłości. Takie ustępstwo mogłoby dotyczyć na przykład spornego projektu Nord Stream 2, ale po rozmowach w Waszyngtonie nie ma sygnałów na temat takich ustaleń.

 

Transfer technologii łupkowej do Rosji pozostaje zablokowany

Pomimo sankcji amerykańskich Rosja nadal liczy na wejście Schlumbergera z USA do akcjonariatu Eurasia Drilling Company, największej rosyjskiej spółki wiercącej za ropą.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Prezes Federalnej Służby Antymonopolowej Igor Artemiew powiedział, że w przeszłości rządowa komisja do spraw inwestycji zagranicznych zgodziła się na przejęcie pakietu kontrolnego akcji EDC przez Schlumbergera. Jednak firma z USA nie jest już zainteresowana ze względu na sankcje amerykańskie wobec Rosji wprowadzone po nielegalnej aneksji Krymu i agresji na wschodzie Ukrainy, a potem działaniach w Syrii. Na liście osobowej sankcji USA znalazł się między innymi Aleksander Dżaparidze, który jest jednym z głównych udziałowców EDC.

Służba zamierza jednak przeprowadzić rozmowy ze Schlumbergerem na temat ewentualności wykupu 25 procent plus jednej akcji albo 49 procent udziałów. Amerykanie mogliby zapewnić rosyjskiemu przemysłowi wydobywczemu transfer technologii niezbędny do rozwoju wydobycia niekonwencjonalnego, w tym łupkowego i na złożach głębinowych. Udziały w EDC dały by im w zamian możliwość efektywnego serwisowania wydobycia na terytorium Rosji. Sankcje USA, a także Unii Europejskiej, wykluczają możliwość współpracy technologicznej i kapitałowej z podmiotami objętymi sankcjami w sektorze bankowym, naftowym i zbrojeniowym.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s