Spór o wodór w Niemczech z Nord Stream 2 w tle | Litwa przegrywa z Gazpromem. Polska czeka na wyrok

:Niemiecka minister środowiska Svenja Schulze opowiedziała się za szybką aukcją na 5000 milionów ton zielonego wodoru w 2021 roku. Partner Gazpromu przy Nord Stream 2 woli pozyskać niebieski wodór z rosyjskiego gazu.

:Trybunał arbitrażowy w Sztokholmie odrzucił żądanie 1,4 mld euro rekompensaty za zbyt wysoką cenę dostaw Gazpromu na Litwę po prawie ośmioletnim śledztwie. Polska czeka na analogiczny wyrok już pięć lat.

Spór o wodór w Niemczech z Nord Stream 2 w tle

Niemiecka minister środowiska Svenja Schulze opowiedziała się za szybką aukcją na 5000 milionów ton zielonego wodoru w 2021 roku. Partner Gazpromu przy Nord Stream 2 woli pozyskać niebieski wodór z rosyjskiego gazu.

S&P Global Platts/Handelsblatt/Wojciech Jakóbik

 

Minister powiedziała Handelsblattowi, że pozyskanie 5000 mln ton wodoru z Odnawialnych Źródeł Energii będzie możliwe dzięki zapewnieniu 5 GW mocy pozwalających przeprowadzić elektrolizę do 2030 roku.

Szkic strategii wodorowej widziany przez S&P Global Platts zakłada 20-procentowy udział zielonego wodoru w inwestycjach tego sektora. BiznesAert.pl informował, że jest on przedmiotem dyskusji w rządzie, w którym opinie resortu środowiska ścierają się z odmiennymi poglądami ministerstwa gospodarki i energetyki, które jest bardziej optymistyczne wobec niebieskiego wodoru, czyli surowca pochodzącego z gazu pozbawionego dwutlenku węgla metodą wychwytywania i magazynowania (CCS).

Schulze przekonuje, że nie warto inwestować w niebieski wodór, chociaż szkic strategii uwzględnia możliwość skorzystania z tego paliwa w perspektywie krótkoterminowej do dekarbonizacji najtrudniejszych sektorów, jak przemysł ciężki. Innego zdania jest Wintershall Dea, który przekonuje, że niebieski wodór z gazu jest tańszy od zielonego, pochodzącego z elektrolizy napędzanej OZE.

Wintershall DEA to największy producent węglowodorów w Europie powstały z fuzji Wintershall i DEA Deutsche Erdoel, spółki-córki LetterOne należącej do oligarchy Michaiła Friedmana. Jest zaangażowany w finansowanie gazociągu Nord Stream 2, który według jego architektów mógłby zostać zapełniony nawet w 80 procentach wodorem. Rosjanie pracują już nad pozyskiwaniem niebieskiego wodoru.

 

Litwa przegrywa z Gazpromem. Polska czeka na wyrok

Trybunał arbitrażowy w Sztokholmie odrzucił żądanie 1,4 mld euro rekompensaty za zbyt wysoką cenę dostaw Gazpromu na Litwę po prawie ośmioletnim śledztwie. Polska czeka na analogiczny wyrok już pięć lat.

The Baltic Times/Wojciech Jakóbik

 

Trybunał w Sztokholmie podtrzymał wyrok niekorzystny dla Litwy z 2016 roku wydany wówczas przez sąd apelacyjny bez podawania powodów. Sytuacja na Litwie była skomplikowana, bo przed liberalizacją tamtejszego rynku Gazprom występował w podwójnej roli: dostawcy gazu oraz akcjonariusza jego odbiorcy, spółki Lietuvos Dujos.

Polacy z PGNiG spierają się w arbitrażu z Gazpromem w sprawie retroaktywnej obniżki ceny dostaw gazu w kontrakcie jamalskim. Razem z umową litewską jest on oceniany jako jeden z najdroższych w Europie. Tymczasem Rosjanie oferują rabaty innym klientom, nie tylko wskutek arbitrażu. Polacy spierają się w sądzie z Rosjanami od 2015 roku. PGNiG poinformowało, że wyrok może zostać ogłoszony na przełomie lutego i marca 2020 roku.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s