Amerykanie dalej ograniczają eksport ropy Iranu pomimo koronawirusa | Rosnieft wznowi dostawy ropy na Białoruś

Tankowiec. Fot. Shutterstock

:Siedem firm chińskich i jedna południowoafrykańska sprowadzające ropę z Iranu zostały objęte sankcjami USA pomimo pandemii koronawirusa.

:Rosyjski Rosnieft potwierdził, że zamierza wznowić dostawy ropy na Białoruś.

Amerykanie dalej ograniczają eksport ropy Iranu pomimo koronawirusa

Siedem firm chińskich i jedna południowoafrykańska sprowadzające ropę z Iranu zostały objęte sankcjami USA pomimo pandemii koronawirusa.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Trzy firmy z Chin, trzy z Hong Kongu i jedna z Republiki Południowej Afryki znalazły się na liście podmiotów objętych sankcjami Departamentu Stanu USA w celu ograniczenia eksportu ropy z Iranu. Trwa kampania „maksymalnej presji” podjęta przez USA po wycofaniu się Stanów z porozumienia nuklearnego w 2018 roku. Dzieje się to pomimo pandemii koronawirusa, którą Iran został szczególnie dotknięty, przez co apelował wielokrotnie o poluzowanie obostrzeń przez Waszyngton.

Firmy, które znalazły się na czarnej liście, nie będą mogły korzystać z produktów i usług objętych regulacjami eksportowymi USA.

Rosnieft wznowi dostawy ropy na Białoruś

Rosyjski Rosnieft potwierdził, że zamierza wznowić dostawy ropy na Białoruś.

RBK/Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Rosnieft potwierdza, że wznowi dostawy ropy na Białoruś z premią pięciu dolarów na tonie. Rabat przyznany temu krajowi sięgnie 15,7 dolarów. Na razie nie ma jednak terminarza dostaw. Wcześniej Reuters donosił, że Rosjanie mogliby wznowić państwowe dostawy na Białoruś już w kwietniu. Transnieft poinformował jednak Reutersa, że na razie nie ma kalendarza dostaw, a jego przygotowania trwają. Kommiersant przekonuje, że stanie się to pierwszego kwietnia.

Porozumienie może być owocem szeregu rozmów Białorusinów i Rosjan rozpoczętych spotkaniem prezesa Rosnieftu Igora Sieczina z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką z 18 lutego. W ostatnim czasie doszło także do rozmowy telefonicznej premierów obu krajów, po którym pojawił się komunikat rządu rosyjskiego o generalnym porozumieniu na temat wznowienia dostaw.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s