Białoruś interesuje się złożami ropy w Rosji | Biden mógłby według branży LNG poszerzyć sankcje wobec Nord Stream 2

Budowa Nord Stream 2 w Rugii. Fot. Flickr
Budowa Nord Stream 2 w Rugii. Fot. Flickr

:Aleksandr Łukaszenka zapowiedział, że Białoruś może kupić udziały w złożu ropy w Rosji.

:Trwa zliczanie głosów po wyborach prezydenckich w USA. Joe Biden potrzebuje sześciu więcej głosów elektorów, by zebrać 270 niezbędne do zwycięstwa. Tymczasem branża LNG w USA przekonuje, że Biden jako prezydent może poszerzyć sankcje wobec Nord Stream 2.

Białoruś interesuje się złożami ropy w Rosji

Aleksandr Łukaszenka zapowiedział, że Białoruś może kupić udziały w złożu ropy w Rosji.

Wzglad/Wojciech Jakóbik

 

Łukaszenka miał zaproponować w rozmowie telefonicznej prezydentowi rosyjskiemu Władimirowi Putinowi, że Białoruś mogłaby „kupić złoże” w Rosji. Kreml poinformował, że nie ma konkretnych informacji na ten temat, ale propozycja Mińska ma zostać omówiona przez stosownych ministrów.

Gazeta rosyjska Wzglad przypomina, że firmy wydobywcze nie kupują złóż w Rosji, ale koncesje wydobywcze pozwalające je eksploatować. Przypomina, że spółka białoruska Belorusnieft wydobywa już ropę rosyjską ze złóż jamalskich po przejęciu firmy rosyjskiej Jangpur w 2013 roku. Tamtejsze wydobycie sięgnęło 224 tysięcy ton w 2019 roku. Białoruś sprowadza około 18 mln ton ropy z Rosji i zarabia na jej przerobie na produkty naftowe oraz ich reeksporcie dalej na Zachód.

 

Biden blisko zwycięstwa. Według branży LNG z USA może poszerzyć sankcje wobec Nord Stream 2

Trwa zliczanie głosów po wyborach prezydenckich w USA. Joe Biden potrzebuje sześciu więcej głosów elektorów, by zebrać 270 niezbędne do zwycięstwa. Tymczasem branża LNG w USA przekonuje, że Biden jako prezydent może poszerzyć sankcje wobec Nord Stream 2.

Wall Street Journal/Interfax/Wojciech Jakóbik

 

– Naprawdę wierzę, że będzie wzmacniał sankcje wobec Rosji. Bardzo ciekawe będzie jak administracja Bidena ułożyłaby relacje z Niemcami. Widoczny był brak porozumienia Merkel i Trumpa, ale wierzę, że będą także tarcia między nią a Bidenem. Bardzo ważne będzie, czy zostanie zatrzymana budowa gazociągu Nord Stream 2 – powiedział Brian Kelly, wiceprezes Sempra Energy, podczas webinaru organizacji Eurogas zrzeszającej firmy gazowe w Europie.

Projekt poszerzenia sankcji USA wobec spornego gazociągu Nord Stream 2 czeka na podpis prezydenta. Może go dokonać Donald Trump przed ustąpieniem lub po ewentualnym zwycięstwie w 2020 roku. Może też to zrobić Joe Biden, jeśli wygra wybory. Regulacja stanowi, że wszelkie podmioty zaangażowane w budowę Nord Stream 2, w tym firmy niemieckie, zostaną objęte sankcjami zakazującymi współpracy z USA i transakcji w dolarach, jeśli nie wycofają się z projektu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s