:Financial Times podaje, że Unia Europejska zamierza objąć za atak Rosji na Ukrainie sankcjami banki VTB, VEB, Bank Rossia, Sovcombank, Bank Otkritie, Novikombank i Pormswiazbank według źródeł anonimowych. Na liście nie ma Sbierbanku i Gazprombanku. Ten drugi służy transakcjom Gazpromu dostarczającego gaz rosyjski.

:Handlarz Trafigura zaoferował dostawy ropy Urals z Rosji w cenie o prawie 20 dolarów niższej niż europejska mieszanka Brent. Nie ma chętnych przez inwazję reżimu Władimira Putina na Ukrainę.

Sankcje unijne nie uderzają w dostawy gazu z Rosji. Kijów dalej się broni

Financial Times podaje, że Unia Europejska zamierza objąć za atak Rosji na Ukrainie sankcjami banki VTB, VEB, Bank Rossia, Sovcombank, Bank Otkritie, Novikombank i Pormswiazbank według źródeł anonimowych. Na liście nie ma Sbierbanku i Gazprombanku. Ten drugi służy transakcjom Gazpromu dostarczającego gaz rosyjski.

Sankcje zachodnie to odpowiedź na atak Rosji na Ukrainę. Zostały nim uderzone sektory finansowy, energetyczny i zbrojeniowy. Tymczasem nad Dnieprem trwa wojna a Kijów broni się przed atakiem.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

Krwawa ropa Putina odstręcza nawet na promocji

Handlarz Trafigura zaoferował dostawy ropy Urals z Rosji w cenie o prawie 20 dolarów niższej niż europejska mieszanka Brent. Nie ma chętnych przez inwazję reżimu Władimira Putina na Ukrainę.

Ropa Brent na giełdzie kosztuje już ponad 100 dolarów za baryłkę. Sankcje zachodnie póki co nie uderzyły w firmy rosyjskie, które ją dostarczają, ale ze względu na takie ryzyko rafinerie nie są zainteresowane ich ropą.

Dowód to oferta Trafigury, która sprzedaje kontrakty na dostawy marcowe ropy Urals, mieszanki rosyjskiej, w cenie niższej od Brent o niecałe 20 dolarów. Warto w tym kontekście przypomnieć przykład Iranu obejmowanego kolejnymi sankcjami zachodnimi, który także miał problem ze sprzedażą ropy, a wykluczenie jego banków ze SWIFT, będące teraz celem działania USA i Unii Europejskiej, zmusiło go do szmuglowania ropy oraz sprzedaży barterowej.

Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s