:Senatorzy amerykańscy z Partii Republikańskiej zaproponowali sankcje na dostawy ropy rosyjskiej do Chin, które są rynkiem drugiego wyboru po embargo wprowadzonym na Zachodzie w odpowiedzi na atak Rosji na Ukrainę.

:Agencja Bloomberg pisze o anomalii rynkowej w Chinach, które nie zwiększają zakupów LNG na zimę. Możliwe, że rynek spodziewa się przedłużenia ograniczeń pandemicznych zmniejszających zapotrzebowanie, a może przeczuwa kryzys gospodarczy.

:Były kanclerz Niemiec a obecnie lobbysta rosyjski Gerhard Schroeder udał się na wakacje do Rosji. Jego żona przekonuje, że ma negocjować dostawy gazu rosyjskiego przez Nord Stream 1, ale Kreml nie potwierdza spotkań z władzami.

USA mogą uderzyć sankcjami w dostawy ropy z Rosji do Chin

Senatorzy amerykańscy z Partii Republikańskiej zaproponowali sankcje na dostawy ropy rosyjskiej do Chin, które są rynkiem drugiego wyboru po embargo wprowadzonym na Zachodzie w odpowiedzi na atak Rosji na Ukrainę.

Grupa senatorów pod wodzą Marka Rubio z Florydy przedstawiła projekt ustawy wprowadzającej sankcje wobec firm, które ubezpieczają i rejestrują tankowce dostarczające ropę z Rosji do Chin. Według agencji Bloomberg ma ona szanse przetrwać głosowanie w Senacie.

Rubio uznał, że Chiny wspierają agresję Rosji na Ukrainie poprzez zakupy paliwa rosyjskiego. – Każda organizacja, włącznie z firmami państwowymi z Chin, która pomaga im (władzom rosyjskim – przyp. red.) w tych wysiłkach, powinna ponieść poważne konsekwencje – powiedział senator.

Chiny są rynkiem drugiego wyboru ropy rosyjskiej, która traci nabywców na Zachodzie po wprowadzeniu sankcji na jej dostawy: pełne w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii oraz na import drogą morską w Unii Europejskiej. Polska oraz Niemcy chcą zatrzymać import ropy z Rosji do końca roku.

Kommiersant/Bloomberg/Wojciech Jakóbik

Tajemnica LNG wracającego z Chin do Europy: Pandemia albo kryzys

Agencja Bloomberg pisze o anomalii rynkowej w Chinach, które nie zwiększają zakupów LNG na zimę. Możliwe, że rynek spodziewa się przedłużenia ograniczeń pandemicznych zmniejszających zapotrzebowanie, a może przeczuwa kryzys gospodarczy.

Polityka zero COVID prowadzona przez władze komunistyczne w Chinach każe podejrzewać, że zapotrzebowanie na gaz w tym kraju będzie ograniczone. Kupcy mogą być niechętni zakupom rekordowo drogiego paliwa bez pewności, że potem znajdą na nie zbyt. Jednakże ewentualny atak zimy może niespodziewanie podnieść popyt, ceny i zmniejszyć podaż na rynku globalnym.

Według ośrodka Wood Mackenzie import LNG do Chin ma spaść w 2022 roku do poziomu notowanego w czasie wybuchu pandemii koronawirusa, czyli prawie 70 mln ton w czasie, gdy w 2021 roku sięgał 80 mln ton. Firmy chińskie reeksportują LNG na rynek europejski dotknięty rekordowymi cenami podnoszonymi przez rosyjski Gazprom podsycający kryzys energetyczny poprzez ograniczenie podaży.

Analitycy ankietowani przez Nikkei szacują, że wzrost gospodarczy Chin sięgnie w 2022 roku 4,1 procent. Ankieta Reutersa pozwoliła oszacować, że wzrost Produktu Krajowego Brutto w tym kraju sięgnie zaledwie jednego procenta w drugim kwartale 2022 roku rok do roku. W pierwszym kwartale było to jeszcze 4,8 procent. To wynik walki z pandemią, ale być może także nadchodzącego kryzysu gospodarczego.

Bloomberg/Reuters/Nikkei/Wojciech Jakóbik

Gerhard Schroeder pojechał na wakacje w Rosji i zrobił niemałe zamieszanie

Były kanclerz Niemiec a obecnie lobbysta rosyjski Gerhard Schroeder udał się na wakacje do Rosji. Jego żona przekonuje, że ma negocjować dostawy gazu rosyjskiego przez Nord Stream 1, ale Kreml nie potwierdza spotkań z władzami.

Żona Gerharda Schroedera Seo Yong Kim przekonywała w mediach społecznościowych, że jej mąż odwiedził Moskwę w celu negocjacji dostaw gazu do Niemiec, które Gazprom ogranicza wykorzystując różne preteksty do zmniejszania dostaw przez gazociąg Nord Stream 1. Ten komentarz wywołał daleko idące spekulacje w Niemczech, które uciął dopiero komentarz z Rosji.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział dziennikarzom, że nie są póki co planowane spotkania Schroedera z władzami Rosji, ale nie są wykluczone. To Schroeder doprowadził do budowy gazociągu Nord Stream 1, kiedy jeszcze był kanclerzem Niemiec. Na emeryturze dorabia w roli lobbysty firm rosyjskich, zasiadając w zarządach kilku z nich.

Pomimo licznych apeli w Berlinie, Schroeder nie zrezygnował ze stanowiska w zarządzie spółki Nord Stream 2 AG odpowiedzialnej za drugi gazociąg do Niemiec stojący pusty po zamrożeniu jego certyfikacji przez regulatora niemieckiego w odpowiedzi na atak Rosji na Ukrainę. Były kanclerz zrezygnował póki co ze stanowiska w radzie dyrektorów Rosnieftu i odrzucił kandydaturę do takiej samej rady Gazpromu.

Neftegaz.ru/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s