Odwiert w poszukiwaniu gazu łupkowegoAutorski przegląd informacji o energetyce

Chevron planuje nowe odwierty w Rumunii

(NOVINITE)

Amerykański Chevron otrzymał piąte pozwolenie na poszukiwanie gazu łupkowego na terenie Rumunii. Tym razem będzie mógł wiercić w okolicach wioski Urdes na wschodzie kraju.

Węglowy wymiar kryzysu ukraińskiego

(THE MOSCOW TIMES)

Media poświęcają dużo uwagi problemom ukraińskiego sektora gazowego w kontekście interwencji rosyjskiej ale nie jest on jedyną gałęzią energetyki, której zaszkodzą niepokojne we wschodniej części kraju. The Moscow Times przypomina, że w rejonie Doniecka i Ługańska znajduje się około 45,6 procent rezerw węgla. Według Międzynarodowej Agencji Energii przy ich użyciu Ukraińcy mogliby wytworzyć 38 procent potrzebnej energii elektrycznej i 13 procent cieplnej. Dlatego utrata kontroli nad Wschodem oznaczałaby poważny cios dla ukraińskiej gospodarki. Według wyliczeń gazety strata omawianych rezerw zmniejszyłaby produkt krajowy brutto kraju o 20 procent. Pozytywnym skutkiem straty byłaby jednak większa kompatybilność pozostałego przemysłu z prawem Unii Europejskiej.

Ukraińcy rozmawiają z ENI o zwiększeniu dostaw gazu

(REUTERS)

Minister Energetyki Ukrainy Jurij Prodan spotkał się w Kijowie z dyrektorem ENI Paolo Scaronim. Strony omówiły możliwość zwiększenia wydobycia gazu łupkowego nad Dnieprem oraz sprowadzenia nowych ilości surowca przez rewersy na granicy z Ukrainą. Spotkanie dotyczyło także możliwości wykorzystania ukraińskich magazynów gazowych przez włoską firmę, będąca największym europejskim klientem Gazpromu.

Rosja liczy na eksport surowców do Chin

(OIL AND GAS)

Eksport węglowodorów z Rosji do Chin i regionu pacyficznego jest zdaniem rosyjskiego ministra finansów Antona Siluanowa perspektywiczny w kontekście planów dywersyfikacji eksportu i zwiększenia sprzedaży surowców na rynku azjatyckim. W wywiadzie dla telewizji Rossia 24 Siluanow stwierdził, że ze względu na fakt, iż Ukraina „stwarza permanentne problemy z tranzytem”, Rosja zamierza skierować eksport na wschód, głównie do Chin. Dodał, że jego kraj rozważa wprowadzenie płatności za dostawy w rublach.

Japończycy wesprą rozwój eksportu LNG z USA

(REUTERS)

Japońska firma Osaka Gas zamierza wykupić udziały w projekcie Freeport LNG w Teksasie aby zapewnić sobie dostawy gazu skroplonego po uruchomieniu terminala. Tokio szuka nowych źródeł dostaw gazu ziemnego niezbędnych do uzupełnienia niedoborów spowodowanych odejściem od energetyki atomowej po katastrofie w Fukushimie. Osaka Gas i Chubu Electric podpisały dwudziestoletni kontrakt na dostawy 2,2 mln ton LNG rocznie dla każdej z firm.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading