Tatnieft śle sygnał w przeddzień negocjacji o dostawach ropy na Białoruś | Amerykanie pracują nad alternatywą 5G względem Huawei

Ropociąg. Fot. Transnieft
Ropociąg. Fot. Transnieft

:Agencja Interfax ustaliła, że Białoruś będzie odbierać w lutym dostawy od rosyjskich firm Grupy Safmar oraz Tatnieftu. Transnieft otrzymał nominację od tych firm, ale przekonuje, że nie jest to gwarancja realizacji dostaw.

:Unia Europejska wprowadzi sankcje personalne wobec dwóch obywateli Turcji zaangażowanych w poszukiwanie gazu na spornych wodach Cypru i Tureckiej Republiki Cypru Północnego nieuznawanej przez stolice inne niż Ankara. Spór zagraża przyszłości projektu gazociągu East Med. wspieranego przez Komisję.

:Wall Street Journal donosi, że Amerykanie szukają sposobu na opracowanie własnej technologii 5G, która uniezależni ich od Chińczyków z Huawei.

Tatnieft śle sygnał w przeddzień negocjacji o dostawach ropy na Białoruś

Agencja Interfax ustaliła, że Białoruś będzie odbierać w lutym dostawy od rosyjskich firm Grupy Safmar oraz Tatnieftu. Transnieft otrzymał nominację od tych firm, ale przekonuje, że nie jest to gwarancja realizacji dostaw.

Interfax/TASS/Wojciech Jakóbik

 

Prezes operatora rosyjskich ropociągów przesyłowych Transnieftu Nikołaj Tokariew powiedział, że Safmar i Tatnieft zgłosiły nominacje na odpowiednio 250 i 80 tysięcy ton ropy. Oznaczałoby to, że porozumienie tymczasowe o dostawach ropy na Białoruś ze stycznia zostanie poszerzone w lutym o Tatnieft. – Nie oznacza to na pewno, że Tatnieft dostarczy tę ropę. Myślę, że sprawa się wyjaśni po spotkaniu prezydentów – przyznał Tokariew cytowany przez TASS.

Grupa Safmar planuje dostarczyć w lutym w sumie 250 tysięcy ton ropy na Białoruś. W piątek 7 lutego odbędą się negocjacje polityczne warunków tych dostaw z udziałem prezydentów Białorusi i Rosji na Kremlu. Rozmowy na ten temat przeciągają się od Nowego Roku, od kiedy nie obowiązują stare kontrakty z firmami rosyjskimi. Białorusini sugerują, że mogliby odbierać ropę z nowych kierunków m.in. przez Polskę. Transnieft twierdzi, że jest to technicznie niemożliwe.

 

 

Sankcje UE wobec Turków szukających gazu na spornym obszarze Morza Śródziemnego

Unia Europejska wprowadzi sankcje personalne wobec dwóch obywateli Turcji zaangażowanych w poszukiwanie gazu na spornych wodach Cypru i Tureckiej Republiki Cypru Północnego nieuznawanej przez stolice inne niż Ankara. Spór zagraża przyszłości projektu gazociągu East Med. wspieranego przez Komisję.

Daily Sabah/Wojciech Jakóbik

 

Sankcje zakładają zamrożenie aktywów i zakaz wjazdu na terytorium UE. Obywatele nimi objęci pracowali przy poszukiwaniach na wschodnim Morzu Śródziemnym na statkach Fatih i Yavuz prowadzących badania sejsmiczne dna morskiego.

East Med to projekt gazociągu łączącego złoża gazu Cypru i Izraela na Morzu Śródziemnym z Grecją i Włochami o przepustowości 10 mld m sześc. Możliwe jest przyłączenie kolejnych krajów do tej inicjatywy i podwojenie przepustowości do 20 mld m sześc. East Med mógłby zapewnić dywersyfikację źródeł dostaw na południe Europy i przez to znalazł się na liście projektów o znaczeniu wspólnotowym PCI.

 

Amerykanie pracują nad alternatywą 5G względem Huawei

Wall Street Journal donosi, że Amerykanie szukają sposobu na opracowanie własnej technologii 5G, która uniezależni ich od Chińczyków z Huawei.

The Wall Street Journal/Wojciech Jakóbik

 

USA chcą stworzyć standardy technologiczne 5G promujące wykorzystanie amerykańskiego sprzętu zamiast chińskiego z uwzględnieniem zaangażowania Nokii oraz Ericssona, firm skandynawskich mocno zaangażowanych w rynek telekomunikacyjny w Stanach Zjednoczonych. Waszyngton chce wykorzystać do tego celu potencjał firm krajowych jak Dell czy Microsoft. Senat przedstawił szkic ustawy o funduszu wsparcia rozwoju technologii 5G wartym miliard dolarów.

Nie wszystkie kraje europejskie podzielają obawy Amerykanów. Brytyjski rząd ogłosił, że pozwoli na dostawy sprzętu Huawei z ograniczeniem do 35 procent udziału rynkowego. Operator sieci komórkowej Vodafone zadeklarował, że się do niego dostosuje.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s