USA stworzą koalicję na rzecz blokady Nord Stream 2 | Neokolonializm w strategii wodorowej Niemiec?

Budowa Nord Stream 2 w Rugii. Fot. Flickr
Budowa Nord Stream 2 w Rugii. Fot. Flickr

:Minister energetyki Białorusi Wiktor Karankiewicz poinformował, że pierwszy reaktor Elektrowni Ostrowiec zostanie oddany do użytku w pierwszym kwartale 2021 roku, a drugi – w 2022 roku.

:Sekretarz stanu USA Mike Pompeo udzielił wywiadu niemieckiemu Bildowi, w którym zapowiada powstanie koalicji przeciwko spornemu gazociągowi Nord Stream 2.

:Niemcy chcą osiągnąć neutralność klimatyczną w 2050 roku między innymi dzięki wodorowi, którego rozwój został opisany w strategii rządowej z 2020 roku. Jej realizacja zagraża jednak nowym kolonializmem, bo może prowadzić do nadmiernej eksploatacji zasobów Afryki i Bliskiego Wschodu.

Nowe opóźnienie rosyjskiego atomu na Białorusi

Minister energetyki Białorusi Wiktor Karankiewicz poinformował, że pierwszy reaktor Elektrowni Ostrowiec zostanie oddany do użytku w pierwszym kwartale 2021 roku, a drugi – w 2022 roku.

PRIME/Wojciech Jakóbik

 

18 września prezydent Aleksander Łukaszenka zapowiadał, że pierwszy blok Ostrowca rozpocznie pracę siódmego listopada w rocznicę rewolucji bolszewickiej. Pierwotny termin uruchomienia jednostki to 2018 rok, jednak został przesunięty przez kolejne problemy opisane w BiznesAlert.pl. Możliwa jest pierwsza, testowa dostawa jeszcze w czwartym kwartale 2020 roku.

 

 

USA stworzą koalicję na rzecz blokady Nord Stream 2

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo udzielił wywiadu niemieckiemu Bildowi, w którym zapowiada powstanie koalicji przeciwko spornemu gazociągowi Nord Stream 2.

Die Bild/Wojciech Jakóbik

 

Mówił o sankcjach wobec Iranu, które mają odciąć reżim Ajatollahów od petrodolarów. – Niemiecki biznes zrozumie ryzyko i będzie działać w zgodzie z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ten kraj (Iran – przyp. red.) prowadził kampanie morderstw w Europie. Rząd niemiecki mówi nam, że zgadza się i nie chce by Iran sprzedawał i kupował broń, ale nie przedstawia żadnego planu zapobiegawczego. USA będą przewodzić, USA podejmą właściwą decyzję, moralną decyzję – zapowiedział Pompeo.

– USA wierzą, że Nord Stream 2 stwarza ryzyko uzależnienia Europy od gazu z Rosji i zagraża Ukrainie, a jest to sprawa, na której wielu Niemcom bardzo zależy. Mamy nadzieję, że gazociąg Nord Stream 2 nie zostanie ukończony, pracujemy nad budową koalicji, która nie dopuści do jego realizacji. Mamy nadzieję, że rząd niemiecki zacznie patrzeć na niego w ten sposób, czy to przez to co stało się Aleksiejowi Nawalnemu, czy to przez realne implikacje z zakresu bezpieczeństwa, które płyną z zależności od gazu rosyjskiego – powiedział Pompeo gazecie Bild.

Sekretarz nie wymienił z nazwy krajów, które mogłyby wejść do koalicji przeciwko Nord Stream 2. Wśród najgorętszych krytyków tej inwestycji są Polska, kraje bałtyckie i inne państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Jednak krytyka płynie pod jego adresem także z Danii czy Francji.

 

 

Neokolonializm w strategii wodorowej Niemiec?

Niemcy chcą osiągnąć neutralność klimatyczną w 2050 roku między innymi dzięki wodorowi, którego rozwój został opisany w strategii rządowej z 2020 roku. Jej realizacja zagraża jednak nowym kolonializmem, bo może prowadzić do nadmiernej eksploatacji zasobów Afryki i Bliskiego Wschodu.

Frankfurter Rundschau/Wojciech Jakóbik

 

Frankfurter Rundschau publikuje komentarz Evy-Marii Schreiber, która ostrzega, że plan Niemiec stanięcia w awangardzie rewolucji wodoru, który ma być „ropą naftową XXI wieku”  może zostać ufundowany kosztem krajów, z których Niemcy będą importować to paliwo. Rząd federalny przewiduje, że będzie musiał realizować 80-90 procent zapotrzebowania na to paliwo z importu, przede wszystkim z Afryki. Niemcy chcą zapewnić krajom afrykańskim technologię, która pozwoli im eksportować wodór. Oznacza to, że te państwa, w których panuje wysoki poziom ubóstwa energetycznego, będą zachęcane do przeznaczania ograniczonych mocy wytwórczych do produkcji paliwa potrzebnego Niemcom zamiast walki z tym ubóstwem. Przykładem może być Demokratyczna Republika Konga, która jest kuszona przez Berlin perspektywą przystosowania elektrowni wodnej na rzecz Kongo do produkcji wodoru bez oglądania się na ryzyko dewastacji środowiska oraz pozbawienia energii z tego obiektu ludności lokalnej.

– Niemcy muszą znacząco ograniczyć własne ambicje energetyczne, aby nie stworzyć nowego kolonializmu energetycznego. Jeżeli chcemy autentycznego przeobrażenia naszego społeczeństwa w kierunku zrównoważonym, musimy zmienić własny system ekonomiczny i relacje z resztą świata – czytamy w Frankfurter Rundschau.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s