Cena ropy zbliża się do 50 dolarów, ale niekoniecznie przez korektę porozumienia naftowego | Nowe zapisy o sankcjach USA wobec Nord Stream 2 mogą chronić Niemcy. Czy budowę też?

Nord Stream. Grafika: Gazprom

:Nadzieje na pokonanie koronawirusa szczepionkami windują ceny ropy. Korekta porozumienia naftowego OPEC+ mogła mieć z tego względu mniejsze znaczenie dla rynku.

:Projekt budżetu Pentagonu opublikowany na stronie Kongresu USA sugeruje, że będzie możliwe zwolnienie z sankcji wobec Nord Stream 2, które może chronić Niemcy przed ich skutkami, ale także potencjalnie pozwolić dokończyć ten sporny gazociąg. Nie jest to jednak rozstrzygnięte.

Cena ropy zbliża się do 50 dolarów, ale niekoniecznie przez korektę porozumienia naftowego

Nadzieje na pokonanie koronawirusa szczepionkami windują ceny ropy. Korekta porozumienia naftowego OPEC+ mogła mieć z tego względu mniejsze znaczenie dla rynku.

Porozumienie nie zostanie zamrożone, ale wydobycie ropy będzie mogło wzrosnąć o połowę mniej od planu ustalonego pierwotnie. Kraje OPEC+ zgodziły się zwiększać stopniowo wydobycie o 0,5 mln baryłek dziennie w pierwszym kwartale 2021 roku.

Kraje OPEC+ porozumiały się o rewizji porozumienia naftowego o ograniczeniu wydobycia ropy po to, aby zmniejszyć wzrost wydobycia planowany w układzie. Jego cięcia miały spaść z 7,7 do 5,7 mln baryłek dziennie, ale zostaną obniżone o 0,5 zamiast 2 mln. Państwa OPEC+ będą stopniowo zwiększać wydobycie od stycznia do marca 2021 roku.

Następne spotkanie ministrów OPEC+ odbędzie się w lutym 2021 roku. Mają oni co miesiąc rewidować poziom wydobycia w krajach układu i każdorazowo decydować o tym, o ile dokładnie zwiększać go w nadchodzących trzydziestu dniach z możliwością każdorazowego podwyższenia wydobycia o 0,5 mln baryłek dziennie w zależności od sytuacji rynkowej.

Kraje, które nadal nie wywiązały się w pełni z cięć układu, mają zostać zobowiązane do dalszej korekty, ale nadal bez sankcji za brak działania. Zwiększenie podaży ropy z OPEC+ wywoła presję na spadek cen, ale prawdopodobnie będzie ona mniejsza od tej, którą zapewniłaby redukcja cięć zgodnie z planem pierwotnym układu.

Ropa naftowa drożeje systematycznie od początku listopada, gdy kosztowała 40 dolarów za mieszankę Brent do prawie 50 dolarów na początku grudnia. Jest tak, ponieważ od miesiąca pojawiają się kolejne informacje o przechodzeniu przez różne propozycje szczepionek kolejnych szczebli autoryzacji instytucjonalnej dające nadzieje na zwalczenie pandemii koronawirusa, głównego sprawcy kryzysu gospodarczego na świecie.

Wieści o korekcie porozumienia naftowego towarzyszyły podwyżce wartości Brent z 48 do prawie 50 dolarów na przełomie trzeciego i czwartego grudnia. Jednakże w godzinach wieczornych czasu polskiego po publikacji informacji o zmianach układu OPEC+ baryłka zanotowała korektę i zaczęła znowu rosnąć dopiero w nocy kontynuując trend widoczny od miesiąca.

Należy przypomnieć, że korekta porozumienia naftowego zakłada zwiększenie wydobycia ropy o 500 tysięcy baryłek, chociaż pojawiały się sugestie, że ma ono zostać zamrożone na obecnym poziomie. Możliwe jest także dalsze zwiększanie wydobycia, bo kraje OPEC+ będą co miesiąc oceniać sytuację na rynku i decydować o ewentualnym podniesieniu progów o kolejne maksymalnie 500 tysięcy baryłek miesięcznie do marca 2021 roku.

Wojciech Jakóbik

 

Nowe zapisy o sankcjach USA wobec Nord Stream 2 mogą chronić Niemcy. Czy budowę też?

Projekt budżetu Pentagonu opublikowany na stronie Kongresu USA sugeruje, że będzie możliwe zwolnienie z sankcji wobec Nord Stream 2, które może chronić Niemcy przed ich skutkami, ale także potencjalnie pozwolić dokończyć ten sporny gazociąg. Nie jest to jednak rozstrzygnięte.

National Defence Authorisation Act for 2021 Fiscal Year (NDAA 2021) to dokument opisujący wydatki Departamentu Stanu w przyszłym roku. Jego projekt z Izby Reprezentantów dostępny na stronach parlamentu amerykańskiego zawiera nowe zapisy o poszerzeniu sankcji wobec Nord Stream 2, które sugerują działanie na rzecz ochrony podmiotów niemieckich, ale tworzących także ryzyko, że Rosjanom uda się uniknąć obostrzeń.

W zapisach proponowanych przez Izbę Reprezentantów znalazła się propozycja zwolnienia danego podmiotu z sankcji, jeżeli będzie leżało w interesie narodowym USA i tak zdecyduje prezydent amerykański. Będzie także możliwe wyłączenie określonych rządów oraz agencji rządowych w Unii Europejskiej, jej krajów członkowskich, Norwegii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, a także każdej instytucji Unii Europejskiej albo rządu z listy powyżej, która nie jest przedsięwzięciem biznesowym. Sankcje mają również być konsultowane z tymi podmiotami przed ich wdrożeniem.

Niemiecki Bild informował o funduszu proponowanym przez rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego, który miałby posłużyć jako pośrednik w relacjach między Nord Stream 2 a firmami niemieckimi. Nie wiadomo, czy zapisy przedstawione powyżej pozwoliłyby na takie pośrednictwo ani czy są skutkiem działań Niemiec, które lobbowały w Waszyngtonie za stępieniem ostrza sankcji wobec Nord Stream 2 i sygnalizowały obawy o to, że uderzą w agencje rządowe.

Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s