Ciąg dalszy procesu trójstronnego w październiku | Efekt Iranu może być przeszacowany

Tankowiec Sirius Star. Fot. Wikimedia Commons
Tankowiec Sirius Star. Fot. Wikimedia Commons

:Proces trójstronny KE-Ukraina-Rosja ma być kontynuowany na najwyższym szczeblu politycznym w październiku 2018 roku. Na spotkaniu eksperckim we wrześniu zabrakło przedstawicieli Gazpromu.

:Czy powrót sankcji wobec Iranu podniesie cenę ropy do 100 dolarów za baryłkę? Zdania są podzielone.

Ciąg dalszy procesu trójstronnego w październiku

Proces trójstronny KE-Ukraina-Rosja ma być kontynuowany na najwyższym szczeblu politycznym w październiku 2018 roku. Na spotkaniu eksperckim we wrześniu zabrakło przedstawicieli Gazpromu.

Naftogaz/Wojciech Jakóbik

 

Ile gazu ma płynąć przez Ukrainę?

O rozmowach w październiku przypomniał Jurij Witrenko z ukraińskiego Naftogazu. Zgodnie z planem rozmowy na najwyższym szczeblu odbędą się w następstwie rozmów eksperckich z 12-13 i 26 września. Rozmowy dotyczą utrzymania minimalnego poziomu dostaw gazu przez Ukrainę gwarantującego jej stabilność finansową. Na spotkaniu w październiku stowarzyszenie Eurogas i firmy europejskie mają przedstawić prognozy zapotrzebowania na gaz.

Kontekst Nord Stream 2

Po 2019 roku kończy się obecna umowa przesyłowa Ukraina-Rosja. Początkowo Rosjanie grozili, że porzucą całkowicie dostawy przez Ukrainę, obecnie – ze względu na możliwe opóźnienie alternatywnego szlaku w postaci Nord Stream 2 – mówią o dostawach na poziomie 15-30 mld m sześc. rocznie, co nie zadowala Ukraińców obawiających się nierentowności gazociągów przesyłowych. Oczekują oni dostaw bliskich 100 mld m sześc. rocznie. Strony mogą spotkać się po środku w okolicach 60 mld m sześc. Jeżeli Nord Stream 2 nie powstanie na czas, a jest taka możliwość, Rosjanie będą musieli podpisać nowa umowę przesyłową ze stroną ukraińską.

 

Efekt Iranu może być przeszacowany

Czy powrót sankcji wobec Iranu podniesie cenę ropy do 100 dolarów za baryłkę? Zdania są podzielone.

OilPRice/The Guardian/Wojciech Jakóbik

 

Powrót sankcji USA wobec Iranu

W listopadzie wracają sankcje USA wobec Iranu, które mogą zdjąć z rynku około 2 mln baryłek dziennie eksportowanych z tego kraju ze względu na ograniczenia transakcji w dolarach. Irańczycy przekonują klientów do wykorzystania innej waluty, ale nie wszyscy rezygnują z dolara. Firmy europejskie, japońskie i koreańskie już obniżyły dostawy z Iranu do poziomu „minimalnego”, a od kwietnia, kiedy ogłoszono powrót sankcji w listopadzie, dostawy irańskie na rynek spadły o 0,65 mln baryłek dziennie. Indie zapowiedziały, że w przedostatnim miesiącu tego roku zmniejszą import z Iranu prawie do zera.

70 czy 100 dolarów?

Chociaż Bank of America Merril Lynch wróży wraz z powrotem sankcji wobec Iranu w listopadzie wzrost cen ropy do poziomu około 100 dolarów za baryłkę, Goldman Sachs przekonuje, że do końca roku ceny powinny ustabilizować się w okolicach 70-80 dolarów.

Zdaniem banku Goldman Sachs wydobycie innych krajów pokryje niedobór wywołany powrotem sankcji wobec Iranu. Jako przykład wskazuje kraje OPEC i Rosję, które są bliskie wojny cenowej, o czym pisaliśmy w BiznesAlert.pl. Wydobycie w Libii wzrosło do pięcioletniego maksimum na poziomie 1,28 mln baryłek dziennie. Rośnie wydobycie w Iranie, Arabii Saudyjskiej i Rosji.

Ponadto Unia Europejska zapowiedziała stworzenie specjalnego mechanizmu SPV, który pomoże Iranowi zmitygować efekty powrotu sankcji USA ze względu na to, że nadal wypełnia zobowiązania z tytułu porozumienia nuklearnego, z którego wycofali się Amerykanie, ale nie Europejczycy. Tę postawę skrytykował prezydent USA Donald Trump. Może ona doprowadzić do utrzymania handlu ropą w bliżej nieokreślonym zakresie.

Długofalowo ropy będzie więcej

Według OPEC w nadchodzących miesiącach cena ropy może rosnąć, ale w nadchodzących pięciu latach kartel wróży masowy wzrost produkcji surowca. Większość wzrostu ma pochodzić z krajów spoza organizacji, głównie ze Stanów Zjednoczonych. Może się to przełożyć na ograniczenie wzrostu cen ropy.

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s