Układ Polska-Ukraina-USA, 5G i atomowy składak na rocznicy w Warszawie

Donald Trump i Jean-Claude Juncker. Fot. EEAS

Trump nie przyleci do Warszawy, ale Polska i USA będą dalej wzmacniać współpracę gazową, zapraszając na pokład Ukrainę. Będą też rozmowy o atomie i 5G. Jakie jeszcze tematy padną przy okazji 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej? – zastanawia się Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Trump nie może przylecieć

Huragan Dorian mający uderzyć we Florydę spowodował, że prezydent USA Donald Trump odwołał wizytę w Polsce na 80. Rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. W jej trakcie miało dojść do rozmów strategicznych o energetyce. Złe wieści z USA nie są w stanie zatrzymać współpracy Polska-USA w sektorze energetycznym oraz bezpieczeństwa, ale są uderzeniem wizerunkowym.

Umowa Polska-Ukraina-USA

Trump zostanie zastąpiony przez wiceprezydenta Mike’a Pence’a. Rozmowy o energetyce prowadzi niezmiennie sekretarz energii Rick Perry, który będzie obecny na podpisaniu umowy o współpracy gazowej Polski, Ukrainy i USA, o którym informował BiznesAlert.pl. Ledwie dzień wcześniej pojawiła się informacja o zakupieniu kolejnej paczki LNG z USA przez Ukrainę, która dotrze do tego kraju w listopadzie przez Polskę. Układ gazowy z udziałem tych krajów, o którym piszę od 2016 roku się materializuje. Umowa trójstronna może zakładać rozwój dostaw gazu skroplonego i nie tylko, a także wykorzystania jego magazynów na Ukrainie. – Dokument podpiszą Piotr Naimski, Sekretarz Stanu w KPRM, Sekretarz Energii USA Rick Perry oraz Oleksandr Danyliuk, Sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Narodowej Ukrainy. Porozumienie dotyczy współpracy w obszarze reform ukraińskiego rynku gazu, infrastruktury importowej gazu ziemnego Rzeczypospolitej Polskiej, infrastruktury magazynowej Ukrainy oraz eksportu amerykańskiego LNG, a także połączeń gazowych w regionie – czytamy w komunikacie.

Jakóbik: Układ Polska-Ukraina-USA na zakup LNG?

Warto przypomnieć, że PGNiG już składuje gaz nad Dnieprem. Nasz operator magazynów gazu Gaz-System zapewnia wsparcie eksperckie Ukrtransgazowi i rozważa zaangażowanie w tamtejszą infrastrukturę przesyłową, na co liczą Ukraińcy potrzebujący parasola politycznego i ekonomicznego reformy gazowej. Umowa trójstronna z Warszawy będzie także istotnym sygnałem administracji prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego, który będzie obecny na rocznicy, o woli utrzymania kursu na Zachód obranego przez jego poprzednika, Petra Poroszenkę.

Jakóbik: Paczka LNG z USA przez Polskę na Ukrainę to dopiero początek

Atomowy składak

Rick Perry i Piotr Naimski będą też przewodniczyć drugiemu posiedzeniu dialogu strategicznego w energetyce Polska-USA, by omówić „postępy bilateralnej współpracy w zakresie energetyki jądrowej, cyberbezpieczeństwa, paliw kopalnych i infrastruktury energetycznej”. Oznacza to, że Polacy będą nadal rozmawiać o współpracy Amerykanów przy polskim projekcie jądrowym. Fakt, że biorą pod uwagę także współpracę z Koreą Południową, o czym pisał Piotr Stępiński, nie oznacza odwrotu od USA. Może być to element negocjacji, ale też od początku należy brać pod uwagę możliwość powstania grupy firm z państw jak Ameryka, Japonia i Korea, które razem mogłyby zaoferować wsparcie finansowe i technologiczne, na które liczą Polacy. Ze względu na brak rozstrzygnięcia w tej sprawie, z brakiem nowej strategii energetycznej RP włącznie, trudno spodziewać się rozstrzygających komunikatów Pence’a albo Perry’ego o atomie w Polsce.

https://biznesalert.pl/atom-polska-aktualizacja-ppej-konwencja-prawo-i-sprawiedliwosc-koalicja-obywatelska-energetyka-atom/

Spór o 5G

Kolejny temat, który może pojawić się podczas wizyty Amerykanów na rocznicy w Warszawie, to 5G. Zapewne nieprzypadkowo tuż przed wizytą delegacji z USA pojawił się komunikat o tym, że Polska rozmawia o współpracy przy tej nowej technologii z szwedzkim Ericssonem. Warto jednak podkreślić, że Amerykanie mogą mieć własną ofertę, albo włączyć się inaczej w projekt po to, aby zablokować alternatywę, czyli chińskie Huawei, problematyczne dla krajów NATO z powodów bezpieczeństwa. Warto podkreślić, że Polska nadal nie zajęła oficjalnego stanowiska w sprawie tej firmy oskarżanej przez Amerykanów o szpiegostwo na rzecz reżimu w Pekinie. Amerykanie będą naciskać na stanowisko krytyczne, a Chińczycy będą kusić (na przykład na Forum Ekonomicznym w Krynicy), aby co najmniej nie było polskiego stanowiska w tej sprawie. Reuters donosi, że Polska i USA mogą podpisać porozumienie o współpracy przy 5G.

https://biznesalert.pl/5g-ericsson-produkcja-polska-rozmowy-premier-morawiecki-huawei-cyberprzestrzen/

Fort Trump i Nord Stream 2

Inne, także istotne tematy spoza dziedziny energetyki to najprawdopodobniej zniesienie wiz do USA dla Polaków oraz współpraca wojskowa. Być może Amerykanie zdecydują się na ruch na rzecz wzmocnienia obecności Polski po stanowczej deklaracji ambasador Georgette Mosbacher o rozważaniach na temat przeniesienia żołnierzy z Niemiec. Polska i USA mogą zastosować wybieg dyplomatyczny pozwalający wysłać im jasny sygnał ostrzegawczy w kierunku Rosji, który jednak nie zostanie zinterpretowany jako uderzenie w Niemcy, niesfornego (vide Nord Stream 2) ale jednak sojusznika w NATO. Prawdopodobnie nie będzie informacji o budowie Fort Trump w Polsce. Z tych samych powodów próżno oczekiwać ogłoszenia sankcji USA wobec tego projektu.

Jakóbik: Czy Trump ogłosi sankcje wobec Nord Stream 2 w Warszawie?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s