Japonia pomoże Litwie rozmontować atom w Ignalinie | Kreml chce ściągnąć inwestorów zagranicznych do Arktyki

Igor Sieczin (L) i Władimir Putin (P)

:Litwa i Japonia podpisały memorandum o wzmocnionej współpracy w sektorze energetycznym. Japończycy pomogą Litwinom rozmontować elektrownię Ignalina.

:Rząd rosyjski przyjął ulgę podatkową dla projektów naftowych i gazowych w Arktyce. Rozmawia o zaangażowaniu inwestorów zagranicznych.

:Kommiersant ustalił, że Rosseti chciałoby skonsolidować aktywa związane z siecią przesyłową i dystrybucyjną. Byłby to odwrót od reformy polegającej na stopniowej prywatyzacji.

Japonia pomoże Litwie rozmontować atom w Ignalinie

Litwa i Japonia podpisały memorandum o wzmocnionej współpracy w sektorze energetycznym. Japończycy pomogą Litwinom rozmontować elektrownię Ignalina.

Wojciech Jakóbik

 

Dokument podpisany w obecności prezydenta Gitanasa Nausedy ma zapewnić konkretną współpracę przy projektach energetycznych, w tym przy wygaszaniu i rozmontowaniu elektrowni jądrowej Ignalina, rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii, inwestycji w efektywność energetyczną, magazynach energii, a także w sektorze LNG na rzecz rozwoju konkurencyjnego, płynnego i przejrzystego rynku.

Przykładem takiej współpracy może być wprowadzenie rozwiązań technicznych przez operatorów sieci elektroenergetycznych Litwy i Japonii, które będą niezbędne do procesu synchronizacji systemów państw bałtyckich z kontynentalnym przez Polskę. – Na Litwie można wdrożyć zaawansowane technologie rozwijane w Japonii – zapewnił minister energetyki Zygimantas Vaiciunas podczas wizyty w Tokio, w trakcie której podpisał memorandum z ministrem gospodarki, handlu i przemysłu Isshu Sugawarą. Spotkał się z firmami japońskiego sektora jądrowego, by rozmawiać o najtrudniejszym etapie wyłączania elektrowni jądrowej w Ignalinie, czyli rozmontowaniu reaktorów.

 

 

Kreml chce ściągnąć inwestorów zagranicznych do Arktyki

Rząd rosyjski przyjął ulgę podatkową dla projektów naftowych i gazowych w Arktyce. Rozmawia o zaangażowaniu inwestorów zagranicznych.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Kreml ogłosił porozumienie o specjalnym, niższym opodatkowaniu projektów naftowo-gazowych w Arktyce, jak Wostok Nieft (wydobycie z pól naftowych Taimyr i Wankor) należący do Rosnieftu. Rozwiązanie zakłada także zerowy podatek od wydobycia surowców na 12 lat dla części z nich.

Wicepremier Jurij Trutniew przedstawił wyliczenia, z których wynika, że przychody do budżetu krajowego przy cenie ropy w wysokości 60 dolarów za baryłkę spadną po wprowadzeniu ulgi o 60-70 mld rubli, ale Rosnieft zarobi 80-90 mld rubli. Trutniew deklaruje, że wszelkie niedobory budżetowe zostaną pokryte z Funduszu Bogactwa Narodowego finansowanego przez spółki wydobywcze. Przyjęcie nowego rozwiązania otwiera drogę do negocjacji o zaangażowaniu partnerów zagranicznych.

Ulga będzie także obejmować projekty LNG w Arktyce, jak Arctic LNG-3, czyli trzeci etap rozbudowy arktycznego gazoportu Novateku. Będzie on mógł liczyć na 12 lat zerowego podatku od wydobycia gazu wykorzystywanego do skraplania.

Kommiersant ustalił, że Rosjanie rozmawiają już na temat udziału zagranicznych inwestorów w projekcie Wostok Nieft. Obecnie kontaktują się z firmami z Indii. Również BP bierze pod uwagę możliwość zaangażowania w tamtejsze wydobycie.

 

 

 

Rosja może ponownie scentralizować zarządzanie systemem elektroenergetycznym

Kommiersant ustalił, że Rosseti chciałoby skonsolidować aktywa związane z siecią przesyłową i dystrybucyjną. Byłby to odwrót od reformy polegającej na stopniowej prywatyzacji.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Rozmowy o konsolidacji aktywów holdingu Rosseti miały się już rozpocząć, a docelowo doprowadzić do tego, aby usunąć udziałowców mniejszościowych z akcjonariatu spółek dystrybucyjnych na terenie całego kraju. Ten plan nie został w pełni skonsultowany w rządzie. Ministerstwo gospodarki opowiada się za kontynuacją prywatyzacji sieci dystrybucyjnych. Przykładowo w Europie są one zarządzane przez inne spółki, niż sieci przesyłowe. Rosseti chciałoby także przejąć akcję Federalnej Spółki Sieciowej, odpowiednika Polskich Sieci Elektroenergetycznych, odpowiedzialnego za zarządzanie siecią przesyłową.

Wartość akcji udziałowców mniejszościowych w piętnastu spółkach dystrybucyjnych działających w Rosji to 43 mld rubli. Oficjalna mapa drogowa ewentualnych zmian ma zostać przedstawiona na początku 2020 roku. Konsolidacja byłaby odwrotem od reformy polegającej na prywatyzacji sieci dystrybucyjnych. Rosseti już teraz krytykuje działalność inwestorów prywatnych, którzy w przekonaniu holdingu nie zarządzali aktywami efektywnie i nie przyciągnęli inwestorów zagranicznych.

Ministerstwo energetyki Rosji i Federalna Służba Antymonopolowa nie odniosły się jeszcze do pomysłu Rosseti. W przeszłości jednak Służba opowiadała się za dalszą prywatyzacją sieci dystrybucyjnych, która byłaby zagrożona przez rozwiązanie proponowane przez holding.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s