Problemy z odsieczą dla Nord Stream 2. Rosjanie lobbują w Waszyngtonie przeciwko sankcjom USA | Niemcy zbierają chętnych na rekompensaty za odejście od węgla

Nord Stream 2 w Danii. Grafika: DEA
Nord Stream 2 w Danii. Grafika: DEA

:Firma MRTS odpowiedzialna za budowę rosyjskiego odcinka Nord Stream 2 nie zamierza układać rur na wodach duńskich z użyciem statku Fortuna, który dzierżawiła. Tymczasem w USA trwa lobbing przeciwko sankcjom wobec firm, które zaangażują się w ukończenie spornej magistrali.

:Regulator niemiecki Bundesnetzagentur poinformował, że rozpoczął zbieranie ofert przed pierwszą aukcją zaplanowaną na pierwszego września 2020 roku. Zwycięzca otrzyma rekompensatę za wycofanie z użytku określonej mocy elektrowni węglowych. Jej przyjęcie zobowiązuje dany podmiot do porzucenia węgla w zwycięskiej jednostce na dobre. Aukcje mają być organizowane od 2020 do 2027 roku na mocy Ustawy o Zakończeniu Wytwarzania Energii z Węgla (KVBG).

:Eksplozja w stolicy Libanu, Bejrucie wywołała obawy o stabilność Bliskiego Wschodu, podnosząc czasowo wartość ropy o prawie dwa procent. Tymczasem porozumienie naftowe OPEC+ nie jest przestrzegane przez wszystkich sygnatariuszy.

Problemy z odsieczą dla Nord Stream 2. Rosjanie lobbują w Waszyngtonie przeciwko sankcjom USA

Firma MRTS odpowiedzialna za budowę rosyjskiego odcinka Nord Stream 2 nie zamierza układać rur na wodach duńskich z użyciem statku Fortuna, który dzierżawiła. Tymczasem w USA trwa lobbing przeciwko sankcjom wobec firm, które zaangażują się w ukończenie spornej magistrali.

RBK/Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Meżregiontruboprowodstroj (MRTS) poinformowała dziennik RBK, że nie zamierza wykorzystać Fortuny, ani żadnej innej jednostki do dokończenia Nord Stream 2 na wodach duńskich. Ten statek znajduje się obecnie w porcie w Rostocku i mógłby zostać wykorzystany do wsparcia rosyjskiego Akademika Czerskiego, by przyspieszyć dokończenie budowy. Ośrodek ICIS obliczył, że połączone siły Czerskiego i Fortuny pozwoliłyby dokończyć odcinek duński Nord Stream 2 w około 53 dni.

Służba prasowa Nord Stream 2 AG zadeklarowała w komentarzu dla RBK, że jak najszybciej poinformuje o dalszych planach odnośnie do wznowienia prac na wodach duńskich.

RBK podaje, że nie jest jasne, kto jest właścicielem Fortuny. Ma to znaczenie z punktu widzenia potencjalnych sankcji USA wobec podmiotów zaangażowanych w dokończenie Nord Stream 2. Być może z tego względu Gazprom Fłot przekazał Akademika Czerskiego firmie STIF, która przestała należeć do grupy kapitałowej Gazpromu w drugim kwartale 2020 roku. Poszerzone sankcje USA mogą uderzyć w firmy zaangażowane w ukończenie Nord Stream 2. Znalazły się w wersjach budżetu Pentagonu przygotowanych przez Izbę Reprezentantów oraz Senat i czeka je dalsza ścieżka legislacyjna.

Tymczasem Reuters ustalił na podstawie danych Senatu USA, że właściciele Nord Stream 2 (spółka Nord Stream 2 AG) opłacili lobbystów z BGR Group, Roberti Global LLNC oraz Sweeney & Associates kwotą sięgającą 1,69 mln dolarów w pierwszej połowie 2020 roku. To ponad dwa razy więcej niż w analogicznym okresie 2019 roku i więcej niż w całym 2018 roku. Lobbyści są jednak zarejestrowani na mocy zmienionego prawa amerykańskiego, które pozwala uniknąć podania ich danych personalnych pod warunkiem, że ich praca nie przynosi korzyści rządom zagranicznym. Nord Stream 2 AG przekonuje, że niedokończony gazociąg to przedsięwzięcie ekonomiczne, nie polityczne. Tymczasem ta firma należy w stu procentach do Gazpromu.

 

 

Niemcy zbierają chętnych na rekompensaty za odejście od węgla

Ruszają aukcje mające doprowadzić do wygaszenia energetyki węglowej w Niemczech.

Bundesnetzagentur/Wojciech Jakóbik

 

Regulator niemiecki Bundesnetzagentur poinformował, że rozpoczął zbieranie ofert przed pierwszą aukcją zaplanowaną na pierwszego września 2020 roku. Zwycięzca otrzyma rekompensatę za wycofanie z użytku określonej mocy elektrowni węglowych. Jej przyjęcie zobowiązuje dany podmiot do porzucenia węgla w zwycięskiej jednostce na dobre. Aukcje mają być organizowane od 2020 do 2027 roku na mocy Ustawy o Zakończeniu Wytwarzania Energii z Węgla (KVBG).

Niemiecka komisja węglowa skupiająca przedstawicieli rządu, przemysłu oraz organizacji pozarządowych ustaliła, że Niemcy powinny porzucić węgiel w energetyce do 2035 lub 2038 roku.

 

Wybuch w Libanie winduje ceny ropy

Eksplozja w stolicy Libanu, Bejrucie wywołała obawy o stabilność Bliskiego Wschodu, podnosząc czasowo wartość ropy o prawie dwa procent. Tymczasem porozumienie naftowe OPEC+ nie jest przestrzegane przez wszystkich sygnatariuszy.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

 

Mieszanka WTI podrożała w poniedziałek czwartego sierpnia o 1,7 procent i obecnie oscyluje wokół 41 dolarów za baryłkę, pomimo rozpoczęcia się nowego etapu porozumienia naftowego OPEC+, który zakłada obniżkę cięć wydobycia w krajach podpisanych pod układem. Bloomberg ustali, że Irak i Nigeria nie obniżyły wydobycia, które przekraczało limity w poprzednim etapie obowiązywania układu ani nie usunęły nadwyżki zgromadzonej w czasie jego obowiązywania zgodnie z ustaleniami OPEC+.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s