Porozumienie naftowe na razie nie zostanie zamrożone | Strategia wodorowa USA stawia na fioletowy wodór z atomu. Będzie w Polsce?

Elektrownia atomowa w węgierskim Paks.

:Dwudzieste czwarte posiedzenie wspólnej komisji monitorującej OPEC+ (JMMC) odbyło się 17 listopada online pod przewodnictwem ministrów energii Arabii Saudyjskiej i Rosji. Państwa porozumienia naftowego nie podjęły żadnych decyzji pomimo dyskusji o zamrożeniu układu przez groźbę nowego kryzysu cen ropy.

:Rosnieft ma zyskać partnera, który pomoże mu wydobywać ropę w Arktyce w celu utrzymania przychodów budżetowych Rosji oraz rozwoju handlu z użyciem Północnego Szlaku Morskiego.

:Amerykanie chcą wytwarzać wodór z atomu. Jeśli zbudują polskie elektrownie jądrowe, mogliby wprowadzić tę technologię do Polski.

Porozumienie naftowe na razie nie zostanie zamrożone

Dwudzieste czwarte posiedzenie wspólnej komisji monitorującej OPEC+ (JMMC) odbyło się 17 listopada online pod przewodnictwem ministrów energii Arabii Saudyjskiej i Rosji. Państwa porozumienia naftowego nie podjęły żadnych decyzji pomimo dyskusji o zamrożeniu układu przez groźbę nowego kryzysu cen ropy.

OPEC/API/Wojciech Jakóbik

 

Komisja oceniła comiesięczny raport wspólnej komisji technicznej (JTC) oraz sytuację na rynku ropy od ostatniego spotkania z 19 listopada ze szczególną uwagą poświęconą pierwszemu kwartałowi 2021 roku. To o ten okres mogłoby zostać przedłużone porozumienie naftowe w obecnej postaci, czyli zamrożone z cięciami na poziomie 7,7 mln baryłek dziennie, zamiast 5,6 od stycznia 2021 do końca roku zgodnie z pierwotnym planem.

JMMC podkreśla zgodność poziomów wydobycia państw OPEC+ z założeniami w 101 procentach. Kraje wydobywające ropę na świecie obniżyły wydobycie o około 1,6 mln baryłek dziennie, w tym z pomocą dobrowolnych cięć i ten fakt miał kluczowe znaczenie dla zrównoważeniu rynku. Kraje OPEC+, które dotąd nie wywiązywały się w pełni z cięć, skompensowały je wolumenem 768 tysięcy baryłek dziennie, co oznacza osiągnięcie poziomu 99,5 procent dostosowania ograniczeń do założeń od maja 2020 roku, od kiedy obowiązuje układ. Komisja pogratulowała za to Angoli i Zjednoczonym Emiratom Arabskim, których cięcia wykroczyły poza oczekiwania oraz zaapelowała do innych krajów niewymienionych z nazwy o pełną zgodność z porozumieniem naftowym oraz kompensację nadproducji w celu zbilansowania rynku i uniknięcia jego opóźnień.

Komisja OPEC+ ostrzega, że chociaż nadzieje na szczepionkę na koronawirusa poprawiły dane ekonomiczne z Azji, to nowe obostrzenia związane z drugą falą pandemii uderzyły w największe gospodarki świata. Z tego względu sytuacja pozostaje niepewna, a ryzyko ograniczenia popytu na ropę duże. Z tego powodu kraje OPEC+ muszą być „czujne, aktywne i gotowe do działania, kiedy warunki rynkowe do tego zmuszą”. Nie była to sugestia zamrożenia porozumienia naftowego wbrew oczekiwaniom części rynku.

JMMC przekaże swe wnioski na dwunaste posiedzenie ministerialne OPEC+, które odbędzie się pierwszego grudnia online. 30 listopada obędzie się szczyt kartelu OPEC na ten temat. Następne posiedzenia JTC i JMMC odbędą się odpowiednio 16 i 17 grudnia.

Tymczasem American Petroleum Institute doniósł 17 listopada, że zapasy ropy w USA wzrosły o 4,174 mln baryłek. Wydobycie ropy w USA utrzymuje się na poziomie 10,5 mln baryłek dziennie, czyli o 2,6 mln mniej niż w rekordowym marcu. 18 listopada o godzinie 6.00 czasu polskiego ropa WTI spadała na wartości kosztując niewiele ponad 41 dolarów. Brent zyskiwał kosztując blisko 44 dolary.

 

Globalny gracz naftowy rusza z Rosjanami na podbój Arktyki

Rosnieft ma zyskać partnera, który pomoże mu wydobywać ropę w Arktyce w celu utrzymania przychodów budżetowych Rosji oraz rozwoju handlu z użyciem Północnego Szlaku Morskiego.

Rosnieft/Wiedomosti/Wojciech Jakóbik

 

Rosnieft zamierza sprzedać udziały w projekcie Vostok Oil handlarzowi ropy Trafigurze. Tamtejsze złoża są szacowane na sześć mld ton ropy lub 44 mld baryłek. Wiedomosti szacują wartość tych udziałów na około siedem mld dolarów. Goldman Sachs przewiduje, że projekt może przyciągnąć ponad 120 mld dolarów w latach 2020-60. Udział Trafigury może ułatwić sprzedaż ropy z wydobycia Vostok Oil szacowanego na ponad 100 mln ton ropy rocznie do 2035 roku.

Projekt Vostok Oil składa się z pól wydobywczych Lodocznoje, Wankorskoje, Suzunskoje, Tagulskoje, Pajachskoje i innych, które znajdują się na Półwyspie Tajmyrskim w północnej części Kraju Krasnojarskiego. Znajduje się tam ropa lekka, mało zasiarczona, o jakości wyższej od mieszanki Brent popularnej w Europie. Szacowana podaż z tamtejszych złóż to 25 mln ton w 2024 roku, 50 mln ton w 2027 roku i do 115 mln ton w 2030 roku. Rosnieft chce wykonać tam ponad 20 tysięcy odwiertów wydobywczych. Wydobycie Wostok Nieft ma pozwolić Rosji utrzymać jego krajowy poziom powyżej 10 mln baryłek dziennie po 2030 roku (ważny z powodu przychodów budżetowych) i zwiększyć handel z użyciem Północnego Szlaku Morskiego dzięki dostawom z wykorzystaniem tankowców-lodołamaczy budowanych w stoczni Zwiezda Rosnieftu.

 

 

Strategia wodorowa USA stawia na fioletowy wodór z atomu. Będzie w Polsce?

Amerykanie chcą wytwarzać wodór z atomu. Jeśli zbudują polskie elektrownie jądrowe, mogliby wprowadzić tę technologię do Polski.

Departament Energii USA/Xcel Energy/Wojciech Jakóbik

 

Departament Energii USA przedstawił Plan Programu Wodorowego, który może zostać uznany za strategię wodorową Stanów Zjednoczonych. Zakłada wsparcie wytwarzania wodoru. Otrzymał je już projekt fioletowego wodoru z atomu firmy Xcel Energy.

Dokument opisuje ramy strategiczne prac departamentu na rzecz badań, rozwoju oraz uruchomienia instalacji demonstracyjnych w sektorze wodorowym. – Wodór to ekscytujące paliwo, które może potencjalnie zintegrować nasze krajowe surowce energetyczne, ale w celu pełnej oceny jego potencjału gospodarczego należy obniżyć jego koszty i zwiększyć popyt oraz podaż – ocenił sekretarz energii USA Dan Brouillette.

Departament Energii USA wsparł projekt wytwarzania wodoru The Prairie Island Nuclear Generating Station przez firmę jądrową Xcel Energy kwotą 14 mln dolarów. Zamierza wspierać wytwarzanie tego paliwa z wykorzystaniem atomu, który jest zeroemisyjny. Jednakże Xcel Energy posiada także istotne moce lądowych farm wiatrowych. Początkowo wodór miałby być zużywany na potrzeby tego ośrodka, ale po przekroczeniu odpowiedniego poziomu produkcji, mógłby także trafić na rynek. Xcel Energy deklaruje, że chce być pierwszą firmą produkującą zeroemisyjny wodór w instalacjach jądrowych z pomocą elektrolizy.

BiznesAlert.pl informował w przeszłości, że Xcel Energy, Exelon, APS i Energy Harbor rozważają budowę elektrolizerów służących do wytwarzania wodoru w ramach inicjatywy Departamentu Energii o nazwie H2@Scale. Exelon zamierza zbudować elektrolizer o mocy 1 MW, który mógłby rozpocząć pracę w 2023 roku. Energy Harbor ma zbudować kolejny o mocy 1-3 MW w Elektrowni Davis-Besse. Polacy chcą mieć 6-9 GW elektrowni jądrowych do 2043 roku. Amerykanie są potencjalnym partnerem technologicznym tego planu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s