:Możliwy kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta USA Ron DeSantis opowiedział się przeciwko „wikłaniu USA w spór terytorialny między Ukrainą a Rosją”. To jednak Rosja naruszyła suwerenność terytorialną Ukrainy, a los wojny zależy od wsparcia USA oraz całego Zachodu.

:Wznowienie relacji dyplomatycznych Arabii Saudyjskiej i Iranu za mediacją Chin to dopiero początek. Pekin chce zwołać szczyt bliskowschodni z językami roboczymi pomijającymi angielski.

Potencjalny rywal Bidena nie chce „wikłać się w spór między Ukrainą a Rosją”

Możliwy kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta USA Ron DeSantis opowiedział się przeciwko „wikłaniu USA w spór terytorialny między Ukrainą a Rosją”. To jednak Rosja naruszyła suwerenność terytorialną Ukrainy, a los wojny zależy od wsparcia USA oraz całego Zachodu.

– Podczas gdy USA mają wiele witalnych interesów narodowych: ochronę naszych granic, reakcję na kryzys poprzez gotowość naszej armii, osiągnięcie bezpieczeństwa energetycznego i niezależności, a także kontrola gospodarczej, kulturalnej oraz militarnej siły Komunistycznej Partii Chin, stawanie się bardziej uwikłanym w dysputę terytorialną między Ukrainą a Rosją nie jest jednym z nich – napisał Ron DeSantis w odpowiedzi na ankietę dziennikarza Tuckera Carlsona na Twitterze.

Ron DeSantis może być kandydatem Partii Republikańskiej na prezydenta w wyborach w 2024 roku stając przeciwko demokratycznemu prezydentowi Joe Bidenowi. Alternatywa to Donald Trump także znany z wypowiedzi po myśli Kremla.

Rosja zaatakowała Ukrainę w 2014 roku nielegalnie anektując Krym i zajmując część terytorium na wschodzie tego kraju. W 2022 roku dokonała inwazji po której ogłosiła aneksję kolejnych terytoriów obwodów ukraińskich wokół Doniecka, Ługańska, Zaporoża i Chersonia, w tym część terenów, nad którymi nie miała lub utraciła kontrolę. Wojna toczy się zatem nie w oparciu o spór terytorialny, ale w odpowiedzi na podbój wojskowy Kremla.

NBC News/Wojciech Jakóbik

Chiny chcą skraść Bliski Wschód Amerykanom organizując szczyt bez angielskiego

Wznowienie relacji dyplomatycznych Arabii Saudyjskiej i Iranu za mediacją Chin to dopiero początek. Pekin chce zwołać szczyt bliskowschodni z językami roboczymi pomijającymi angielski.

Wall Street Journal donosi, że Chiny chcą zorganizować w swej stolicy szczyt Iranu i Rady Współpracy w Zatoce zrzeszającej sześć państw bliskowschodnich. WSJ ocenia, że ma być to sposób na zastąpienie USA w roli głównej potęgi na Bliskim Wschodzie. Obrady mają się odbywać w języku farsi, arabskim lub mandaryńskim. Nie jest przewidziana obsługa w języku angielskim, co urasta do rangi symbolu.

Chociaż otwarcie na nowo ambasad Arabii i Iranu to dopiero początek potencjalnego zbliżenia tych państw, które rywalizują na płaszczyźnie militarnej, w tym poprzez wojnę proxy w Jemenie, to jest poczytywane jako sukces dyplomatyczny Chin. Zamierzają one także rozmawiać z Rosją o rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie a potem omówić efekty z Kijowem. Nie jest jasne na ile są to działania wizerunkowe, bo Chiny pomagają Rosji pozyskać zasoby, do których dostęp ograniczyły sankcje zachodnie za inwazję na Ukrainie.

Wall Street Journal/Wojciech Jakóbik

Chiny mogą sięgnąć po Gdyńkong przez Hutchinsona

Zachodnie agencje medialne spekulują na temat możliwości przejęcia pakietu akcji Hutchinson Ports przez spółki związane z reżimem komunistycznym Chin. To spółka zarządzająca portem kontenerowym w Gdyni.

Reuters oraz Bloomberg sugerują, że PSA International wystawi w tym roku na sprzedaż 20 procent akcji Hutchinson Ports, a mają być nimi zainteresowane chińskie COSCO oraz China Merchants z udziałami skarbu państwa komunistycznych Chin.

Hutchinson Ports Gdynia to spółka zarządzająca gdyńskim portem kontenerowym, która otrzymała go w dzierżawę wieczystą na 99 lat. Media obiegło określenie „Gdyńkong”, kiedy okazało się, że Chińczycy interesują się portem zewnętrznym w Gdyni, który znajduje się w pobliżu portu wojennego NATO istotnego dla całej wschodniej flanki w dobie inwazji Rosji na Ukrainie, o czym pisał BiznesAlert.pl.

Hutchinson Ports Holdings Limited to spółka-córka CK Hutchinson Holdings, korporacji zarestrowanej w Hong Kongu i na Kajmanach z 80 procentami akcji. 20 procent dzierży PSA International, operator portowy zarejestrowany w Singapurze i Antwerpii.

Wejście firm bezpośrednio związanych z państwem chińskim do portu kontenerowego w Gdyni zwiększyłoby wpływ na tę infrastrukturę krytyczną.

Splash247/Reuters/Bloomberg/Wojciech Jakóbik

Sąd nie ujawni danych o lobbingu Schroedera na rzecz Rosji, bo nie ma kto przerzucić papierów

Sąd administracyjny w Berlinie uznał, że urząd byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera nie ma pracowników, więc nie może przekazać dokumentów o jego zaangażowaniu w lobbing na rzecz Rosji. Wyższa instancja to potwierdziła.

Wyższy Sąd Administracyjny Berlin-Brandenburgia uznał, że skoro były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder nie ma już pracowników w urzędzie tradycyjnie przekazywanym do dyspozycji urzędnikom jego rangi po zakończeniu kadencji, to nie może przekazać dokumentów, o które wnioskowała organizacja FragDenStaat. W ten sposób chciała uzyskać dowody zaangażowania Schroedera w lobbing na rzecz sektora energetycznego Rosji.

Schroeder w czasie kadencji kanclerza był zwolennikiem współpracy energetycznej z Rosją i doprowadził do budowy gazociągu Nord Stream 1 do Niemiec. Na emeryturze zasiadał w radach nadzorczych i zarządach spółek rosyjskich, w tym Rosnieftu oraz Nord Stream 2 AG, odpowiedzialnej za drugi gazociąg z Rosji do Niemiec. Jego urząd przy biurze kanclerskim odmawiał informacji na temat zaangażowania Schroedera w relacje z Rosjanami aż do jego rozwiązania.

Potem sąd w Berlinie odmawiał informacji FragDenStaat uznając, że nie są to media, choć jego przedstawiciele posiadają legitymacje prasowe. Rozstrzygnięcie w sprawie braku możliwości przekazania informacji po usunięciu urzędu Schroedera wywołuje w Niemczech dyskusję o ograniczaniu dostępu do informacji publicznej.

Der Tagesspiegel/Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s