Polska i Ukraina na czele grupy na rzecz LNG dla krajów Partnerstwa Wschodniego | Przecena Tesli po wycofaniu ulgi podatkowej

:Podczas drugiego Panelu Energetycznego na posiedzeniu państw Partnerstwa Wschodniego została przedstawiona wspólna inicjatywa Polski i Ukrainy na rzecz integracji tamtejszych rynków LNG.

:Julia Tymoszenko obiecuje obniżkę cen gazu na Ukrainie. Ten postulat będzie trudny do realizacji.

:Amerykańska Tesla ogłosiła obniżkę cen wszystkich modeli samochodów elektrycznych. To odpowiedź na wycofanie federalnej ulgi podatkowej dla samochodów elektrycznych.

Polska i Ukraina na czele grupy na rzecz LNG dla krajów Partnerstwa Wschodniego

Podczas drugiego Panelu Energetycznego na posiedzeniu państw Partnerstwa Wschodniego została przedstawiona wspólna inicjatywa Polski i Ukrainy na rzecz integracji tamtejszych rynków LNG.

Wojciech Jakóbik                                  

Adrian Kondaszewski z Polski i Jewhenija Nimak z Ukrainy przedstawili propozycję stworzenia regionalnej podsektorowej sieci rynków LNG. Kondaszewski odniósł się do rozmów przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana Claude’a Junckera z prezydentem USA Donaldem Trumpem o współpracy na rzecz zwiększenia dostaw gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych.

Polska i Ukraina zaproponowały organizację czterech warsztatów na temat LNG w 2019 roku. Temat pierwszego miałby dotyczyć potencjału gazu skroplonego w Europie Wschodniej, drugi – strony regulacyjnej, trzeci – infrastruktury i handlu transgranicznego, czwarty – instalacji LNG oraz ich codziennej pracy.

Kondaszewski zaproponował zatrudnienie zewnętrznego konsultanta, który oceniłby potencjał LNG w krajach Partnerstwa Wschodniego, a potem wziął udział w warsztatach i stworzył raport na ten temat.

Wcześniej Oleksandr Laktionow z Naftogazu przypomniał, że Ukraina zrezygnowała z importu gazu bezpośrednio od Gazpromu dzięki dostawom z Unii Europejskiej w tym z Polski, sięgającym 14 mld m sześc. w 2017 roku. Podkreślił perspektywy wykorzystania LNG nad Dnieprem za pomocą krajowego projektu terminalu, który jest obecnie zawieszony, ale także współpracy z Polską i Litwą, które posiadają własne terminale, a w przyszłości także z Chorwacją, która chce zbudować swój obiekt.

Propozycja wywołała żywą dyskusję. Przedstawiciele Armenii zaznaczyli, że wspólna strategia nie powinna być narzucana krajom, które jak ten nie posiadają jeszcze krajowej strategii LNG. Ostrzegli przed ryzykiem wysokich cen gazu skroplonego.

Komisja Europejska podkreśliła dobrowolność inicjatywy Junckera i Trumpa. Jej zdaniem kraje członkowskie powinny same ocenić, czy chcą wdrożyć rekomendacje po warsztatach. Sekretariat Wspólnoty Energetycznej wskazał, że mimo to nawet państwa bez dostępu do morza, jak Armenia, mogą skorzystać z LNG pośrednio, dlatego ustalenia konsultanta wskazanego przez kraje Partnerstwa Wschodniego mogą być cenne. Azerbejdżan przyznał, że temat nie jest wystarczająco zbadany, choć podał w wątpliwość terminarz warsztatów. Niemcy poparły inicjatywę, wskazując, że same interesują się budową terminali LNG. Oceniły, że warto zaprosić do rozmów Australię i Kanadę. Białoruś oceniła, że najpierw potrzebny jest rynek na LNG, by był sens budować infrastrukturę. Hiszpania zasugerowała, że gaz skroplony może być narzędziem zwiększenia konkurencji rynkowej. Litwa zaoferowała podzielenie się swymi doświadczeniami z realizacji projektu LNG w Kłajpedzie i zaprosiła włączenie do warsztatów wizyty studyjnej na tamtejszym obiekcie.

Pod koniec debaty strony zgodziły się na poparcie pomysłu Polski i Ukrainy. Ma być realizowany pod ich kierownictwem. Nowopowstała grupa do spraw integracji rynków LNG będzie miała punkt kontaktowy, którym będą zarządzać Adrian Kondaszewski i Roman Andarak. Spotkanie inauguracyjne odbędzie się 19 – 20 lutego w Warszawie razem z pierwszym warsztatem.

 

„Tańszy” gaz albo pożyczki dla Ukrainy

Julia Tymoszenko obiecuje obniżkę cen gazu na Ukrainie. Ten postulat będzie trudny do realizacji.

RBK/Wojciech Jakóbik

Były wicepremier i minister gospodarki Ukrainy Władimir Lanowoj wytłumaczył, dlaczego postulat obniżenia cen gazu nad Dnieprem będzie trudny do realizacji. Jego zdaniem byłoby to możliwe tylko po liberalizacji rynku, który obecnie jest pod kontrolą Naftogazu.

Tymczasem Naftogaz, państwowa spółka gazowa, podniósł ceny w ramach układu z instytucjami finansowymi o pożyczkach. W połowie września 2018 roku Międzynarodowy Fundusz Walutowy zgodził się przekazać kolejną transzę pożyczki w wysokości 3,9 mld dolarów w zamian za deklarację władz, że ponownie podniosą ceny gazu do 2020 roku.

Podniosły je już na początku sezonu grzewczego 2018/2019. Subsydiowane ceny gazu były jednym z kluczowych obciążeń budżetu Naftogazu, a co za tym idzie, państwa. Przewodniczący Wierchownej Rady Andrij Parubij uznał, że było to niezbędne w celu utrzymania pomocy finansowej, bez której nie udałoby się zrealizować budżetu.

Prezes spółki Andrij Kobolew ostrzegł w grudniu 2018 roku, że jego firma może mieć problem z zakupem gazu w okresie szczytu zapotrzebowania ze względu na długi jej klientów, którzy nie płacą za dostawy. Mimo to liderka sondaży przed wyborami prezydenckimi Julia Tymoszenko obiecuje obywatelom obniżkę cen gazu „co najmniej” o połowę. Niższe ceny były w przeszłości możliwe tylko dzięki subsydiowaniu ich z budżetu, m.in. z wykorzystaniem pożyczek z Rosji.

 

Przecena Tesli po wycofaniu ulgi podatkowej

Amerykańska Tesla ogłosiła obniżkę cen wszystkich modeli samochodów elektrycznych. To odpowiedź na wycofanie federalnej ulgi podatkowej dla samochodów elektrycznych.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Spółka Elona Muska ma problemy z dostarczeniem wymaganej ilości Modelu 3, przez co spada wartość jej akcji. W lutym ma ruszyć dostawa kolejnych Modeli 3 do odbiorców w Europie i Chinach.

Rozmówcy agencji Reuters sygnalizują, że rabat w wysokości 2000 dolarów na wszystkie modele może oznaczać spadek zainteresowania samochodami Tesli. W pierwszych trzech kwartałach 2018 roku firma Elona Muska nie była rentowna, choć jej prezes obiecał do końca trzeciego kwartału uzyskać rentowność.

Rabat na wszystkie modele spowodował spadek wartości akcji Tesli o 6,8 procent. Jedna kosztowała 2 lutego 310,12 dolarów. Spadek pojawił się w tym samym czasie, kiedy zakończyła się federalna ulga podatkowa dla samochodów elektrycznych wartej 7500 dolarów obowiązujące do końca 2018 roku. Ulga objęła pierwsze 200 tysięcy samochodów elektrycznych każdej firmy, potem miała być stopniowo wycofywana. Również General Motors sprzedało w 2018 roku swoją partię samochodów z ulgą i uruchomiło jej wycofanie.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s