Nord Stream 2 skarży się w Brukseli na dyrektywę gazową | Jest ranking kosztów wydobycia ropy. Wygrywa Arabia Saudyjska

Cena wydobycia ropy. Fot. RBK
Cena wydobycia ropy. Fot. RBK

:Spółka realizująca projekt Nord Stream 2 zwróciła się do Komisji Europejskiej ze skargą na dyrektywę gazową, która może obniżyć jego rentowność.

:Ukraiński Naftogaz zaapelował do rosyjskiego Gazpromu na Facebooku, aby ten nie zwlekał z kontrolą stacji pomiarowej Sudża.

:Saudi Aramco opublikowało zestawienie kosztów wydobycia ropy w poszczególnych krajach. Wynika z niego, że te koszty są najniższe w Arabii Saudyjskiej. Rosjanie tracą w rankingu przez wysokie podatki, przeciwko którym lobbuje Rosnieft.

 

Nord Stream 2 skarży się w Brukseli na dyrektywę gazową

Spółka realizująca projekt Nord Stream 2 zwróciła się do Komisji Europejskiej ze skargą na dyrektywę gazową, która może obniżyć jego rentowność.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Nord Stream 2 AG zarejestrowana w Szwajcarii informuje, że skorzystała z zapisów Karty Energetycznej w dniu 26 września, która zabrania dyskryminacji wybranych przedsięwzięć infrastrukturalnych. Prawnicy Gazpromu, który jest stuprocentowym właścicielem tej spółki, liczą na sukces, ale postępowanie może potrwać 3-4 lata.

Firma skorzystała z mechanizmu arbitrażu ad hoc zgodnego z regułami UNCITRAL, który został wykorzystany przez szwedzki Vattenfall w sprawie przeciwko państwu niemieckiego po wprowadzeniu planu odejścia od energetyki jądrowej. Rozpoczęła się ona w 2021 roku i wciąż trwa. Vattenfall domaga się 5 mld dolarów kary.

Nord Stream 2 kwestionuje zrewidowaną dyrektywę gazową, bo narzuca prawo antymonopolowe Unii Europejskiej względem tego projektu i nie pozwala Gazpromowi być jednocześnie operatorem oraz dostawcą planowanego gazociągu. Dopuszczenie konkurencji zmniejszy stopę zwrotu.

 

Co Gazprom ukrywa na granicy z Ukrainą?

Ukraiński Naftogaz zaapelował do rosyjskiego Gazpromu na Facebooku, aby ten nie zwlekał z kontrolą stacji pomiarowej Sudża.

RBK/Wojciech Jakóbik

 

Kontrola miała nastąpić w dniach 11-15 listopada w ramach zobowiązań wobec Unii Europejskiej, do której dociera przed Sudżę około 70 procent gazu z Rosji. Miała polegać na wizytacji ekspertów Ukrtransgazu oraz późniejszej rewizycie ich rosyjskich odpowiedników w analogicznej instalacji na Ukrainie. – Nie bójcie się, koledzy z Gazpromu. My jesteśmy nadzieją na realizację Waszych zobowiązań wobec klientów europejskich – napisał Naftogaz na Facebooku.

Odwiedziny miały być częścią przygotowań do kolejne rundy rozmów trójstronnych Komisja Europejska-Ukraina-Rosja o warunkach utrzymania dostaw gazu przez terytorium ukraińskie po zakończeniu kontraktu przesyłowego wygasającego z końcem 2019 roku. Poprzednia runda rozmów nie przyniosła rozstrzygnięć, ale eskalację żądań Gazpromu, który chce połączyć rozmowy o wolumenie, cenie i okresie obowiązywania kontraktu z aspektem roszczeń Naftogazu w sądzie arbitrażowym. Rosjanie chcieliby, aby Ukraińcy całkowicie porzucili oczekiwania wobec ich firmy.

 

 

Saudi Aramco opublikowało zestawienie kosztów wydobycia ropy w poszczególnych krajach. Wynika z niego, że te koszty są najniższe w Arabii Saudyjskiej. Rosjanie tracą w rankingu przez wysokie podatki, przeciwko którym lobbuje Rosnieft.

RBK/Wojciech Jakóbik

 

Koszt wydobycia ropy w Arabii ma wynosić 17 dolarów za baryłkę. Wydobycie w USA ma kosztować 40 dolarów za baryłkę w przypadku projektów morskich i 49 dolarów przy projektach lądowych. Wydobycie w Rosji ma kosztować odpowiednio 42 i 44 dolary.

Saudi Aramco przygotowuje się do prywatyzacji kolejnego pakietu udziałów w ramach oferty publicznej. Obliczenia odnośnie do kosztu wydobycia baryłki zostały opracowane przez firmę IHS Markit. Pozwoliły określić granicę opłacalności wydobycia. Oznacza to, że określona wartość pokazuje cenę ropy na rynku przy której opłaca się wydobycie w danym kraju ze złoża danego rodzaju.

Portal RBK wskazuje, że wydobycie w Rosji jest droższe niż w Arabii Saudyjskiej ze względu na system podatkowy, który w 2018 roku odbierał firmom wydobywczym 65 procent przychodu. Rosyjski gigant naftowy Rosnieft lobbuje za obniżeniem obciążeń podatkowych wzorem rozwiązań amerykańskich, które pozwoliły na przyspieszenie rozwoju wydobycia niekonwencjonalnego w ramach tzw. rewolucji łupkowej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s