Rozmowy gazowe Białoruś-Rosja bez rozstrzygnięcia | Ostatnia elektrownia węglowa na Wyspach pomoże walczyć z emisją CO2

System przesyłu gazu na Białorusi.

:W sobotę 7 grudnia odbyły się rozmowy białorusko-rosyjskie na temat warunków dostaw gazu i ropy na Białoruś z udziałem prezydentów obu krajów.

:Największa i ostatnia elektrownia węglowa w Wielkiej Brytanii, która została przestawiona w większości na biomasę ma teraz posłużyć do wychwytywania CO2.

:Gazprom wysunął nowe żądania w rozmowach na temat przyszłości dostaw gazu przez Ukrainę.

Rozmowy gazowe Białoruś-Rosja bez rozstrzygnięcia

W sobotę 7 grudnia odbyły się rozmowy białorusko-rosyjskie na temat warunków dostaw gazu i ropy na Białoruś z udziałem prezydentów obu krajów.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Władimir Putin i Aleksandr Łukaszenko spotkali się w rosyjskim Soczi by rozmawiać o planach dalszej integracji ich państw w zamian za zmianę warunków dostaw ropy i gazu. Manewr podatkowy wprowadzony w Rosji w celu poprawy kondycji sektora wydobywczego, polegający na obniżce podatku od wydobycia węglowodorów, w zamian za podwyżkę taryfy eksportowej, podnosi ceny dostawy na Białoruś. Rosjanie chcą także zmniejszyć skalę subsydiowania ceny surowców oferowanej Białorusinom.

Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji przekonuje, że strony zbliżyły stanowiska w tematach podjętych na spotkaniu. Kancelaria prezydenta Łukaszenki nie wydała oświadczenia. Wcześniej przywódca białoruski domagał się obniżki cen dostaw ropy i gazu, a także rekompensat za dostawy zanieczyszczonej nafty z Rosji. Odrzucił także scenariusz, w którym dalsza integracja z wielkim sąsiadem skończyłaby się utratą niepodległości jego kraju. Mimo to w niedzielę w Mińsku trwały protesty przeciwników zbliżenia z Moskwą.

 

Ostatnia elektrownia węglowa na Wyspach pomoże walczyć z emisją CO2

Największa i ostatnia elektrownia węglowa w Wielkiej Brytanii, która została przestawiona w większości na biomasę ma teraz posłużyć do wychwytywania CO2.

The Economist/Wojciech Jakóbik

 

Dwutlenek węgla emitowany przy spalaniu peletu ma być wpompowywany pod ziemię, aby nie trafiał do atmosfery, by wpływać negatywnie na środowisko. Drax ma być pionierskim projektem „emisji negatywnych” – pisze The Economist.

Technologia wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) jest krytykowana przez ekologów, którzy uważają, że pozwoli ona na utrzymanie się firmom wykorzystującym paliwa kopalne na rynku. Jeżeli jej koszty spadną do poziomu akceptowalnego w modelach biznesowych takich koncernów, będą one mogły przetrwać transformację energetyczną realizowaną w Unii Europejskiej.

 

Gazprom podbija stawkę na Ukrainie

Gazprom wysunął nowe żądania w rozmowach na temat przyszłości dostaw gazu przez Ukrainę.

Kyiv Post/Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller spotkał się z komisarzem rządu Niemiec odpowiedzialnym za rozmowy gazowe i poinformował o oczekiwaniu przedstawienia przez Ukraińców oferty obniżki opłat przesyłowych za wykorzystanie gazociągów nad Dnieprem w 2020 roku, kiedy nie będzie obowiązywał obecny kontrakt przesyłowy Gazprom-Naftogaz – czytamy w Kyiv Post.

Gazprom poinformował też, że ocenia proces wdrażania przepisów trzeciego pakietu energetycznego na Ukrainie za nieukończony, tymczasem jest potrzebny do ustanowienia niezależnego operatora, który miałby być stroną nowego kontraktu przesyłowego. Ukraińcy przekonują, że zdążą go zakończyć przed końcem roku.

Gazprom domaga się ponadto porzucenia wszelkich roszczeń przez Naftogaz, który walczy w sądach o odszkodowanie sięgające prawie 22 mld dolarów – przypomina Kommiersant. Rosjanie chcieliby także rozstrzygnięcia w sprawie wznowienia dostaw gazu rosyjskiego na Ukrainę. Zakończenie jednego ze sporów arbitrażowych Gazprom-Naftogaz zakłada przywrócenie dostaw w ilości czterech mld m sześc. rocznie.

Data kolejnej rundy rozmów trójstronnych Komisja Europejska-Ukraina-Rosja nie została jeszcze ustalona. Tymczasem zbliżają się rozmowy formatu normandzkiego o zakończeniu konfliktu na wschodzie Ukrainy zaplanowane na 9 grudnia w Paryżu, które Rosjanie mogą wykorzystać do uzyskania koncesji w sektorze gazowym.

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s