Biały Dom chce ratować firmy łupkowe, ale one nie chcą pomocy | Raport ekspertów o taksonomii. Komisja Europejska oceni czy projekty służą neutralności klimatycznej

Komisja Europejska. Fot.: Flickr
Komisja Europejska. Fot.: Flickr

:Biały Dom rozważa wsparcie federalne dla firm węglowodorowych dotkniętych nowym kryzysem cen ropy naftowej. Sektor węglowodorowy przekonuje, że jej nie potrzebuje.

:Raport ekspertów o taksonomii. Komisja Europejska oceni czy projekty służą neutralności klimatycznej

:Źródła Reutersa przekonują, że Rosja może wrócić do porozumienia naftowego. Załamanie rozmów na temat jego przedłużenia i pogłębienia cięć mających podnieść cenę ropy doprowadziły do nowego kryzysu cenowego tego surowca.

Biały Dom chce ratować firmy łupkowe, ale one nie chcą pomocy

Biały Dom rozważa wsparcie federalne dla firm węglowodorowych dotkniętych nowym kryzysem cen ropy naftowej. Sektor węglowodorowy przekonuje, że jej nie potrzebuje.

The Washington Post/The Examiner/Wojciech Jakóbik

 

The Washington Post doniósł, że jego źródła dowiedziały się o możliwości stworzenia programu niskooprocentowanych pożyczek dla firm wydobywających surowce ze skał łupkowych. Amerykański Instytut Naftowy (API) zrzeszający firmy sektora wydobywczego odrzucił sugestie, jakoby jego członkowie zabiegali o pomoc państwową. – Nie powinniśmy reagować na jeden dzień zmian na rynku – ocenił prezes API Mike Sommers. – Skupiamy się na długoterminowych wskaźnikach fundamentalnych – dodał. Jego zdaniem sugerują one utrzymanie się zapotrzebowania na surowce z USA. Wierzy, że amerykańscy producenci są bardzo wytrzymali.

Mimo to senator republikańska Lisa Murkowski z Alaski przewodnicząca senackiej komisji energii i surowców naturalnych wyraziła gotowość do wsparcia firm łupkowych. Demokraci opowiedzieli się przeciwko niej.

Baryłka teksańskiej mieszanki WTI w środę 11 marca o 6.00 czasu polskiego kosztowała niecałe 35 dolarów. Odzyskała część wartości po spadku z 45 do 30 dolarów po upadku rozmów na temat przedłużenia i pogłębienia cięć porozumienia naftowego OPEC+. Według Międzynarodowej Agencji Energii baryłka musiałaby kosztować 25 dolarów, by rozpoczęły się cięcia wydobycia ropy w USA. Bardziej konserwatywne szacunki mówią o progu 40-50 dolarów.

 

Raport ekspertów o taksonomii. Komisja Europejska oceni czy projekty służą neutralności klimatycznej

Eksperci zalecają by firmy ujawniały informacje na temat wpływu ich projektów na cel neutralności klimatycznej, od których może zależeć ich finansowanie.

Wojciech Jakóbik

 

Techniczna grupa ekspertów przy Komisji Europejskiej, w której znaleźli się także eksperci z Polski, przygotowała finalny raport na temat taksonomii mającej skłonić firmy do ujawnienia wpływu poszczególnych projektów na środowisko i promować te, które będą służyć celowi neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Taksonomia ma ustalić szereg wyznaczników pozwalających określić czy dany project jest “zrównoważony”, a dzięki temu pozyskać na jego realizację “zielone finansowanie”. Taki project będzie musiał spełniać co najmniej sześć określonych celów środowiskowych, nie czynić znaczącej szkody środowisku i spełniać minimalne gwarancje.

Eksperci rekomendują, by uczestnicy rynku finansowego, duże firmy zobowiązane do prezentacji informacji niefinansowej o ich działalności i państwa członkowskie przedstawiały stopniowo kolejne informacje na temat ich projektów w celu określenia ich wpływu na walkę ze zmianami klimatu w procesie trwającym do 2022 roku. Chodzi przykładowo o proporcję przychodów, wydatków inwestycyjnych i operacyjnych uzyskanych w zgodzie z kryteriami taksonomii i tymi, które nie są z nimi zgodne. Te dane powinny znaleźć się w raportach rocznych lub specjalnych raportach „zrównoważonych”.

Komisja Europejska ma określić do pierwszego czerwca 2021 roku w jaki sposób te zobowiązania należy wdrożyć w praktyce z uwzględnieniem różnic między podmiotami finansowymi i niefinansowymi.

 

 

Rosja rozważa powrót do porozumienia naftowego

Źródła Reutersa przekonują, że Rosja może wrócić do porozumienia naftowego. Załamanie rozmów na temat jego przedłużenia i pogłębienia cięć mających podnieść cenę ropy doprowadziły do nowego kryzysu cenowego tego surowca.

Lenta/Wojciech Jakóbik

 

– Planujemy przedyskutować czy powinniśmy wrócić do współpracy z OPEC czy nie – zdradziło jedno ze źródeł Reutersa. Minister energetyki Rosji Aleksander Nowak przyznał, że bierze pod uwagę działanie z OPEC na rzecz stabilizacji rynku ropy, ale czeka na ostateczną decyzję prezydenta Władimira Putina. – Widzimy zmienność na rynku ropy, która powinna się utrzymać prawdopodobnie przez jakiś czas – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. – Rozważyliśmy i obliczyliśmy szereg możliwości z wyprzedzeniem – dodał.

Rosjanie nie zgodzili się na pogłębienie cięć porozumienia naftowego postulowane przez kraje kartelu naftowego OPEC na czele z Arabią Saudyjską. Obowiązuje ono do końca marca producentów z OPEC i spoza niego, zwanych grupą OPEC+. Porażka rozmów Moskwa-Rijad doprowadziła do depresji ceny ropy naftowej z około 55 do 30 dolarów za Brent. Obecnie baryłka odzyskuje wartość, która sięga już niecałych 40 dolarów.

Następne spotkanie OPEC+ ma odbyć się w czerwcu, ale możliwe jest zwołanie nadzwyczajnego zebrania wcześniej, jeśli Rosjanie faktycznie zechcą wrócić do układu. 18 marca odbędzie się spotkanie komisji technicznej OPEC+ z udziałem przedstawicieli Rosji.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s