:USA i Unia Europejska wydały wspólne oświadczenie w sprawie reakcji na atak Rosji na Ukrainę. Zapowiadają między innymi powołanie grupy zadaniowej mającej zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i transformację ku czystej energii w celu uniezależnienia kontynentu od surowców rosyjskich.

:BBC podaje, że USA i Unia Europejska ogłosiły, że zamierzają zmniejszyć zależność kontynentu od gazu z Rosji. Pojawiły się szczegóły.

Powstaje grupa robocza USA-UE na rzecz uniezależnienia od Rosji

USA i Unia Europejska wydały wspólne oświadczenie w sprawie reakcji na atak Rosji na Ukrainę. Zapowiadają między innymi powołanie grupy zadaniowej mającej zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i transformację ku czystej energii w celu uniezależnienia kontynentu od surowców rosyjskich.

Bruksela i Waszyngton koordynują sankcje. Zapowiadają też zapobieganie ich omijaniu. – Podejmujemy dalsze, konkretne kroki w ramach naszej współpracy energetycznej, w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw i obniżenia zależności od rosyjskich surowców energetycznych.

– Podtrzymujemy nasze zaangażowanie w bezpieczeństwo energetyczne Europy i przyspieszenie światowej transformacji ku czystej energii. Bezpieczeństwo energetyczne i zrównoważony rozwój Unii Europejskiej oraz Ukrainy są niezbędne dla pokoju, wolności i demokracji na kontynencie. Unia Europejska potwierdziła swój cel uzyskania niezależności od gazu z Rosji długo przed końcem tej dekady pracując przy tym na rzecz godnych zaufania, akceptowalnych i czystych dostaw surowców obywatelom oraz biznesom w Unii oraz jej sąsiedztwie – czytamy w komunikacie.

– USA zamierzają wesprzeć Unię w tych wysiłkach. Rozumiemy, że szybka transformacja ku czystej energii jest niezbędna do postępów na rzecz niezależności od paliw kopalnych z Rosji i jesteśmy zaangażowani w realizację celów porozumienia paryskiego, celu neutralności klimatycznej w 2050 roku i utrzymania wzrostu globalnych temperatur w ramach limitu 1,5 stopnia Celsjusza. Zgodnie z tą wizją Komisja Europejska i USA stworzą wspólną grupę zadaniową odpowiedzialną za reakcję na bezpośrednie potrzeby bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej oraz przyspieszenie czystej transformacji energetycznej – podsumowali autorzy stanowiska przedstawionego po spotkaniu przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen oraz prezydenta Joe Bidena.

Komisja Europejska deklaruje, że będzie w ramach swych kompetencji ograniczonych prawami państw członkowskich zabiegać o zaostrzanie sankcji wobec Rosji. – Musimy zapewnić, że utrzymamy sankcje i jedność Zachodu nie tylko przez kolejny miesiąc, ale i cały rok – mówił prezydent USA Joe Biden w Brukseli.

Komisja Europejska/Wojciech Jakóbik

USA i Unia zapewnią Europie 15 mld m sześc. LNG ekstra spoza Rosji

BBC podaje, że USA i Unia Europejska ogłosiły, że zamierzają zmniejszyć zależność kontynentu od gazu z Rosji. Pojawiły się szczegóły.

Według Bloomberga Europa ma sprowadzić dodatkowo do 15 mld m sześc. LNG z USA do końca tego roku i nawet 50 mld m sześc. rocznie do 2030 roku. Agencja przypomina, że dostawy LNG z Rosji do Europy wahały się dotąd między 14 a 18 mld m sześc. rocznie.

Prezydent USA rozmawiał na ten temat z przewodniczącą Komisji Europejskiej. Odwiedził szczyt NATO oraz Rady Europejskiej w Brukseli. Udaje się 25 marca do Polski, gdzie odwiedzi Rzeszów oraz Warszawę.

BBC/Bloomberg/Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s