• Udział Rosji w dostawach gazu i ropy na Stary Kontynent dalej spada, a na prowadzeniu pozostają USA i Norwegia, ale na podium pojawił się także Kazachstan. Jego dostawy do Niemiec budzą kontrowersje.
  • Ceny uprawnień do emisji CO2 spadły do blisko 50 euro za tonę przez spowolnienie gospodarcze w Europie. Ostatnio kosztowały tyle wiosną 2021 roku, gdy dopiero ruszał kryzys energetyczny. Komisja Europejska może jednak regulować podaż uprawnień.

Gaz i ropa Rosji są rugowane w Europie, ale Kazachstan na podium rodzi pytania o Niemcy

Udział Rosji w dostawach gazu i ropy na Stary Kontynent dalej spada, a na prowadzeniu pozostają USA i Norwegia, ale na podium pojawił się także Kazachstan. Jego dostawy do Niemiec budzą kontrowersje.

Kryzys energetyczny a potem inwazja Rosji na Ukrainie i sankcje Zachodu z tego tytułu sprawiły, że udział Rosjan w gospodarce europejskiej dalej spada. Ich udział w imporcie spoza Unii Europejskiej spadł z 9,5 procent w lutym 2022 roku do 1,9 procent w grudniu 2023 roku. Eksport z Unii do Rosji spadł w tym czasie z 3,8 do 1,4 procent.

Deficyt handlowy Unii Europejskiej w relacjach z Rosją sięgnął szczytu w marcu 2022 roku w wysokości 18,6 mld euro przez rekordowe ceny surowców, ale spadł do 0,1 mld euro w marcu 2023 roku i nie zmienił się istotnie od grudnia 2023 roku, gdy sięgał 0,8 mld euro.

Dostawy gazu ziemnego, ropy naftowej, żelaza, stali i nawozów odpowiadały za dwie trzecie dóbr zaimportowanych z Rosji do Unii Europejskiej w czwartym kwartale 2023 roku. Udział Rosji w imporcie gazu i ropy do Unii spadł znacznie, a w przypadku nawozów, żelaza i stali – mniej.

Udział Rosji w imporcie ropy naftowej spadł z 28 procent w czwartym kwartale 20221 roku do 3 procent w czwartym kwartale 2023 roku. Najwięksi dostawcy w ostatnim kwartale minionego roku to USA (16 procent), Norwegia (11 procent) i Kazachstan (9 procent).

Rosyjski udział w imporcie gazu ziemnego spadł z 33 procent w czwartym kwartale 2021 roku do 13 procent w analogicznym okresie 2023 roku. Najwięksi dostawcy w ostatnim kwartale 2023 roku to USA (22 procent), Norwegia (21 procent) i Algieria (18 procent).

Rosjanie wywołali kryzys energetyczny ograniczając podaż gazu od połowy 2021 roku, a potem dokonując inwazji na Ukrainie. Ich działania podniosły ceny tego paliwa, a przez nie wzrosły rekordowo ceny energii, uderzając w gospodarkę europejską. Plan REPowerEU przyjęty po inwazji zakłada porzucenie surowców z Rosji najpóźniej do końca 2027 roku.

Kazachstan dostarcza ropę na mocy kontraktu terminowego do Niemiec. Dostarczył tam 993 000 ton ropy w 2023 roku za pośrednictwem Ropociągu Przyjaźń ciągnącego się przez Rosję. Badania chemiczne w Polsce pokazały, że ropa klasyfikowana jako pochodząca z pól Kazachstanu ma właściwości chemiczne analogiczne do rosyjskiej. Powstały przez to obawy, że fizycznie jest to ropa z Rosji.

Eurostat / Wojciech Jakóbik

Tąpnięcie polityki klimatycznej na giełdzie aż prosi się o interwencję Komisji

Ceny uprawnień do emisji CO2 spadły do blisko 50 euro za tonę przez spowolnienie gospodarcze w Europie. Ostatnio kosztowały tyle wiosną 2021 roku, gdy dopiero ruszał kryzys energetyczny. Komisja Europejska może jednak regulować podaż uprawnień.

Koszt jednego uprawnienia do emisji CO2 w systemie handlu EU ETS wyniósł 26 lutego około 50 euro za tonę. Oznacza spadek o około 30 euro od początku roku i 70 euro od lutego 2023 roku. Ostatni raz uprawnienia kosztowały tyle w sierpniu 2021 roku, gdy dopiero zaczynał się kryzys energetyczny.

Spadek cen uprawnień do emisji CO2  wynika głównie ze spowolnienia gospodarczego Europy przez kryzys energetyczny. Zużycie energii elektrycznej spadło przez to o 3 procent między 2022 a 2023 rokiem. W niektórych krajach jak Niemcy ten spadek jest jeszcze poważniejszy i sięga 7,9 procent.

Mniejsze zużycie energii to spadek emisji CO2 oraz popytu na uprawnienia do emisji EU ETS. Komisja Europejska ma jednak mechanizm rezerwy stabilności rynkowej (Market Stability Reserve – MSR) pozwalający zmniejszać lub zwiększać podaż uprawnień o określoną pulę z rezerwy.

Wojciech Jakóbik

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading