• Niemcy przekonują Kazachstan, aby zwiększył dostawy ropy przez Ropociąg Przyjaźń do dwóch milionów ton w 2024 roku. Byłby to wzrost o 1,7 razy, a w tle są negocjacje o derusyfikacji Rafinerii Schwedt. Kazachowie mogą tam wejść zamiast Polaków.
  • Rosjanie chcą wznowić produkcję energii elektrycznej w okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej dyplomatycznie odradza ten krok ze względu na bliskie działania wojenne.
  • Media rosyjskie ujawniają, że skarga Gazpromu na Orlen i EuRoPol Gaz w arbitrażu w Petersburgu opiewa na 935 mln dolarów roszczeń wobec spółki z Płocka.

Kazachowie mogą wkupić się do Rafinerii Schwedt za Polaków dodatkową ropą

Niemcy przekonują Kazachstan, aby zwiększył dostawy ropy przez Ropociąg Przyjaźń do dwóch milionów ton w 2024 roku. Byłby to wzrost o 1,7 razy, a w tle są negocjacje o derusyfikacji Rafinerii Schwedt. Kazachowie mogą tam wejść zamiast Polaków.

Minister energetyki Kazachstanu Almasadam Satkaliew poinformował o rozpoczęciu konsultacji z Niemcami na temat możliwości zwiększenia dostaw ropy przez rosyjski Ropociąg Przyjaźń z 1,2 mln ton przewidzianych w kontrakcie KazTransOil do 2 mln ton w całym 2024 roku. Niemcy odebrali z Kazachstanu w 2023 roku 993 tysiące ton.

Rosyjski Transnieft potwierdził w rozmowie z Kommiersantem, że Kazachowie jeszcze nie zwrócili się o zwiększenie przesyłu. Kazachstan ma jednak rozmawiać o większych dostawach przez Azerbejdżan oraz Ropociąg Baku-Tbilisi-Ceyhan (1,5 mln ton rocznie). Źródło rosyjskiej gazety podkreśla, że jeśli Kazachstan zwiększy dostawy przez Ropociąg Przyjaźń w Rosji, stanie się to z użyciem wolumenu przekierowanego z innych kierunków.

Kazachowie dostarczają ropę na rynek przez Przyjaźń oraz naftoport Caspian Pipeline Consortium (56,6 mln ton w 2023) w Noworosyjsku i w Ust-Łudze (10 mln ton). Ograniczają wydobycie w ramach porozumienia naftowego OPEC+, więc musieliby przekierować dostawy z innych kierunków, by wzrosły w Niemczech. Ropociąg Przyjaźń ma jednak wolne moce przesyłowe po tym jak Niemcy zrezygnowały z dostaw ropy rosyjskiej. Warto przypomnieć, że dostawy z Kazachstanu mogą być fizycznie rosyjskie, o czym pierwszy informował BiznesAlert.pl wiosną 2023 roku.

Rozstrzygnięcie w sprawie zwiększenia dostaw ma znaczenie w kontekście rozmów na temat wywłaszczenia Rosnieftu w Rafinerii Schwedt blisko zachodniej granicy Polski. W przeszłości toczyły się rozmowy o wpuszczeniu w ich miejsce polskiego Orlenu. Jednakże kolejny gracz brany pod uwagę to kazachskie KazMunaiGas. Niemiecki Handelsblatt sugerował, że Rosjanie mogą zrezygnować ze sporów sądowych z tytułu wywłaszczenia Rosnieftu, jeśli dostaną prawo wyboru kupca, którego mają już szukać, co potwierdził niemiecki resort gospodarki w komentarzu dla BiznesAlert.pl. Kazachowie zwiększający dostawy przez Ropociąg Przyjaźń byliby w takim planie pożądani.

Rząd niemiecki zdecyduje czy przedłużać zarząd powierniczy nad akcjami Rosnieftu w Rafinerii Schwedt do 10 marca, kiedy mija obecny okres obowiązywania tego mechanizmu. Polacy zadeklarowali gotowość do zaopatrzenia Schwedt w nierosyjską ropę z użyciem naftoportu w razie przerwy dostaw przez Ropociąg Przyjaźń. Kommiersant przyznaje, że jest możliwość przesłania dodatkowej ropy z Kazachstanu tym szlakiem, ale jego rozmówca Igor Juszkow z Instytutu Polityki Energetycznej w Moskwie przekonuje, że szlak przez Przyjaźń jest bardziej atrakcyjny ekonomicznie. Pojawiały się jednak sugestie strony rosyjskiej o możliwości ich zatrzymania w odpowiedzi na derusyfikację polegającą na konfiskacie aktywów Rosnieftu na wzór akcji Gazprom Germania.

Kommiersant / Handelsblatt / Wojciech Jakóbik

Rosjanie chcą kraść energię z ukraińskiego atomu z wojną za miedzą

Rosjanie chcą wznowić produkcję energii elektrycznej w okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej dyplomatycznie odradza ten krok ze względu na bliskie działania wojenne.

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej rozmawiał z przywódcami Ukrainy i Rosji o bezpieczeństwie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Inspektorzy MAEA są stale na miejscu.

Rafael Grossi spotkał się w Soczi z Władimirem Putinem. Szczegółowa tematyka rozmowy nie została ujawniona, ale tematem przewodnim było bezpieczeństwo pracy Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej okupowanej przez Rosjan od marca 2022 roku. Wcześniej Grossi rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim.

Zaporoska Elektrownia Jądrowa to największy obiekt tego typu w Europie z sześcioma reaktorami WWER-1000 o łącznej mocy 6 GW. Została wygaszona i nie produkuje energii, ale MAEA podkreśla zagrożenie bezpieczeństwa ze względu na bliskie działania wojenne, które mogą doprowadzić do naruszenia składowiska zużytego paliwa jądrowego na terenie obiektu. Stacjonują tam siły rosyjskie rodząc ryzyko wymiany ognia z ich udziałem.

Na miejscu od września 2022 roku pozostają inspektorzy MAEA. Agencja wzywa Ukrainę i Rosję do zaprzestania działań zbrojnych w okolicy elektrowni. Uznaje go nadal za własność ukraińską. Tymczasem Rosjanie sugerują możliwość wznowienia pracy Zaporoża i dostaw energii na terytorium Federacji Rosyjskiej. – Zwróciłem uwagę kolegów rosyjskich na fakt, że jakakolwiek akcja tego typu wymagałaby wzięcia pod uwagę szeregu spraw – przyznał Grossi. MAEA podkreśla, że Zaporoże znajduje się w strefie aktywnych działań wojennych a przed powrotem do pracy musiałoby przejść szereg testów bezpieczeństwa.

Kommiersant / Wojciech Jakóbik

Gazprom domaga się od Orlenu prawie miliarda złotych za Jamał

Media rosyjskie ujawniają, że skarga Gazpromu na Orlen i EuRoPol Gaz w arbitrażu w Petersburgu opiewa na 935 mln dolarów roszczeń wobec spółki z Płocka.

Wstępne wysłuchanie w sprawie roszczeń Gazpromu liczonych na 710 mln dolarów oraz 886 mln złotych ma nastąpić 10 kwietnia, co wynika z dokumentów widzianych przez agencję Interfax.

Polski resort rozwoju wprowadził sankcje wobec Gazpromu za inwazję Rosji na Ukrainie w postaci zarządu powierniczego nad akcjami w EuRoPol Gazie, właścicielu polskiego odcinka Gazociągu Jamalskiego. Orlen przejął te aktywa w 2023 roku analogicznie do podobnych działań wobec aktywów Gazprom Germania w Niemczech. Zarząd powierniczy i przejęcie akcji Gazpromu było także argumentowane względami bezpieczeństwa energetycznego zagrożonego przez Rosjan.

Rosjanie wprowadzili kontrsankcje na Gazociąg Jamalski. Ten nie był wykorzystywany od 2022 roku. Warto przypomnieć, że Rosja systematycznie ograniczała dostawy gazu do Europy od połowy 2021 roku podsycając kryzys energetyczny. Obecnie polski odcinek Gazociągu Jamalskiego jest pod pełną kontrolą Polaków i przechodzi modernizację na potrzeby wykorzystania go do rutynowej pracy krajowego systemu przesyłu gazu pod nadzorem Gaz-Systemu.

Interfax / Wojciech Jakóbik

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading