Litwa i Łotwa razem przeciwko Nord Stream 2 oraz rosyjskiej propagandzie. Rewolucja łupkowa przezwycięży porozumienie naftowe. Rosja wróży 40 dolarów za baryłkę

:W litewskim Sejmasie przemawiali marszałkowie sejmów Litwy i Łotwy. Przekonywały, że kraje te muszą razem walczyć z kontrowersyjnym projektem Nord Stream 2 i opierać się rosyjskiej propagandzie.

:Pomimo szumnych deklaracji odnośnie porozumienia naftowego Rosjanie nie wierzą, że podniesie trwale cenę baryłki. Przewidują, że do końca roku może ona spaść do 40 dolarów.

Litwa i Łotwa razem przeciwko Nord Stream 2 oraz rosyjskiej propagandzie

W litewskim Sejmasie przemawiali marszałkowie sejmów Litwy i Łotwy. Przekonywały, że kraje te muszą razem walczyć z kontrowersyjnym projektem Nord Stream 2 i opierać się rosyjskiej propagandzie.

Walka z propagandą pod parasolem NATO

Jak donosi agencja BNS, podczas spotkania z marszałkiem Sejmasu Viktorasem Pranckietisem na Litwie, spikerka Saeimy, Inara Murniece powiedziała, że oba kraje muszą wzmocnić współpracę w zakresie strategicznej komunikacji w celu odparcia rosyjskiej wojny informacyjnej.

Murniece i Pranckietis podkreślili, że ich kraje działają na rzecz implementacji postanowień szczytu NATO w Warszawie i nadal inwestują we wzmocnienie obrony narodowej. Murniece podziękowała Litwie za zaangażowanie w NATO Strategic Communications Center of Excellence w Rydze.

Zdaniem łotewskiej marszałek Saeimy równie ważnym polem do współpracy jest bezpieczeństwo energetyczne. Obaj uczestnicy spotkania podkreślili znaczenie integracji rynków gazu i energii elektrycznej Bałtów z resztą Europy.

Nord Stream 2 osłabia jedność na Łotwie

Wyrazili także zaniepokojenie projektem Nord Stream 2. Podkreślili jego niezgodność z zasadami Unii Energetycznej i przypomnieli o tym, że projekt ma znaczenie geopolityczne i tworzy zagrożenie dla bezpieczeństwa. – Łotwa nie popiera działań na jej terytorium wspierających Nord Stream 2 – podkreśliła Murniece.

Chodzi o propozycję wysuniętą przez konsorcjum Nord Stream 2 władzom portu Ventspils. Zaoferowano im udział w projekcie poprzez udostępnienie bazy sprzętowej. Propozycja spotkała się z krytyką władz centralnych, ale optuje za nią burmistrz Ventspils Aivars Lembergs. Rząd zawetował zgodę portu na udostępnienie bazy za pośrednictwem swych reprezentantów w zarządzie obiektu.

Nord Stream 2

Pierwszy gazociąg z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie – Nord Stream – składa się z dwóch nitek i został oddany do eksploatacji 5 lat temu. Ich przepustowość wynosi 55 mld m3 rocznie. Po budowie drugiego gazociągu po dnie Bałtyku do niemieckiego wybrzeża będzie przesyłane 110 mld m3 rosyjskiego gazu. Nord Stream 2 może zagrozić rozwojowi rynku w regionie i potencjalnej konkurencji w postaci dostaw z nowych, nierosyjskich źródeł. Ponadto może pozbawić Polskę oraz Ukrainę roli państw tranzytowych w dostawach paliwa z Rosji.

BNS/LETA/Wojciech Jakóbik

 

Rewolucja łupkowa przezwycięży porozumienie naftowe. Rosja wróży 40 dolarów za baryłkę

Pomimo szumnych deklaracji odnośnie porozumienia naftowego Rosjanie nie wierzą, że podniesie trwale cenę baryłki. Przewidują, że do końca roku może ona spaść do 40 dolarów.

Ministerstwo finansów zapowiada tanią ropę

W analizie przekazanej przez rosyjskie ministerstwo finansów Dumie Państwowej, będącej załącznikiem do propozycji rewizji budżetu, znalazła się informacja, że resort przewiduje możliwość spadku ceny ropy naftowej do 40 dolarów do końca 2017 roku. Oznacza to, że przedłużone w zeszłym tygodniu porozumienie naftowe może nie przynieść efektu.

– Utrzymanie się rezerw komercyjnych ropy i produktów naftowych w USA na historycznie wysokim poziomie, a także wzrost wydobycia ropy łupkowej w USA może spowodować, że cena ropy Urals spadnie do 40 dolarów za baryłkę do końca tego roku – ocenia ministerstwo finansów. Generalna prognoza ceny ropy naftowej w 2017 roku została podniesiona z 40 do 45,6 dolarów za baryłkę ze względu na wzrosty notowane w ostatnich miesiącach w związku z porozumieniem naftowym.

Budżet na 2017 rok zakłada średnią cenę na poziomie 40 dolarów. Od przychodów ze sprzedaży ropy i produktów ropopochodnych zależy w dużym stopniu jego stabilność. Zgodnie z poprawkami proponowanymi przez resort finansów deficyt budżetowy w tym roku ma zostać zmniejszony z 3,2 do 2,1 procent PKB. Przychody mają wzrosnąć z 13 bln 487m6 mld rubli do 14 bln 631,9 mld rubli. Wydatki mają wzrosnąć z 16 bln 240,8 mld do 16 bln 55,8 mld rubli.

Przedłużenie porozumienia naftowego

25 maja kartel naftowy OPEC oraz 11 producentów, w tym Rosja, zdecydowało o przedłużeniu układu o ograniczeniu wydobycia o 1,8 mln baryłek dziennie, który miał skończyć się 30 czerwca. Informował o tym BiznesAlert.pl z siedziby OPEC w Wiedniu, gdzie znalazła się nasza dziennikarka. Zostanie on przedłużony do końca marca 2018 roku.

Jednak w reakcji na przedłużenie układu bez zwiększania poziomu cięć cena baryłki spadła. Może to oznaczać, że rozwój rewolucji łupkowej w USA będzie coraz silniej oddziaływał na ceny surowca i niwelował efekty działań na rzecz ograniczenia podaży po stronie sygnatariuszy porozumienia naftowego.

Mimo to Arabia Saudyjska i Rosja ślą z Wiednia komunikaty o sukcesie w postaci przedłużenia układu. Nieoficjalnie można przeczytać o tym, że Rosjanie chcieli przedłużenia porozumienia o dłuższy okres (12 miesięcy) i większych cięć. Te postulaty nie zostały spełnione. Więcej na ten temat w relacji BiznesAlert.pl z obrad.

OilCapital.ru/Wojciech Jakóbik

 

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s