A pumpjack in Texas
Czy wraz z rosnącym napięciem na Krymie, rosnąć będą ceny ropy naftowej?

Autorski przegląd informacji o energetyce

Gazu i ropy raczej nie zabraknie

(RZECZPOSPOLITA/CIRE)

O ewentualne problemach w zaopatrzeniu w ropę naftową i gaz ziemny w związku kryzysem w stosunkach rosyjsko-ukraińskich pisze „Rzeczpospolita”. Jak czytamy w dzienniku, Rosja nie będzie ograniczała dostaw swoich surowców energetycznych do Europy, bo ich eksport stanowi poważne źródło dochodów dla rosyjskiego budżetu. Jednak eksperci ostrzegają przed scenariuszem, w którym w ramach sankcji nałożonych na Rosję zostanie wprowadzone embargo na zakup surowców energetycznych z tego kraju. Według cytowanego przez „Rz” byłego członka zarządu PKN Orlen, jeśli dojdzie do takiej sytuacji, to raczej nie potrwa ona długo i polskie firmy paliwowe powinny sobie z nią poradzić. Dziennika zwraca jednocześnie uwagę, że obawy ekspertów budzą ceny ropy, które w obliczu konfliktu mogą pójść mocno w górę. Inna kwestia, która wzbudza niepokój to tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę. Jak mówi cytowany przez „Rz” Andrzej Szczęśniak, wśród prawdopodobnych scenariuszy należy rozważać również taki, w którym w odwecie za działania Rosji radykalne ugrupowania na Ukrainie doprowadzą do uszkodzenia gazociągów. Jednak jak zwraca uwagę „Rz”, samej Ukrainie powinno zależeć na ochronie tranzytu gazu, bo przynosi to jej wymierne wpływu do budżetu. Jednocześnie w ocenie Szczęśniaka po ciepłej zimie ograniczenie dostaw gazu do Polski w tym sezonie nie byłoby zbyt szkodliwe.

Ceny ropy rosną w obliczu napięcia na Krymie

(UPSTREAM ONLINE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Brent i US crude podrożały o 2 dolary i osiągnęły cenę najwyższą od kilku miesięcy, po tym jak rosyjskie wojska wkroczyły na ukraiński Krym. Cena baryłki Brent wyniosła $111,24. W poniedziałek cena ustabilizowała się na poziomie $110,55. Na rynku US crude futures cena baryłki sięgnęła $103,8. Analitycy oczekują, że wraz ze wzrostem napięcia ceny będą nadal rosły.

Będą zmiany w zarządzie Naftogazu

(INTERFAX UKRAINE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Minister energetyki i przemysłu węglowego Ukrainy Jurij Prodan zapowiedział zmiany w zarządzie spółki Naftogaz. Ocenił, że ma już kilku kandydatów na nowego prezesa firmy gazowej.

Jerusalem Post: Rozmowy atomowe z Iranem zagrożone

(JERUSALEM POST/WOJCIECH JAKÓBIK)

Jerusalem Post krytykuje postępy rozmów Iranu z państwami zachodnimi na temat jego programu atomowego. Według gazety najwyższy przywódca Ajatollah Ali Chamenei przedstawił politykę oporu gospodarczego zakładającą formy reakcji na zachodnie sankcje, co miałoby świadczyć o tym, że Teheran spodziewa się bliskiego załamania rozmów z Zachodem.

USA rzucają wyzwanie Australii

(ENERGY TRIBUNE/WOJCIECH JAKÓBIK)

Były urzędnik Departamentu Energii USA ocenia w rozmowie z agencją United Press International, że rozwój eksportu LNG ze Stanów może stanowić wyzwanie dla Australii, która sprzedaje gaz skroplony, m.in. na rynki azjatyckie. Do tej pory sześć projektów eksportu LNG otrzymało zgodę amerykańskiego departamentu na eksport surowca poza granice kraju. Tymczasem Australia ma według prognoz zastąpić Katar na pozycji największego eksportera LNG na świecie. Ma się to stać do 2030 roku. Jednakże zagrożeniem dla tamtejszego sektora gazu skroplonego są rosnące koszty pracy, problemy z infrastrukturą i drożejący dolar australijski.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Enhanced by Zemanta

Leave a Reply

Trending

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Discover more from Wojciech Jakóbik Blog

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading