San Leon Energy wpuszcza TransAtlantic na koncesje łupkowe. 25 mld m3 gazu z Zachodu dla Ukrainy?

Woodside Petroleum
Woodside Petroleum to australisjka firma, której prace na złożach śródziemnomorskich mogą mieć w przyszłości oddźwięk geopolityczny w Europie (Zdjęcie: Wikipedia)

Autorski przegląd informacji o energetyce

San Leon Energy wpuszcza TransAtlantic Petroleum na koncesje łupkowe w Polsce

(SAN LEON ENERGY)

Firma San Leon Energy podpisała porozumienie z amerykańskim TransAtlantic Petroleum przekazujące jej 50 procent udziałów w projektach na koncesjach Nowa Sól, Wschowa, Góra, Rawicz, Przysice, Kotlarka, Oleśnica, Praska i Wieluń. TransAtlantic sfinansuje sześc odwiertów mających umożliwić komercyjne wydobycie ze złóż łupkowych w tamtym regionie. Koszt prac jest szacowany na 60-70 mln dolarów. Jednocześnie TransAtlantic stanie się operatorem na wspomnianych koncesjach. San Leon zatrzyma 37,5 procent udziałów, a 12,5 procent zostanie w dyspozycji Hutton Energy.

Litwa oczekuje szybkiego otwarcia dostaw LNG z USA   

(THE LITHUANIAN TRIBUNE)

Minister energetyki Litwy Jarosław Niewierowicz brał udział w posiedzeniu Kongresu USA na którym odbyła się debata na temat liberalizacji eksportu amerykańskiego gazu skroplonego. Wilno od kilku lat ubiega się o dostawy z tego kierunku do budowanego terminala LNG w Kłajpedzie. Niewierowicz wyraził przekonanie, że amerykańscy politycy są przychylni liberalizacji. Oczekuje, że Waszyngton uprości procedury przyznawania pozwoleń na eksport poza strefę wolnego handlu przyznawanych przez Departament Energii. Podkreśla, że Litwa płaci za rosyjski gaz prawie najwięcej wśród europejskich klientów Gazpromu. Liczy na to, że alternatywne dostawy skłonią Rosjan do zaoferowania niższej ceny w ramach umowy gazowej z Litwą.

Ukraina chce sprowadzać 25 mld m3 gazu z Zachodu

(INTERFAX/ITAR TASS)

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk przekonuje, że jego kraj będzie mógł sprowadzać do 25 mld m3 gazu ziemnego z kierunku zachodniego. Jego zdaniem będzie on tańszy o 100 dolarów za tysiąc metrów sześciennych od gazu oferowanego przez Rosjan. Obecna cena tego surowca to $286,5/1000m3. Przewidywana cena po usunięciu rabatu w nowym kwartale rozliczeniowym ma wynieść $420-490/1000m3. Jednocześnie Gazprom zasygnalizował, że w razie problemów z tranzytem surowca przez terytorium Ukrainy, firma rozważa przekierowanie wolumenu tamtędy transportowanego do Gazociągu Jamalskiego i Nord Stream. Gazprom podkreśla, że obecnie nie ma zakłóceń przesyłu a plan finansowy firmy pozostaje niezmieniony. Nowy szef Naftogazu, Andrej Kobolew ma odwiedzić niebawem Moskwę w celu ustalenia warunków dalszego importu rosyjskiego gazu na Ukrainę.

Gazprom chce sprzedawać LNG do Kuwejtu

(UNITED PRESS INTERNATIONAL)

W ramach Wschodniego Planu Gazowego Gazpromu, firma zamierza szukać kupców dla swojego LNG na całym świecie. W obliczu rosnącego na Ukrainie ma miejsce intensyfikacja tych zabiegów. Dyrektor Gazpromu odwiedził Kuwejt, gdzie spotkał się z ambasadorem tego kraju w Rosji Abdulazizem Al.-Adwani. Strony omówiły perspektywy współpracy w tym zakresie.

Gruzja liczy na Korytarz Południowy

(TREND)

Minister energetyki Gruzji Kaka Kaladze ocenił podczas otwarcia gruzińskiej Konferencji Gaz-Ropa-Infrastruktura, że rynki energetyczne są przedmiotem politycznych nacisków, co rodzi zagrożenei dla stabilności geopolitycznej na Kaukazie. Dlatego jego zdaniem niezbędna będzie realizacja projektu Gazowego Korytarza Południowego, który zakłada budowę gazociągów (SCP, TANAP, TAP) łączących złoża kaspijskie (Azerbejdżan, w przyszłości być może Turkmenistan i inne kraje regionu), przez Turcję, z rynkiem europejskim. Gruzja liczy na to, że na dostawach z regionu kaspijskiego zyska także jej sektor gazowy. Tbilisi przystąpiło w tym roku do Europejskiej Wspólonty Gazowej, tym samym decydując się na tworzenie wspólnego rynku gazu z Unią Europejską i implementację regulacji antymonopolowych trzeciego pakietu energetycznego.

Trwają rozmowy na temat eksploatacji złóż Lewiatan

(REUTERS)

Australijski Woodside Petroleum ma przejąć 25-procentowy udział w projekcie eksploatacji gazu ziemnego z izraelskich złóz Lewiatan (szacowane na 450 mld m3) od Delek Drilling. Firmy nie doszły jeszcze do porozumienia w sprawie podziału zysków. Australijczycy mają doświadczenie w eksporcie LNG. Izrael liczy na to, że przełoży się ono na szybkie uruchomienie eksportu śródziemnomorskiego gazu. Tel Awiw walczy także o klauzulę w umowie gwarantującą, że w sytuacji kryzysu gazowego w Izraelu (np. przerwa dostaw z Egiptu), surowiec ze złóż trafi na rynek tego kraju.

Więcej w przeglądzie informacji BiznesAlert.pl

Enhanced by Zemanta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s