Prezes Transnieftu zostaje na stanowisku pomimo kryzysu zanieczyszczonej ropy | Ropa dalej tanieje pomimo nowego porozumienia naftowego

:Prezes Transnieftu Nikołaj Tokariew nie stracił stanowiska pomimo kryzysu zanieczyszczonej ropy z wiosny 2019 roku. Powodem ma być m.in. pandemia koronawirusa, która powoduje, że Moskwa nie chce wykonywać drastycznych ruchów kadrowych.

:Ropa naftowa jest coraz tańsza pomimo zawarcia porozumienia naftowego OPEC+, które ma doprowadzić do cięć wydobycia ropy od maja 2020 roku.

:Rosyjska Rada Rynku zaproponowała, aby magazyny energii były traktowane jako urządzenia wytwórcze, dzięki czemu posiadacze nawet najmniejszych baterii mogliby sprzedawać energię na rynku hurtowym.

Prezes Transnieftu zostaje na stanowisku pomimo kryzysu zanieczyszczonej ropy

Prezes Transnieftu Nikołaj Tokariew nie stracił stanowiska pomimo kryzysu zanieczyszczonej ropy z wiosny 2019 roku. Powodem ma być m.in. pandemia koronawirusa, która powoduje, że Moskwa nie chce wykonywać drastycznych ruchów kadrowych.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Wicepremier Federacji Rosyjskiej Jurij Borysow podpisał dyrektywę Federalnej Agencji Zarządzania Własnością o przedłużeniu kontraktu z Tokariewem na następne pięć lat – podaje Kommiersant. Oficjalna informacja na ten temat ma się pojawić 20 kwietnia podczas nadzwyczajnego zebrania rady dyrektorów Transnieftu, w którym państwo posiada 100 procent akcji. Po zakończeniu nowej kadencji Tokariew będzie prezesem Transnieftu przez 18 lat.

Obecny prezes Transnieftu zaczynał karierę w latach 80. dwudziestego wieku jako oficer wywiadu KGB w Dreznie. Koronny projekt jego prezesury to ropociąg ESPO łączący Syberię Wschodnią z Oceanem Spokojnym. Jednak obecnie Trasnieft jest najlepiej kojarzony z kryzysem zanieczyszczonej ropy z 2019 roku, który doprowadził do czasowego wstrzymania dostaw surowca rosyjskiego do Europy.

Transnieft wciąż nie zakończył negocjacji na temat warunków rekompensat dla firm europejskich, w tym polskich PKN Orlen i Grupy Lotos, za niedostarczenie surowca oraz spowodowanie zagrożenia dla ich infrastruktury. Zanieczyszczona ropa przekraczała normy chlorków organicznych, tworząc ryzyko zniszczenia ropociągów oraz rafinerii, którymi płynęła. Kommiersant przekonuje jednak, że Tokariew jest bezpieczny, bo wszelkie istotne zmiany kadrowe muszą poczekać na koniec pandemii koronawirus.

 

Ropa dalej tanieje pomimo nowego porozumienia naftowego

Ropa naftowa jest coraz tańsza pomimo zawarcia porozumienia naftowego OPEC+, które ma doprowadzić do cięć wydobycia ropy od maja 2020 roku.

Wiedomosti/Interfax/News.ru/Bloomberg/Wojciech Jakóbik

 

Nowe porozumienie naftowe ma obowiązywać od początku maja, ale Kreml spodziewa się jego wpływu na cenę ropy „w ciągu kilku dni”. Rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow ocenił, że układ „nie został jeszcze w pełni wprowadzony w życie” i jest „finalizowany”, jednak przygotowania techniczne do ograniczenia wydobycia w jego ramach należy rozpocząć już teraz – podają Wiedomosti. Saudi Aramco zapowiedziało wdrożenie cięć w ramach porozumienia do 8,5 mln baryłek dziennie od pierwszego maja – podaje Interfax.

Nowe porozumienie naftowe OPEC+ zakłada skoordynowaną redukcję wydobycia ropy o 9,7 mln baryłek (23 procent) w maju i czerwcu 2020 roku, o 7,7 mln baryłek (18 procent) od lipca do końca 2020 roku i o 5,7 mln baryłek dziennie  (14 procent) do maja 2022 roku z możliwością rewizji w grudniu 202 roku. Punkt odniesienia dla krajów-sygnatariuszy poza Arabią Saudyjską i Rosją to 11 mln baryłek dziennie.

Ropa Brent kosztowała 20 kwietnia o 6.30 czasu polskiego 27,71 dolarów, a WTI – 15.07 dolarów. Obie notowały znaczne spadki wartości. Mieszanka amerykańska WTI zanotowała spadek o ponad 17 procent. Powodem jest głównie pandemia koronawirusa i spowodowane nią ograniczenie działalności gospodarczej. Rystad Energy przewiduje spadek zapotrzebowania na ropę w kwietniu 2020 roku w wysokości 28 mln baryłek dziennie, przekraczający istotnie wolumen cięć porozumienia naftowego.

 

Magazyny energii w Rosji pozostają poza prawem

Rosyjska Rada Rynku zaproponowała, aby magazyny energii były traktowane jako urządzenia wytwórcze, dzięki czemu posiadacze nawet najmniejszych baterii mogliby sprzedawać energię na rynku hurtowym.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

 

Rosjanie wciąż nie uregulowali sytuacji prawnej magazynów energii, ale Rada Rynku proponuje uznanie ich za urządzenia wytwórcze – podaje Kommiersant. Ich właściciele mogliby dzięki tej regulacji kupować tanią energię poza szczytem zapotrzebowania, na przykład w nocy, a potem sprzedawać ją na rynku w szczycie.

Rozmówcy Kommiersanta przypominają jednak, że magazyny energii nie są w stanie obecnie konkurować ceną z elektrowniami. Aleksiej Persnow z Agencji Analizy Energetycznej przypomina, że Rosja nie jest silnie spenetrowana przez Odnawialne Źródła Energii, wymagające stabilizacji, na przykład z wykorzystaniem magazynów energii.

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s