Spór o Nord Stream 2 blokuje wybór szefa CIA | Niemcy proponują Europie współpracę z Rosją na rzecz ochrony klimatu pomimo sprawy Nawalnego

:Senator republikański Ted Cruz zawiesił wybór szefa Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) w celu wywarcia presji na administrację demokratycznego prezydenta Joe Bidena, aby ten poszerzył sankcje wobec spornego projektu Nord Stream 2.

:Dokument rządu niemieckiego widziany przez Financial Times proponuje współpracę selektywną Europy z Rosją w ramach walki ze zmianami klimatu pomimo uwięzienia opozycjonisty Aleksieja Nawalnego oraz agresywnej polityki rosyjskiej.

:Arabia Saudyjska odparła atak dronów na instalacje naftowe, za który obwiniła jemeńskich rebeliantów. Cena ropy wzrosła powyżej 70 dolarów za baryłkę. Chodzi o terminal eksportowy Ras Tanura w Zatoce Perskiej.

Spór o Nord Stream 2 blokuje wybór szefa CIA

Senator republikański Ted Cruz zawiesił wybór szefa Centralnej Agencji Wywiadoweczej (CIA) w celu wywarcia presji na administrację demokratycznego prezydenta Joe Bidena, aby ten poszerzył sankcje wobec spornego projektu Nord Stream 2.

Reuters/Wojciech Jakóbik

 

Komisja Wywiadu Senatu USA poparła kandydaturę Williama Burnsa na szefa CIA jednomyślnie. To był ambasador Stanów Zjednoczonych w Rosji. Ruch Cruza zawiesza przejęcie stanowiska przez tego kandydata. – Zwolnię moje zawieszenie kiedy administracja Bidena wypełni swe zobowiązanie prawne i przedstawi raport oraz obejmie sankcjami statki oraz firmy budujące gazociąg Putina (Nord Stream 2 – przyp. red.) – napisał na Twitterze.

Budowa spornego gazociągu Nord Stream 2 ma przyspieszyć wraz z domniemanym dołączeniem do niej Akademika Czerskiego, statku rosyjskiego, który wcześniej wycofał się z prac w celu przejścia modernizacji dostosowującej go do wymogów pozwolenia na wodach duńskich.

Senatorzy obu partii w Senacie USA opowiedzieli się za wpisaniem piętnastu jednostek wspierających budowę Nord Stream 2 na listę podmiotów objętych sankcjami wobec tego projektu. Departament Stanu USA wpisał na nią jedynie barkę Fortuna i firmę, do której należy. Te znajdowały się na liście już wcześniej.

Departament Stanu ma przedstawić nowy raport na ten temat 16 maja, ale nie wiadomo, czy poszerzy listę. Rzecznik Ned Price przekonuje, że sankcje są tylko jednym z wielu narzędzi, które można użyć w tej sprawie. Mimo to przedstawiciele nowej administracji jak wicesekretarz stanu Wendy Sherman deklarują, że „zrobią wszystko” by zatrzymać ten gazociąg.

 

Niemcy proponują Europie współpracę z Rosją na rzecz ochrony klimatu pomimo sprawy Nawalnego

Dokument rządu niemieckiego widziany przez Financial Times proponuje współpracę selektywną Europy z Rosją w ramach walki ze zmianami klimatu pomimo uwięzienia opozycjonisty Aleksieja Nawalnego oraz agresywnej polityki rosyjskiej.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

 

Niemcy postulują w dokumencie typu „non-paper” konkretną i szczegółową strategię walki z globalnym ociepleniem we współpracy z Rosją przed rozmowami Rady Europejskiej na temat polityki wobec tego kraju, które mają odbyć się w marcu. Propozycja niemiecka pojawia się pomimo uwięzienia opozycjonisty rosyjskiego Aleksieja Nawalnego, dalszej okupacji Krymu ukraińskiego oraz innych działań Rosji wrogich wobec Zachodu.

– Ponieważ fundamentalna zmiana polityki zagranicznej Rosji wydaje się nierealistyczna w krótkim terminie, utrzymywanie wymagającej relacji z Rosją powinno pozostać jednym z kluczowych priorytetów polityki zagranicznej Unii Europejskiej – głosi dokument widziany przez Financial Times. – Unia Europejska powinna z pełną mocą wykorzystać możliwość zmuszenia Rosji do podjęcia większej odpowiedzialności za bezpieczeństwo, rozstrzyganie konfliktów, ochronę klimatu, środowiska, zdrowia, handlu i migracji – czytamy dalej.

– Unia Europejska powinna rozwinąć ustrukturyzowaną, konkretną i szczegółową strategię opisującą jak włączyć Rosję w wielostronne wysiłki na rzecz walki ze zmianami klimatu – cytuje dokument Financial Times.

Propozycja niemiecka pojawia się niedługo po wprowadzeniu nowych sankcji personalnych Unii Europejskiej za uwięzienie Nawalnego. Krytycy polityki niemieckiej przekonują, że jest ona uległa wobec Rosji ze względu na zaangażowanie firm niemieckich w sporny projekt Nord Stream 2.

 

Ropa kosztuje ponad 70 dolarów po ataku na największy terminal naftowy na świecie

Arabia Saudyjska odparła atak dronów na instalacje naftowe, za który obwiniła jemeńskich rebeliantów. Cena ropy wzrosła powyżej 70 dolarów za baryłkę. Chodzi o terminal eksportowy Ras Tanura w Zatoce Perskiej.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

 

Saudyjczycy informują o najpoważniejszym ataku terrorystycznym na ich instalacje naftowe od września 2019 roku. Wówczas atak doprowadził do ograniczenia dostaw ropy z tych instalacji na ponad miesiąc, windując znacznie cenę baryłki. Chociaż jemeńscy Houti przyjęli odpowiedzialność za atak, to Rijad wskazuje na Iran, który wykorzystuje tych bojowników do realizacji własnej polityki zagranicznej. Atak z 7 marca może utrudnić rozmowy o powrocie USA do porozumienia nuklearnego o zniesieniu sankcji w zamian za umożliwienie kontroli irańskiego programu jądrowego.

Ras Tanura to największy terminal eksportowy ropy naftowej na świecie o przepustowości 6,5 mln baryłek dziennie. Atak nie zakłócił jednak jego pracy. Natomiast inwestorzy zareagowali emocjonalnie i podnieśli cenę ropy Brent o 2,9 procent do 71,37 dolarów za baryłkę. Obecnie wróciła ona w okolice 70 dolarów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s