:Komisja Europejska ostrzega, że płatności w rublach za gaz rosyjski zostaną potraktowane jako omijanie sankcji wobec Rosji za jej atak na Ukrainę.

:Międzynarodowa Agencja Energii ogłosiła, że wypuści z rezerw 120 mln baryłek ropy. Ten ruch w połączeniu z 180 mln baryłek wypuszczanymi przez USA ma obniżyć ceny paliw w dobie kryzysu energetycznego oraz ataku Rosji na Ukrainę.

Komisja ostrzega, że układ ruble za gaz to omijanie sankcji wobec Rosji

Komisja Europejska ostrzega, że płatności w rublach za gaz rosyjski zostaną potraktowane jako omijanie sankcji wobec Rosji za jej atak na Ukrainę.

Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen poinformowała dziennikarzy w Szwecji, że jej instytucja przeprowadziła analizę prawną dekretu prezydenta Rosji Władimira Putina, który zarządził przygotowanie przez Gazprom nowego mechanizmu płatności za gaz rosyjski z uwzględnieniem przewalutowania ich na ruble.

– Uznajemy, że oferta zamiany nie tylko stworzy zagrożenie dla firm, ale także będzie formą omijania obecnych sankcji – powiedziała von der Leyen w odniesieniu do sygnałów ze Słowacji i Węgier o gotowości do rozważenia propozycji rosyjskiej.

Omijanie sankcji grozi konsekwencjami prawnymi oraz finansowymi. Większość firm oraz państw członkowskich odrzuca propozycję rosyjską. Tymczasem Rosjanie grożą, że brak płatności w nowym systemie rozliczeń doprowadzi do przerwy dostaw gazu.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Ropa spada poniżej stu dolarów po zapowiedzi uwolnienia rezerw MAE

Międzynarodowa Agencja Energii ogłosiła, że wypuści z rezerw 120 mln baryłek ropy. Ten ruch w połączeniu z 180 mln baryłek wypuszczanymi przez USA ma obniżyć ceny paliw w dobie kryzysu energetycznego oraz ataku Rosji na Ukrainę.

Będzie to piąte uwolnienie rezerw w historii MAE i drugie w tym miesiącu w odpowiedzi na rekordowe ceny paliw wywołane kryzysem energetycznym podsycanym przez Rosję oraz jej atak na Ukrainę.

MAE ma uwalniać rezerwy przez sześć miesięcy podobnie jak USA, daje to odpowiednio 0,6 i 1 mln baryłek dziennie. Ewentualny niedobór wywołany embargo na ropę rosyjską sięgnąłby 3 mln baryłek. Zachód nadal poszukuje alternatywnych źródeł dostaw i rozmawia z Iranem oraz Wenezuelą, które domknęłyby lukę. Iran deklaruje, że mógłby zwiększyć podaż o 2,1 mln baryłek.

Baryłka Brent kosztuje mniej niż 100 dolarów po raz pierwszy od początku marca, kiedy także zostały uwolnione rezerwy zachodnie.

Wojciech Jakóbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s