:Spotkanie przywódców Chin i Rosji na szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy będzie miało specyficzny kontekst. Międzynarodowa Agencja Energii po raz pierwszy od 1990 roku prognozuje spadek zapotrzebowania na ropę w Chinach, które może czekać kryzys gospodarczy, podobnie jak resztę świata.

:Olaf Scholz rozmawiał telefonicznie z Władimirem Putinem. Przyznaje, że Rosjanie dalej nie uważają, że atak na Ukrainę był błędem. Media rosyjskie przekonują, że kryzys energetyczny to wina Zachodu, w tym Polski.

Antyzachodni szczyt Chin i Rosji w cieniu kryzysu gospodarczego wróżonego przez ropę

Spotkanie przywódców Chin i Rosji na szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy będzie miało specyficzny kontekst. Międzynarodowa Agencja Energii po raz pierwszy od 1990 roku prognozuje spadek zapotrzebowania na ropę w Chinach, które może czekać kryzys gospodarczy, podobnie jak resztę świata.

MAE zakłada, że Chiny zmniejszą zapotrzebowanie na ropę o 420 tysięcy baryłek dziennie, czyli o 2,7 procent w 2022 roku. Byłby to pierwszy spadek roczny od 1990 roku, kiedy wyniósł on jeden procent. Był to jedyny spadek w historii prognoz MAE prowadzonych od 1984 roku.

Powód to polityka Covid Zero utrzymująca restrykcje pandemiczne w niektórych obszarach kraju oraz kryzys na rynku nieruchomości, który może zwiastować kryzys gospodarczy. Produkt Krajowy Brutto Państwa Środka ma w tym roku wzrosnąć o około jeden procent. Jednakże skala tego zjawiska może być większa niż w przeszłości, bo kryzysy z 2008-2009 roku i 2020 roku nie obniżyły zapotrzebowania Chin na ropę.

MAE przewiduje, że światowe zapotrzebowanie na ropę wzrośnie w tym roku o dwa miliony baryłek dziennie, czyli 110 tysięcy mniej od poprzedniej prognozy, sięgając 99,7 mln baryłek na dzień. Zapotrzebowanie ma być podobne. Obawy o spadek zapotrzebowania wywołany pandemią były motywacją dla państw porozumienia naftowego OPEC+ do zmniejszenia kwoty o którą ma wzrosnąć wydobycie w krajach układu we wrześniu.

Mimo to odejście od gazu w wyniku kryzysu energetycznego podsycanego przez Gazprom zwiększa zużycie oleju opałowego do wytwarzania energii. Jednakże MAE szacuje nadwyżkę na rynku ropy w wysokości miliona baryłek, a niedobory diesla między innymi przez ograniczenia eksportu z Chin oraz Indii. Mniejsza podaż w Europie wynika także z sankcji zachodnich za atak Rosji na Ukrainę.

15-16 września w Uzbekistanie odbędzie się szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy między innymi z udziałem przedstawicieli Chin oraz Rosji. Będzie to okazja do pierwszej podróży zagranicznej Xi Jinpinga, który ma się spotkać z Władimirem Putinem. Te kraje ogłosiły ćwiczenia militarne na Oceanie Spokojnym z uwzględnieniem manewrów i strzałów artyleryjskich ich flot.

Międzynarodowa Agencja Energii/Wojciech Jakóbik

Kanclerz Niemiec rozmawia z Putinem, a ten oskarża Polskę o kryzys energetyczny

Olaf Scholz rozmawiał telefonicznie z Władimirem Putinem. Przyznaje, że Rosjanie dalej nie uważają, że atak na Ukrainę był błędem. Media rosyjskie przekonują, że kryzys energetyczny to wina Zachodu, w tym Polski.

– Nie mogę powiedzieć, aby wzrosła świadomość, że rozpoczęcie tej wojny było błędem – powiedział Scholz po rozmowie z przywódcą Rosji cytowany przez niemiecką agencję prasową DPA. Urząd kanclerski nie podaje informacji o rozmowach na temat energetyki, ale kancelaria prezydenta Rosji przedstawia długą litanię Władimira Putina z rozmowy z Scholzem, która nie ominęła Polski.

Zdaniem prezydenta rosyjskiego kryzys energetyczny wynika z braku woli państw jak wspomniany czy Ukraina dalszego przesyłu gazu rosyjskiego oraz braku zgody w Europie na gazociąg Nord Stream 2. Faktycznie jednak to Rosjanie wprowadzili sankcje na wykorzystanie Gazociągu Jamalskiego ciągnącego się przez Polskę w odpowiedzi na obostrzenia zachodnie wprowadzone po ataku Rosji. Rosjanie systematycznie obniżają podaż gazu w Europie od wakacji 2021 roku ostatnio zamykając Nord Stream 1 pod pretekstem usterki. Pomimo apeli o uruchomienie Nord Stream 2 ze środowisk prorosyjskich w Niemczech ten gazociąg stoi pusty przez zamrożenie certyfikacji wskutek decyzji regulatora Bundesnetzagentur oraz sankcje USA wobec operatora Nord Stream 2 AG.

Wojciech Jakóbik

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s